Zavřít reklamu

Komerční sdělení: Ochlazovač vzduchu i mobilní klimatizace možná na první pohled vypadají velmi podobně. Připomínají velkou skartovačku papíru. Přestože obě zařízení primárně používáme ke stejnému účelu, tedy k ochlazování vzduchu, fungují hodně odlišně.

Co je ochlazovač vzduchu?

Lidé jej často chybně označují za klimatizaci, zřejmě pro stejný účel, kterým je ochlazování vzduchu. Avšak ochlazovače vzduchu fungují odlišně. Jedná se o zařízení, která kombinují ventilátor a malou klimatizaci. Ochlazovače vzduchu jsou tedy ventilátory, které mají navíc chladící systém díky zásobníku na studenou vodu nebo led.

ochladzovač 1

Jak funguje ochlazovač vzduchu?

Vzduch se do ochlazovače dostává za pomoci silného ventilátoru, který nasává vzduch zezadu a ochlazený vzduch vyfukuje z přední strany. Chladič dokáže ochlazovat vzduch díky chladící baterii, přes kterou proudí vzduch a nasává chlad ze zásobníku na studenou vodu nebo led. Díky tomuto procesu se teplota vzduchu v místnosti sníží.

Ochlazovač vzduchu pracuje na odlišném principu než klimatizace. Zatímco klimatizace aktivně odvádí teplo ven z místnosti pomocí výfukové hadice, chladič vzduchu snižuje teplotu v místnosti pomocí ventilátoru a zvlhčování vzduchu a poskytuje tak příjemnější prostředí v místnosti.

Chcete-li maximalizovat účinek ochlazovače vzduchu, naplňte zásobník ledem, studená voda je méně efektivní. Ochlazovač vzduchu dokáže snížit teplotu v místnosti maximálně o 4 °C, což je oproti výsledku mobilní klimatizace nevýhoda. Avšak ochlazovač vzduchu má také funkci zvlhčovat vzduch v místnosti, díky čemuž se snižuje riziko nachlazení během letních měsíců.

ochladzovač 2

Výhody ochlazovače vzduchu

 • nevyžaduje se žádná instalace na fasádu
 • není potřebná hadice, která odvádí teplý vzduch ven z místnosti
 • je dostupný za nižší ceny v porovnání s klimatizací
 • dosahuje hlučnosti cca 55 dB, což je méně než hlučnosti mobilní klimatizace, která je cca 65 dB
 • nízká spotřeba elektřiny
 • díky své nízké hmotnosti (kolem 2 kg) lze zařízení  snadno přenášet, takže pokud máte vychlazenou jednu místnost, ochlazovač jednoduše přenesete do další místnosti

Co je mobilní klimatizace?

Mobilní klimatizace je chladicí zařízení, které odebírá teplo ze vzduchu a odvádí jej ven z místnosti. Klimatizace dokáže ochladit vzduch i o desítky stupňů, nicméně teplotní rozdíl mezi venkovní teplotou a vychlazeným interiérem kolem 10 °C vám může způsobit zdravotní problémy. Odborníci radí, aby teplotní rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou nepřesahoval 6 °C.

ochladzovač - klíma 3

Jak funguje mobilní klimatizace?

Mobilní klimatizace je založena na principu tepelného čerpadla typu vzduch-vzduch. Klimatizace odvádí teplý vzduch ven z místnosti a do místnosti přivádí ochlazený vzduch. V klimatizaci se nachází účinný motorový kompresor, který má na starosti cirkulování a přísun příjemného chladivého vzduchu. Flexibilní hadice odvádí teplo ven z klimatizované místnosti a v místnosti zanechává příjemný chládek.

Část teplého vzduchu je odvedena směrem ven, a jelikož teplý vzduch bývá většinou i vlhký, dochází při jeho ochlazování ke srážení a tvoří se kondenzát. Kondenzát vody se zachycuje ve speciální nádržce nebo je odváděn ven spolu s teplým vzduchem.

ochladzovač - klíma 4

Mobilní klimatizace slouží k ochlazování či ohřívání vzduchu v interiéru a také vzduch zbavují vlhkosti. Jak již z názvu „mobilní klimatizace“ vyplývá, jedná se o přenosné zařízení, které můžete umístit i na těžší dostupná místa, kde by byl problém s instalací nástěnné klimatizace.

Výhody mobilní klimatizace

 • není nutná instalace na fasádu (stačí zajistit odvod hadice ven z místnosti přes okno nebo díru ve zdi)
 • umožňuje dokonale nastavit a kontrolovat teplotu v místnosti
 • obvykle má i topnou funkci
 • ve srovnání s elektrickým přímotopem má až o 70 % nižší náklady
 • zbavuje vzduch vlhkosti
 • snadno se udržuje

Související články

Dnes nejčtenější

.