Zavřít reklamu

Jaké komponenty jsou vyrobeny z nových materiálů pocházejících z recyklovaných rybářských sítí a PCM (Post-Consumer Material) jsme vám už sdělili. Původní oznámení Samsungu týkající se jeho nejnovějšího programu Galaxy for the Planet ale mohlo zanechat ještě některé otázky, na které se zde pokusíme odpovědět. 

Nejprve je třeba probrat, odkud tyto recyklované materiály vlastně pocházejí a jakým procesem procházejí, než je společnost Samsung může pro výrobu komponentů chytrých telefonů použít. Společnost má už deset let specializovaný tým, který se řešením potíží s recyklací mobilních komponent zabývá.

Kampaň „Galaxy for the Planet“ je pak nejnovějším počinem tohoto programu a jejím cílem je pomoci vyčistit oceány. Pro dosažení svých cílů však Samsung navázal spolupráci s několika dalšími společnostmi, které se specializují výhradně na recyklaci rybářských sítí z oceánů. Potíž spočívá nejen ve sběru vyřazených plastů, ale také v samotném zpracování materiálu pro výrobu.

Od odpadu k vysoce kvalitnímu materiálu 

Rybářské sítě jsou polyamidy, běžně známé jako nylon, které se obtížně recyklují. Mechanické vlastnosti tohoto materiálu se po delším vystavení UV záření a mořské vodě rychle zhoršují a je téměř nemožné použít tyto vyřazené rybářské sítě k nějaké přímé výrobě. Ne tedy dříve, než projdou náročným procesem recyklace.

Samsung navázal spolupráci se společností, která rybářské sítě sbírá, řeže, čistí a lisuje do pelet z polyamidové pryskyřice. Tyto pelety pak putují k dalšímu partnerovi, který je má za úkol optimalizovat tak, aby odpovídaly přísným požadavkům Samsungu. Výsledkem je vysoce kvalitní plast, který je také šetrný k životnímu prostředí. Společnost tvrdí, že vyvinula několik materiálů, které jsou tepelně a mechanicky stabilní. Recyklovaný plast z rybářské sítě tak má 99 % kvality jiných plastů, které společnost Samsung běžně používá při výrobě komponent pro chytré telefony.

Postspotřební materiály 

Kromě recyklovaných rybářských sítí použila společnost Samsung při výrobě některých komponent Galaxy S22 recyklované materiály PCM (Post-Consumer Materials). Tento recyklovaný plast pochází z vyřazených plastových lahví a obalů na CD, které jsou rozemlety na malé třísky, extrudovány a filtrovány do stejnoměrných granulí bez jakékoli jejich kontaminace. 

Technicky řečeno, společnost Samsung kombinuje 20 % recyklovaného materiálu z oceánů s běžnými plasty. Uvnitř řady Galaxy S22 není jediná součástka, která by byla vyrobena výhradně z recyklovaného materiálu rybářských sítí. Vždy se bude jednat o 20 % recyklovaných pelet a 80 % obvyklých plastů. Stejně je tomu i v případě recyklovaného PCM. „Panenský“ plast je tak smíchán s 20 % PCM granulí, aby vznikl ekologičtější plast, který splňuje standardy kvality společnosti Samsung. I tak slibuje, že očekává, že do konce roku 2022 zpracuje více než 50 tun rybářských sítí, které tak neskončí v oceánech.

Pokud jde pak o to, které komponenty jsou z této směsi nových a recyklovaných materiálů vyrobeny, tak se jedná o vnitřní součást tlačítek hlasitosti a zapínací klávesy řady Galaxy S22 a komoru S Penu u Galaxy S22 Ultra. Společnost Samsung také použila jinou variantu recyklovaného PCM k výrobě integrovaného modulu reproduktoru.

Nově představené Samsung produkty bude možné zakoupit například na Alze

Související články

Dnes nejčtenější

.