Zavřít reklamu

Samsung sesadil firmu Intel z pomyslného trůnu výrobců počítačových čipů. To se očekávalo již od letošního jara, kdy tento vývoj předpověděla společnost IC Insights. A protože se nestalo nic zásadního, co by zamíchalo kartami, tak se Samsung po letech znovu stává jedničkou ve výrobě počítačových čipů.

Samsung logo

Kdo je aktuálně největším výrobcem čipů do počítačů se zjišťuje dle vývoje tržeb. Ten sledovala zmíněná společnost IC Insights, která už před časem předpovídala, že Samsung ve druhém čtvrtletí tohoto roku v tržbách předběhne Intel o zhruba 0,6 miliardy dolarů. Naposledy Samsung vedl trh ve třetím čtvrtletí roku 2018.

Samsungu se v porovnání s prvním čtvrtletím roku 2021 podařilo zvýšit tržby z prodeje čipů dokonce o 19 procent a předčil tak prognózu společnosti IC Insights. Samsung za sledované období utržil 20,3 miliardy dolarů, IC Insights přitom předpokládala, že tržby Samsungu dosáhnou „jen“ 18,5 miliardy.

Intelu se za stejnou dobu podařilo utržit 19,3 miliardy dolarů, na prvenství to tedy tentokrát nestačilo. Špatně se mu ale i tak nevedlo, pro srovnání společnosti AMD, která je pro Intel konkurenčním výrobcem procesorů, se podařilo utržit pouze 3,85 miliardy dolarů.

Kritický nedostatek čipů a vyšší ceny

K vyšším ziskům Samsungu i Intelu pomohl kritický nedostatek čipů, kvůli kterému musela řada automobilek, mezi nimi například Ford, Volkswagen nebo Škoda Auto, výrazně omezit svou výrobu. Z vysoké poptávky by měl Samsung, jakožto největší světový dodavatel elektronických komponentů, těžit i nadále.  Není asi třeba vysvětlovat, že s rostoucí poptávkou, roste také průměrná prodejní cena. Zároveň s tím lze také předpokládat, že aktuálně velmi silná pozice na trhu se pozitivně odrazí na akciích Samsungu.

Z výše uvedeného grafu je vidět, že obě společnosti dosáhly lepších výsledků, než IC Insights předpokládala. V případě Samsungu měl na lepší výsledky dopad růstu průměrné prodejní ceny pamětí NAND Flash a DRAM. Právě v tomto produkt tkví slabá i silná stránka Samsungu. Produkty tohoto typu mohou při dobrých podmínkách přinášet vysoký zisk, ale tato dobrá období bývají střídána těmi slabšími. A jak vidíme v grafu, ke změnám může docházet poměrně rychle. Například v roce 2018 se tržby Samsungu citelně propadly, takže nestačil ani více než třímiliardový náskok.

Nyní to ale na další krizi, která by se mohla dotknout pamětí, vůbec nevypadá. I tak je ale třeba pamatovat na to, že aktuální doba je nevyzpytatelná a zůstává otázkou, jak svět IT bude dále ovlivňovat pandemie, která patrně ještě neřekla poslední slovo.

Autorem textu je magazín Finex.cz

Související články

Dnes nejčtenější

.