Zavřít reklamu

Sítě 5. generace již zhruba rok a půl silně rostou. Nyní mobilní analytická společnost Opensignal zveřejnila zprávu, která popisuje, jak 5G změnilo rychlost mobilních dat a zvýšilo ji téměř po celém světě.

Rychlost mobilních dat se začala po celém světě zvyšovat s tím, jak má stále více lidí přístup k 5G sítím, které nabízejí vyšší rychlosti a nižší latenci. Nejvíce z toho podle výše uvedené zprávy  profitovaly Jižní Korea, Norsko, Nizozemsko, Kanada a Švýcarsko. V první jmenované zemi před spuštěním sítí nové generace (přesněji v 1. kvartálu roku 2019) činila průměrná rychlost stahování mobilních dat 52,4 MB/s, díky 5G je to nyní 129,7 MB/s. V Norsku pak průměrná rychlost stahování vzrostla ze 48,2 MB/s na 78,1 MB/s, v Nizozemsku z 42,4 MB/s na 76,5 MB/s, v Kanadě ze 42,5 na 64,1 MB/s a ve Švýcarsku z 35,2 MB/s na 62 MB/s.

Pro srovnání – v Česku byla před zavedením 5G průměrná rychlost stahování 31,5 MB/s, nyní je to 42,7 MB/s a v tabulce Opensignalu nám patří velmi slušné 17. místo (ze 100). Na posledním místě skončil Afghánistán s dřívějšími 2 MB/s a nynějšími 2,8 MB/s. Není bez zajímavosti, že taková technologická velmoc, jako je USA, v tomto ohledu skončila hůře než my – patří jí až 30. příčka s dřívějšími 21,3 MB/s a současnými 37 MB/s.

5G

Pochopitelně výše zmíněná čísla neznamenají, že 5G technologie je již finalizována, nebo že je připojení všude stejné. Ve skutečnosti je stále v počáteční fázi a časem se bude zlepšovat, tak jako tomu bylo předtím u 4G sítí. Momentálně téměř všechny 5G služby používají rané verze 5G standardu, který se nazývá Release 15. Každých několik let organizace 3GPP (hlavní standardizační orgán v této oblasti) koordinuje vytváření nových technologií, které mohou mobilní operátoři využít ke zlepšení zkušenosti svých zákazníků s připojením.

Témata: , ,

Související články

Dnes nejčtenější

.