Zavřít reklamu

V lednu tehdy končící americký prezident Donald Trump zařadil několik čínských společností včetně smartphonového obra Xiaomi na černou listinu. Důvodem bylo to, že jsou údajně vlastněny čínskou vládou nebo že mají silné vazby na tamní vládu. Podle informací deníku The Wall Street Journal citovaného webem Gizchina byl však v případě Xiaomi důvod jiný – udělení vyznamenání „Vynikající budovatel socialismu s čínskými prvky“ jeho zakladateli Lei Junovi.

Xiaomi v reakci na to, že se ocitlo na seznamu nežádoucích firem, vydalo veřejné prohlášení, v němž uvedlo, že na čínskou vládu ani armádu není nijak napojeno. Smartphonový gigant zdůraznil, že nadále dodržuje všechny právní předpisy a že americká vláda nemá žádné důkazy o jejich porušování. Dodal, že využije veškerých právních prostředků, aby za neférové zařazení na její černou listinu vysoudil náhradu škody (poté, co se na seznamu ocitl, došlo k výraznému poklesu ceny jeho akcií).

Xiaomi také podalo v USA na Bílý dům žalobu, jak soudní proces dopadne, však stále není jasné.

Společnosti se v poslední době velmi daří – v loňském roce se stala třetím největším výrobcem smartphonů na světě, na deseti trzích je jedničkou a na šestatřiceti figuruje mezi top pěti značkami. Je nicméně třeba poznamenat, že jejímu růstu pomohl dramatický pokles prodejů dalšího čínského smartphonového giganta Huawei, způsobený přetrvávajícími americkými sankcemi.

Témata: , ,

Související články

Dnes nejčtenější

.