Zavřít reklamu

To, o čem se minulý týden spekulovalo, se stalo skutečností. Společnost LG oznámila, že se stahuje ze smartphonového trhu, kterýžto proces chce ve spolupráci s dodavateli a obchodními partnery postupně dokončit do 31. července tohoto roku. Stávající telefony však má prodávat dál.

LG se také zavázalo, že po určitou dobu – v závislosti na regionu – bude poskytovat servisní podporu a softwarové aktualizace. O tom, jak dlouho to bude, můžeme jen spekulovat, pravděpodobné však je, že to bude minimálně do konce roku.

LG začalo s výrobou mobilních zařízení v roce 1995. Tehdy byly smartphony ještě hudbou poměrně vzdálené budoucnosti. Velkou popularitu si získaly například telefony LG Chocolate nebo LG KF350.

Společnost vstoupila úspěšně i na pole smartphonů – již v roce roce 2008 překročily jejich prodeje 100 milionů. O pět let později se korejský technologický obr stal třetím největším výrobcem smartphonů na světě (za Samsungem a Applem).

Od roku 2015 však začaly jeho smartphony ztrácet na popularitě, což souviselo mimo jiné s nástupem dravých čínských značek jako Xiaomi, Oppo nebo Vivo. Od druhého kvartálu zmíněného roku do posledního čtvrtletí roku loňského vygenerovala smartphonová divize LG ztrátu 5 bilionů wonů (přibližně 100 miliard korun) a ve třetím čtvrtletí roku 2020 dodala na trh jen 6,5 milionu smartphonů, což odpovídalo tržnímu podílu 2 % (pro srovnání – Samsung v tomto období vyrobil téměř 80 milionů smartphonů).

LG dospělo k závěru, že nejlepším řešením bude divizi prodat, a za tímto účelem vyjednávala například s vietnamským konglomerátem Vingroup nebo německou automobilkou Volkswagen. Tato i další jednání však zkrachovala, mimo jiné kvůli údajné neochotě LG prodat společně s divizí i smartphonové patenty. V této situaci společnosti nezbylo nic jiného než divizi zavřít.

V prohlášení LG také uvedlo, že se do budoucna zaměří na perspektivní oblasti, jako jsou komponenty do elektromobilů, propojená zařízení, chytrá domácnost, robotika, AI nebo B2B řešení.

Dnes nejčtenější

.