Zavřít reklamu

Jak uvádí Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), přes 170 tisíc pozemků a nemovitostí v celém Česku nemá jasné vlastníky. ÚZSVM nyní na svých stránkách zveřejnil aktualizovanou mapu těchto pozemků (činí tak dvakrát do roka), kde si můžete zkontrolovat, jestli nějaký „ztracený“ pozemek či nemovitost náhodou nepatří i vám.

Mapa_ČR

Podle webu Aktuálně.cz, který odkazuje na údaje ÚZSVM, se v současné době po celé zemi nachází 165 974 pozemků a 4947 staveb, které nikomu nepatří, nebo mají zapsaného vlastníka, avšak s nedostatečnými údaji. Od roku roce 2014, kdy byl schválen nový katastrální zákon, se úřadu podařilo dohledat vlastníky k více než 30 tisícům pozemků a staveb. Pokud se u zapomenutých pozemků a staveb nepodaří vlastníka dohledat do prosince roku 2023, nenávratně propadnou státu.

Pokud na stránkách ÚZSVM najdete pozemek či nemovitost, o které se domníváte, že je vaše, bude potřeba doložit listiny dokazující vaše vlastnictví příslušnému katastrálnímu úřadu (vlastnická práva lze také uplatnit v občanskoprávním řízení). Mezi listiny dokládající vlastnictví patří například rodné, oddací nebo úmrtní listy či rozhodnutí z dědických řízení. Další dokumenty je možné možné najít na obecních úřadech, v kronikách nebo archivech.

  • Mapu „opuštěných“ pozemků lze najít zde.
Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější

.