Zavřít reklamu

Loňský rok byl pro řadu odvětví kvůli pandemii koronaviru turbulentní a zasažen byl i trh se smartphony. Podle nové zprávy analytické společnosti TrendForce na něj společnosti dodaly celkem 1,25 miliardy zařízení, což oproti roku 2019 představuje 11% pokles.

Top šesti značkami byly Samsung, Apple, Huawei, Xiaomi, Oppo a Vivo. Zdaleka největší pokles zaznamenal Huawei, a to kvůli americkým sankcím, které mu zamezují přístup k čipům a zakazují spolupráci s Googlem, tvůrcem operačního systému Android.

Samsung loni vyexpedoval 263 milionů smartphonů a držel tržní podíl 21 %, Apple 199 milionů (15 %), Huawei 170 milionů (13 %), Xiaomi 146 milionů (11 %), Oppo 144 milionů (11 %) a Vivo 110 milionů, což mu vyneslo podíl 8 %.

Analytici z TrendForce předpokládají, že v příštích 12 měsících se trh odrazí k růstu (hlavně díky stoupající poptávce na rozvojových trzích) a společnosti vyrobí 1,36 miliardy smartphonů, tedy o 9 % více než letos.

Pro Huawei je však predikce značně neradostná – letos podle ní dodá na trh jen 45 milionů smartphonů a jeho tržní podíl se smrskne na pouhá 3 %, čímž by vypadl z top pětky a o jeden procentní bod by jej předběhl ambiciózní čínský výrobce Transsion, pod nějž patří značky jako iTel nebo Tecno.

Nejvíce by naopak mělo růst Xiaomi, které podle analytiků letos vyrobí 198 milionů smartphonů a jeho tržní podíl vzroste na 14 %.

Související články

Dnes nejčtenější

.