Zavřít reklamu

To, o čem se v minulých měsících spekulovalo, se stalo skutečností – americká vládní agentura Federal Trade Commission (FTC) spolu s téměř všemi americkými státy podala na Facebook žalobu. V ní společnost viní, že akvizicí dnes globálně populárních sociálních platforem Instagram a WhatsApp se dopustila porušení pravidel hospodářské soutěže, a navrhuje, aby je prodala.

„Facebook téměř deset let využívá své dominance a monopolní síly k drcení menších rivalů a potlačování konkurence; to vše na úkor běžných uživatelů,“ uvedla jménem 46 žalujících amerických států newyorská ministryně spravedlnosti Letitia Jamesová.

Pro připomenutí – aplikaci Instagram koupil sociální gigant v roce 2012 za miliardu dolarů, WhatsApp o dva roky později dokonce za 19 miliard dolarů.

Vzhledem k tomu, že agentura FTC schválila oba „dealy“ najednou, soudní řízení se může táhnout až několik let.

Právní zástupkyně Facebooku Jennifer Newsteadová v prohlášení uvedla, že žaloba je „pokusem přepsat historii“ a že neexistují žádné antimonopolní zákony, které by trestaly „úspěšné společnosti“. Podle ní se obě platformy staly úspěšnými poté, co do jejich vývoje Facebook investoval miliardy dolarů.

FTC to ovšem vidí jinak a tvrdí, že akvizice Instagramu a WhatsAppu byla součástí „systematické strategie“, kterou se Facebook snažil eliminovat svou konkurenci, a to i menší perspektivní rivaly, jako byly právě tyto platformy.

Dnes nejčtenější

.