Zavřít reklamu

Trh s Chromebooky zažil minulý rok nebývalý růst, když se svezl na vlně práce a učení z domova, kterou způsobila koronavirová pandemie. A tato situace pokračovala i v prvních třech měsících roku letošního. Dodávky Chromebooků v tomto období dosáhly 13 milionů a meziročně se tak zvýšily zhruba 4,6násobně. Ze situace těžil výrazně i Samsung, který zaznamenal z roku na rok o 496 % vyšší růst.

Podle nejnovější zprávy společnosti IDC dodal Samsung na globální trh v prvním čtvrtletí více než milion Chromebooků. I když na trhu s notebooky s OS Google Chrome zůstal pátým v pořadí, jeho podíl se z roku na rok zvýšil z 6,1 % na 8 %.

Jedničkou trhu byla a nejvyšší meziroční růst – o 633,9 % – vykázala americká společnost HP, která vyexpedovala 4,4 milionu Chromebooků a její podíl činil 33,5 %. Druhým v pořadí bylo čínské Lenovo, které dodalo na trh 3,3 milionu Chromebooků (růst o 356,2 %) a jeho podíl dosáhl 25,6 %. Tchajwanský Acer nezaznamenal takový růst jako ostatní značky (zhruba „jen“ 151 %) a z prvního místa klesl na třetí, když vyexpedoval 1,9 milionu Chromebooků a měl podíl 14,5 %. Čtvrtým největším hráčem na tomto poli byl americký Dell, který vyexpedoval 1,5 milionu Chromebooků (růst o 327 %) a jeho podíl byl 11,3 %.

I přes tak masivní růst je trh s Chromebooky stále podstatně menší než trh s tablety, kterých se v prvním kvartálu prodalo více než 40 milionů.

Dnes nejčtenější

.