Zavřít reklamu

Wordle je webová slovní hra vyvinutá Joshem Wardlem, ve které se hráči snaží uhodnout pětipísmenné slovo v šesti pokusech. Nic víc, nic míň. Čím si tedy hra získala takovou popularitu? Pravděpodobně právě oním jednoduchým konceptem a tím, že ji můžete hrát kdykoli, kdekoli, a bez instalace. 

Jak bylo řečeno, originální Wordle není aplikace, takže ji nenajdete ani v Google Play, ani v App Storu. Pokud se tam podobný titul nachází, jedná se jen o klon toho původního. Wordle najdete na webu, takže ve vámi používaném webovém prohlížeči. Je pak jedno na jakém je to zařízení, jestli smartphonu, tabletu nebo desktopu. 

Wordle můžete hrát zde

Českou verzi Wordle můžete hrát zde

Českou verzi s diakritikou můžete hrát zde

Pravidla hry 

Smysl hraní je takový, že po každém pokusu o hádání pětimístného slova se vám zobrazí zpětná vazba ve formě barevných destiček informující o tom, která písmena jsou na správné pozici (zelená), která jsou na jiných pozicích hádaného slova (žlutá), a která se ve slově vůbec nevyskytují (šedá). Zobrazená klávesnice ve spodní části obrazovky navíc zobrazuje všechna použitá i nepoužitá písmena, která jsou zde odlišena světle šedou barvou. 

Hádané slovo, které je pro všechny stejné, se generuje jen jedenkrát denně. A v tom je právě to kouzlo. Zahrajete si 5 minut a konec, znovu až druhý den. K tomu sbíráte skóre dle své úspěšnosti. Na uhodnutí však máte jen šest pokusů. Pokud vám nevyhovuje, že je hra dostupná jen přes webový prohlížeč, můžete si ji snadno přidat na plochu. Níže najdete návod pro Google Chrome a Safari, nicméně pokud používáte jiný prohlížeč, je postup velice podobný (pokud používáte automatický překlad, tak si jej pro stránky Wordle vypněte). 

Jak přidat Wordle na plochu zařízení s Androidem: 

  • Otevřete Google Chrome ve svém zařízení, načtete tyto stránky a klikněte zde. 
  • Vpravo nahoře vyberte ikonu tří teček. 
  • Zde zvolte nabídku Přidat na plochu. 
  • Následně můžete zástupce přejmenovat. Vyberte Přidat a potvrďte stejnojmennou nabídkou.

Jak přidat Wordle na plochu iPhonu či iPadu: 

  • Otevřete Safari ve svém iPhonu nebo iPadu, načtete tyto stránky klikněte zde. 
  • Vyberte ikonu sdílení dole uprostřed. 
  • Zde sjeďte níže a zvolte nabídku Přidat na plochu.

The New York Times i jako aplikace

Hru Wordle získala společnost New York Times a jak jste již možná uhodli, tato akvizice velkou společností nemusí pro budoucnost Wordle znamenat nic dobrého. Někteří hráči sice v důsledku tohoto kroku ztratili přístup ke svým statistikám, pokud ale teprve začínáte, nemusí to pro vás být problém. Panují zde spíše obavy, že struktura free-to-play bude nahrazena paywallem, zatím ale můžeme doufat, že NYT nebude chtít vydělávat za každou cenu na tak omezeném konceptu pětiminutového hraní.

Pokud si uložíte Wordle na plochu, získáte plně funkční webovou aplikaci, ve které si vyjma řečeného titulu můžete zahrát třeba i Sudoku nebo luštit křížovky. Celkem je zde dalších 7 her. NYT s některými ostatně nabízí i svou vlastní aplikaci, kterou už v Google Play nebo App Storu najdete a můžete si ji tak do svého zařízení nainstalovat. 

Stažení The New York Times Crossword z Google Play

Stažení The New York Times Crossword z App Store

Dnes nejčtenější

.