Zavřít reklamu

Na společnosti Samsung, Micron a SK Hynix byla podána žaloba, která je viní z manipulace s cenami paměťových čipů používaných v iPhonech a jiných zařízeních. Informoval o tom web The Korea Times.

Hromadná žaloba, která byla podána 3. května v kalifornském San Jose, tvrdí, že Samsung, Micron a SK Hynix spolupracují za účelem ovládnutí výroby paměťových čipů, což jim umožňuje kontrolovat jejich cenu.

Podle žaloby se její navrhovatelé stali oběťmi protisoutěžních praktik kvůli poklesu poptávky. Žaloba tvrdí, že zastupuje Američany, kteří si koupili mobilní telefony a počítače v letech 2016 a 2017, v kterémžto období došlo ke zvýšení cen čipů DRAM o více než 130 % a zisky zmíněných společností se zdvojnásobily. Podobná žaloba byla v USA podána již v roce 2018, tu však soud shodil ze stolu s odůvodněním, že žalobce nebyl schopen prokázat, že se žalovaná strana dopustila koluze.

Samsung, Micron a SK Hynix dohromady vlastní téměř 100 % trhu s paměťmi DRAM. Podle společnosti Trendforce činí podíl Samsungu 42,1 %, Micronu 29,5 % a SK Hynixu 23 %. „Tvrdit, že tito tři výrobci čipů uměle nafukují ceny čipů DRAM, je přehnané. Jejich ceny v posledních dvou letech naopak vykázaly pokles,“ napsala nedávno společnost ve své zprávě.

Žaloba přichází v době, kdy svět čelí globálnímu nedostatku čipů. Tento stav, který způsobila koronavirová pandemie, by mohl vyústit v nedostatek procesorů, zmíněných čipů DRAM a jiných paměťových čipů.

Související články

Dnes nejčtenější

.