Zavřít reklamu

Všichni jsme to zažili. Uprostřed noci se vzbudíme, převalujeme se a sáhneme po mobilu nebo tabletu, abychom si něco rychle prohlédli. A přesně tuhle věc nám odborníci na spánek radí nedělat: zírat na modravou záři, když bychom se měli snažit zamhouřit oči.

Ačkoli důkazy nasvědčují tomu, že technologie náš spánek ovlivňují, ne vždy musí být škodlivé. Technologie 21. století nám přinesla několik úžasných vynálezů, včetně těch, které mohou zlepšit naše noční návyky.  Zde je několik způsobů, jak vám vaše zařízení může dopomoct k dobrému spánku. 

Snímek obrazovky 2021-03-31 v 13.02.27

Chytré hodinky

Kdybyste ještě před několika lety někomu řekli, že v roce 2021 budete moct sledovat své spánkové cykly prostřednictvím hodinek, díval by se na vás jako na blázna. Ale přesně na tohle se zařízení, jako je Samsung Galaxy Active 2, specializují. 

Shromažďují údaje o REM, srdečním tepu, a dokonce i o spálených kaloriích během spánku a převádí je do jednoduchých grafů, které můžete analyzovat. Navíc vám poskytují hodnocení efektivity spánku a poradí, jak ji zlepšit, pokud nedosahuje určité úrovně.

Hodinky Active 2 nejsou jediné na trhu, které toto umí. Podobné funkce mají i Apple Watch – nabízejí pravděpodobně nejlepší poměr cena/výkon díky 48hodinové výdrži baterie a zcela novému digitálnímu rámečku, který jim dodává supermoderní a elegantní vzhled. Pokud patříte k těm, kteří jsou ochotní utratit za nositelné zařízení se zdravotními funkcemi trochu víc, pak určitě neprohloupíte s Fitbitem. Kondici sleduje pomocí těch nejmodernějších technologií a dnes se jedná o nedílnou součást běžeckých tréninků, ale jeho vlastnosti podporující spánek už tolik známé nejsou. 

Jeho nejnovější verze Charge 4 využívá snímač srdečního tepu ke sledování délky spánku a cyklů REM. Zjišťuje dokonce hladinu kyslíku v krvi, což může odhalit stavy, jako je spánková apnoe, jedna z hlavních poruch spánku. Aplikace zařízení je velmi intuitivní a umožňuje sledovat trendy v průběhu týdnů a měsíců. Zároveň poskytuje rady pro zlepšení „spánkového skóre“, pokud je nižší, než je požadováno. 

Aplikace Sleep Cycle

Lidé, kteří nechtějí utrácet za zbrusu nové hodinky, mají k dispozici aplikaci Sleep Cycle, která sleduje dobu vašeho spánku zdarma. Je k dispozici pro Android i iOS a k záznamu vašich nočních pohybů využívá mikrofon a senzory telefonu –musí být vedle vašeho polštáře. 

Stejně jako v případě Galaxy Active 2 můžete získat graf zobrazující vaše výsledky – i když v mnohem jednodušší formě – a také bezplatnou integraci se službami Google Fit nebo Apple Health. Dále je k dispozici užitečný inteligentní budík, který vás probudí v nejvhodnějším okamžiku vašeho spánkového cyklu, takže den začnete svěží. I když je zdarma, za pokročilejší funkce, jako je detekce chrápání a podpora spánku, si budete muset zaplatit. Pro začátek si ale se základní verzí aplikace Sleep Cycle vystačíte.

Relaxace a spánek za zvuků přírody

Kromě sledování spánku vám aplikace pomohou také usnout. Místo toho, abyste zírali na obrazovku jako při hraní videoher nebo v kasinu pro mobilní telefony, vám aplikace Nature Sounds pro Android radí, abyste drželi zařízení na délku paže. Takže se pohodlně usaďte, zavřete oči a vnímejte šest uklidňujících přírodních zvuků od křišťálově čistého zvuku tekoucí vody až po jemné zvuky zvířat, díky kterým si budete připadat jako uprostřed lesa.

Pokud si říkáte, že to nemůže fungovat, podívejte se na vědecké důkazy, které to dokládají. Odborníci se domnívají, že zvuky přírody pozitivně ovlivňují tělesný systém „útěk nebo boj“, uvolňují mozek a zlepšují vaše šance na spánek. Pro lidi, kteří žijí v hlučných městských oblastech, by tato aplikace mohla být darem z nebes.  

Analyzátor spánku Withings

Pokud se nechcete zabývat aplikacemi ani hodinkami, pak je analyzátor spánku Withings něčím, co jednou nastavíte a pak na to nějakou chvíli vůbec nemusíte myslet. Jedná se o podložku umístěnou pod matrací, která pomocí pohybových a zvukových senzorů zaznamenává kvalitu vašeho spánku. Následně odesílá data přes Wi-Fi přímo do vašeho účtu Withings, kde si můžete zobrazit obvyklé statistiky týkající se spánku, včetně REM a srdečního tepu.

Podložka je oblíbená u lidí, kteří dávají přednost technice na dosah ruky nebo pod tlustou matrací. Je nenápadná do té míry, že možná zapomenete, že ji vůbec máte, a nevyžaduje žádnou údržbu – k účtu se můžete přihlásit, kdykoli se vám zachce. Je levnější než mnoho jiných zařízení pro sledování spánku, a proto je oblíbená i u spotřebitelů, kteří mají rádi náklady pod kontrolou.

Ačkoli technologie často mívají špatnou pověst, protože narušují klidný stav mysli, mohou nám zároveň dopomoct k lepšímu spánku. Klíčem k vyřešení špatného spánku je zjištění příčiny, a tato zařízení vám v tom pomohou – hlavně nezaspěte!

Tip: Ačkoliv mobilní zařízení mohou přispět k lepšímu spánku, pouze na jejich pomoc se rozhodně nespoléhejte. Důležité je samozřejmě místo, kde spíte – postel. Základem je kvalitní matrace, správný polštář a příjemné ložní povlečení.

Dnes nejčtenější

.