Zavřít reklamu

Komerční sdělení: Chcete-li si pořídit nový mobilní telefon, můžete se zaměřit na celou řadu parametrů. Zajímat by vás sice určitě měla i pořizovací cena, ale také displej a hardware, a to od procesoru až po konektivitu. 

Jak ušetřit při nákupu smartphonu? 

Pokud chcete chytrý telefon pouze na volání, psaní SMS, případně k používání Messengeru, nemá smysl utrácet desetitisíce. Chcete-li naopak na mobilu hrát i nejnovější hry, anebo ho používat k tvoření špičkových fotografií, nepoohlížejte se po nejlevnějších zařízeních na trhu. Obecně platí, že pokud využijete slevové kupóny na Smarty.cz, případně další akce relevantních obchodů, můžete při nákupu ušetřit zajímavé částky. Jenže na jaké parametry se kromě ceny při nákupu zaměřit? 

Zaměřte se na displej

Při výběru mobilního telefonu vás zřejmě bude zajímat samotný jeho displej. V tomto ohledu se můžete zaměřit na celou řadu parametrů. Jaké jsou ty nejdůležitější? 

  • Velikost. Mezi nejoblíbenější patří smartphony s úhlopříčkou od 6“ do 6,5“, nicméně standardem se již stávají telefony s úhlopříčkou nad 6,5“. Ty jsou větší, takže mají větší zobrazovací plochu. Díky zredukovanému rámečku navíc samy nemusí být zase tak rozměrné.
  • Technologie. Aktuálně jsou nejlepší na trhu OLED displeje, které mají nižší spotřebu energie než LCD displeje. Telefony s druhou variantou bývají nicméně levnější, takže jsou vhodné pro ty, kteří preferují spíše nižší cenu. 
  • Rozlišení a poměr stran. Platí, že čím vyšší rozlišení, tím je obraz ostřejší. Standardem je Full HD, ale existují i modely se 4K rozlišením. Co se týče poměru stran, u většiny smartphonů jde o 18:9, ale existují i mnohé další modely.
  • Obnovovací frekvence. Poslední důležitý parametr, který udává, kolikrát za sekund se překreslí obraz na displeji. Vyšší číslo znamená plynulejší obraz. Standardem je dnes 90 Hz, můžete se ale setkat s mnohem vyššími i nižšími čísly.

Zohledněte hardware

Pokud už jste zvolili cenově přijatelný mobilní telefon s displejem, který bude vyhovovat vaším požadavkům, zaměřit byste se měli také na hardware, tedy na technické vybavení, které rozhoduje (nejen) o výkonu.

  • Procesor. Při výběru tohoto hardwaru se zaměřte na počet jader, který se většinou pohybuje od 4 do 8 (čím více, tím lépe), stejně jako na frekvenci. Ta se uvádí v GHz, přičemž běžně se pohybuje od 1,8 do 2,8 GHz. Tyto parametry mají podstatný vliv na výkon smartphonu.
  • Operační paměť. Také ta výrazně ovlivňuje celkový výkon telefonu. V optimálním případě by měla činit 6 až 8 GB, nicméně nejnáročnější aplikace jako např. hry si žádají ještě vyšší operační paměť (někdy i nad 12 GHz).
  • Vnitřní úložiště. Pokud chcete mít v telefonu spoustu aplikací, her či filmů, měli byste se poohlédnout po zařízení alespoň se 128 GB míst na úložišti. Na druhou stranu si můžete jednoduše pořídit i různě veliké paměťové karty, které slouží rovněž k ukládání dat. 
  • Baterie. Standardně činí výdrž baterie 4 500 mAh, přičemž čím je tato cifra vyšší, tím vyšší je kapacita. Moderní telefony navíc mohou mít v tomto ohledu různé vychytávky jako např. rychlonabíjení či bezdrátové nabíjení.
  • Fotoaparát. Rozlišení se uvádí v megapixelech. Průměrné zařízení na fotografování může mít rozlišení 10 MPx, ale to bývá i výrazně vyšší. Záleží ovšem také na světelnosti, přičemž ty nejlepší mobily mají f/1,5. Zde ovšem platí, že čím nižší číslo, tím líp, neboť takové zařízení se lépe vyrovná s nedostatkem světla. S lepšími telefony lze navíc natáčet i 4 K videa.
  • Konektivita. Aktuálně by měl smartphone podporovat vysokorychlostní internet (4G). Stále více telefonů dnes nicméně disponuje podporou i rychlých sítí 5G. Ty by se i u nás mohly stát v následujících letech standardem. 

Související články

Dnes nejčtenější

.