Zavřít reklamu

Vždy, když Samsung uvede na trh svůj nejnovější špičkový čipset, objeví se na něho mnoho různých názorů. Je srovnáván nejen s nejnovějším produktem společnosti Qualcomm, ale i svým předchůdcem. Je to hlavně proto, že Samsung jej implementuje do svého vrcholného modelu Galaxy S, i když ten pro určité trhy obsahuje nejen Exynos, ale i čipset Snapdragon.  

Čipové sady Qualcomm Snapdragon své protějšky Exynos historicky pravidelně překonávaly. V roce 2020 to bylo pro Samsung obzvláště nepříjemné, protože ve všech srovnáních Snapdragon 865 vs. Exynos 990 měl Qualcomm jednoduše navrch. Tyto čipové sady byly použity v řadě Galaxy S20, přičemž situace byla natolik špatná, že se vlastní akcionáři Samsungu začali ptát, proč vlastně společnost udržuje svůj program Exynos při životě.

Nepomohlo tomu ani poměrně drastické rozhodnutí společnosti, kdy u modelů Galaxy S20 vydaných v Jižní Koreji upřednostnila spíše Snapdragon 865 něž svůj Exynos 990. Tehdy se objevily i zprávy, že inženýři v divizi čipů Samsungu byli tímto krokem společnosti „poníženi“, když byl jejich produkt pro domácí trh nahrazen ve prospěch amerického Snapdragonu 865. Společnost se tak zřejmě rozhodla poté, co Exynos 990 nenaplnil očekávání ohledně svého výkonu. Vzhledem k tomu, že 5G bylo důležitou součástí marketingové strategie Galaxy S20, Samsung se prostě rozhodl pro výkonnější čipovou sadu Snapdragon 865.

Jsou obavy na místě? 

Jenže Exynosy jsou pro lidi, kteří pracují v divizi čipů společnosti Samsung, záležitostí hrdosti. Bylo pochopitelné, proč se cítili tak, jak se cítili, když vyšlo najevo, že čipová sada Exynos, která byla navržena a vyrobena v Jižní Koreji, nebyla vybrána pro vlajkovou řadu smartphonů jihokorejské společnosti. Ať už je to jakkoli, Samsung měl zjevně určité obavy, které ho vedly k tomuto rozhodnutí pro řadu Galaxy S20. Má ale společnost obavy i z nové čipové sady Exynos 2200? Několik zpráv nyní naznačuje, že telefony řady Galaxy S22 vydané v Jižní Koreji budou také používat Snapdragon 8 Gen 1 namísto Exynosu 2200.

V posledních týdnech nepanovala kolem Exynosu 2200 zrovna dvakrát dobrá nálada. Samsung jej neoznámil v dříve stanovený datum, poté oznámil, že jej představí až s novým telefonem, a ještě poté tak nakonec udělal zcela samostatně. To vedlo ke zvěstem, že možná celá řada Galaxy S22 bude místo něho používat Snapdragon 8 Gen 1. Společnost nakonec svůj čipset představila 18. ledna, ale o jeho výkonu neřekla žádná zásadní fakta.

Přetrvávající nejasnosti 

Člověk by přitom čekal, že Samsung bude vykřikovat, jak výrazně výkon Exynosu 2200 navýšil. Nezapomínejme však, že jde také o první čipovou sadu od Samsungu, která je vybavena vlastním grafickým procesorem AMD. O výkonu se dalo mluvit skutečně dlouho, ale Samsung byl překvapivě zdrženlivý. Dosud dokonce nezveřejnil ani úplné technické specifikace čipové sady. Přesné frekvence procesoru Exynos 2200 tak zůstávají pořád neznámé. Nebyly odhaleny ani žádné zásadní technické podrobnosti o grafickém procesoru Xclipse 920 založeném na technologii AMD RDNA2. U čipové sady, která má změnit způsob, jakým přemýšlíme o mobilních procesorech, zejména o jejich schopnosti poskytovat nejlepší možné herní zážitky, by člověk očekával trochu více informací.

Buď Samsung nechce vzbuzovat plané naděje, nebo se mu podařilo zcela dokonale skrýt kvality čipsetu a mlčí proto, aby kolem něho vytvořil patřičný humbuk. V tom případě, jakmile se řada Galaxy S22 dostane do prodeje a začnou přicházet první zkušenosti s reálným výkonem, budou všichni na nový čipset pět chválu. V každém ohledu by Samsung měl Exynos 2200 poskytnout na domácím trhu, a to nehledě na jeho kvality. Pokud tak neudělá, přímo tím potvrdí, že se jedná o další nepovedený krok na poli jeho čipsetů, o který prostě nebude zájem ani u ostatních výrobců. A to by také už mohlo znamenat definitivní konec vlastního vývoje čipů společnosti.

Související články

Dnes nejčtenější

.