Zavřít reklamu

Čínský vládní úřad Cyberspace Administration of China (CAC) oznámil, že z obchodů z mobilními aplikacemi stáhla globálně populární cestovní aplikaci Tripadvisor a dalších 104 aplikací. V tuto chvíli není jasné, proč tak učinil.

Agentura CAC v prohlášení poznamenala, že bude pokračovat v „posilování dohledu a kontroly informačních služeb mobilních aplikací, okamžitém odstraňování nelegálních aplikací a obchodů s aplikacemi a ve snaze vytvořit čistý kyberprostor“.

Podle informací webu CNN je v Číně nicméně stále přístupná stránka Tripadvisoru, a to bez použití VPN či jiné metody obejití nechvalně proslulého Velkého čínského firewallu. Provozovatel aplikace a stránky, americká společnost stejného jména, se k záležitosti zatím nevyjádřila.

Není to samozřejmě poprvé, co čínské úřady odstranily aplikace, jako je tato, obvykle k tomu ale uváděly jasný a srozumitelný důvod – i když se nám třeba nemusel líbit. To se však v tomto případě nestalo. V roce 2018 Čína na týden zablokovala aplikaci hotelového řetězce Marriott, protože na svých platformách uváděla zvláštní správní oblasti Hongkong a Macao jako samostatné státy. Není tak vyloučeno, že něčeho podobného se dopustil i Tripadvisor.

Tripadvisor je jednou z nejpopulárnějších cestovních aplikací na světě a v současnosti se může pochlubit více než 300 miliony uživatelů a více než půl miliardou recenzí ubytování, restaurací, aerolinek či turistických atrakcí.

Dnes nejčtenější

.