Zavřít reklamu

Loni Češi na internetu rekordně utráceli. Podle Asociace pro elektronického komerci utržili tuzemské eshopy 196 miliard korun. To je o 41 miliard více než v předchozím roce. K tomu rostou výdaje Čechů i za nákupy v zahraničních eshopech. Stále více transakcí se přitom uskutečňuje z mobilních telefonů. S pohodlnými nákupy mohou být ale spojena i rizika. Jak se jim nejlépe bránit a jaké jsou další trendy v online platbách, vysvětluje Martin Prunner, aktuálně country manager lokálního zastoupení společnosti PayU, která patří mezi nejvýznamnější hráče v online platbách na tuzemském trhu i celosvětově.

Jaký růst plateb jste loni zaznamenali ve vašich systémech vy, jak jste ho zvládli?

Měli jsme také rekordní rok. Velmi se promítl vliv koronaviru a to, že se další část ekonomiky rychle přesunula do online světa, což mělo dopad na výrazné snížení dobírky a růst počtu plateb online. Zároveň byl velmi silný konec roku. Některé dny v listopadu jsme například zaznamenali dvojnásobný obrat oproti loňsku.

Online platba kartou fb Unsplash

Zaregistrovali jste s tak velkým růstem i přetížení systémů?

Platby a všechny systémy fungovaly spolehlivě. S nárůsty počítáme a jsme na ně připraveni. Nenastaly žádné nečekané komplikace. Zároveň pečlivě dbáme na bezpečnost. Ta je důležitá pro celý sektor a aktuálně se její úroveň dále zvyšuje.

Jak přesně?

Přispívá k tomu nový standard, takzvané 3DS 2.0 Je to mezi zákazníky zatím méně známé téma. Navazuje na směrnici EU, která byla zavedena v září 2019 a je známá jako PSD 2. Ve stručnosti se dá říci, že tyto nové kroky bezpečnost navyšují, PayU je s nimi plně kompatibilní a v této chvíli procesované online platby využívají řešení 3DS 2.0

Dají se tyto zkratky více přiblížit běžnému uživateli?

Týkají se ověřování zákazníků. Tím, že je dokonalejší, přispívá k boji proti podvodům. Prakticky jde o to, že 3DS 2 nově přináší silné ověření zákazníků a vyžaduje použití alespoň dvou z následujících tří prvků: něco, co zákazník ví (PIN nebo heslo), něco, co zákazník má (telefon) a něco, co zákazník je (otisk prstu, rozpoznání tváře nebo hlasu).

Týká se 3DS 2.0 všech transakcí?

Některé transakce budou z protokolu vyjmuty. Jde zejména o ty, jejichž hodnota je nižší než 30 EUR, přičemž v řadě není povoleno více než pět transakcí. Pokud je celková částka na jedné kartě vyšší než 100 EUR za 24 hodin, bude vyžadováno silné ověření. Silné ověření je ovšem možné vyžadovat na jakoukoli transakci a to i pro nižší hodnoty, pokud se tak např. vydavatelská banka rozhodne.

Martin Prunner _PayU
Martin Prunner

Jaké výhody přináší 3DS 2.0 obchodníkům?

Například jim pomáhá splňovat nové požadavky na všechny elektronické platby. Pokud má obchodník v Evropě velké množství zákazníků, je nutné, aby s 3DS 2 pracoval. 3DS 2.0 má silný potenciál bojovat proti podvodům a současně poskytuje skvělý zákaznický zážitek. 3DS 2.0 zároveň pomáhá přenést odpovědnost za transakci od obchodníka, a to k vydavatelské bance, riziko za něj po plné 3DS 2 autorizaci přebírá daná vydávající banka.

Používají již tuto normu všichni, nebo zatím ne? Jak jako zákazník poznám, že je platba zabezpečena 3DS 2?

V tuto chvíli mohu mluvit pouze za PayU. Veškeré platební transakce nyní PayU procesuje v novém standardu 3DS 2.0. Pro zákazníka je těžké jednoznačně rozpoznat, v jaké režimu transakce proběhne, či proběhla, jelikož vydavatelská banka při autorizaci transakce rozhoduje, zda plná 3DS 2.0 autorizace je potřeba, či zda autorizuje ve speciálním režimu bez 3DS 2.0. Ovšem banka se tímto nezbavuje své odpovědnosti.

Související články

Dnes nejčtenější

.