Zavřít reklamu

Náš magazín není jen o novinkách ze světa Samsungu, testujeme pro vás také produkty a příslušenství k nim. Tentokrát jsem se rozhodl vyzkoušet mobilní ruční tiskárnu E-mark create od společnosti COLOP, kterou propojíte se svým smartphonem. Zařízení najde praktické využití, uspoří čas i peníze, ale i například zabaví děti. A tím nejdůležitějším je, že tuto tiskárnu zvládne používat opravdu každý. Pojďme zjistit, jak si tiskárna, která vytiskne otisk za pouhých 19 haléřů, povede v naší recenzi.

COLOP e-mark create 37

Využití COLOP e-mark

Jak už jsem naznačil v úvodu, tuto malou mobilní tiskárnu můžete použít v mnoha situacích. Zvládne totiž tisk na papír, lepenku, textil, dřevo, korek, fotopapír, suché zdi nebo třeba stuhy. Firemní logo na letáky nebo korespondenci? V mžiku. Udělat si vlastní svatební oznámení? Hračka. Vytvořit originálně ozdobené stužky na dárky? Snadné. Označit si zavařeniny nebo nádoby s bylinkami? Jmenovky na dárky? To vše a ještě mnohem víc jde s e-markem velmi snadno a rychle. Navíc používání této tiskárny je velmi návykové.

Obsah balení a zpracování

Po odstranění prvního papírového obalu se dostáváme k prémiově vypadající krabičce, ve které se nachází tiskárna, uložená v pěnové výplni. Pod ní je ukryto dodávané příslušenství, ke kterému patří dokovací stanice, nabíjecí adaptér a jedna barevná cartridge, tedy barva do tiskárny, která by měla vystačit na cca 5 000 otisků. Dále zde najdeme podrobný obrázkový návod na připojení e-mark ke smartphonu a vložení barvy do tiskárny.

Pokud se zaměříme na zpracování tiskárny samotné, nelze nic vytknout. Ač byl použit zejména plast, celkové provedení nevypadá vůbec lacině a je velmi kvalitní. Po obvodu e-mark se táhne barevný led pásek, který signalizuje například stav baterie, připojení k Wi-Fi nebo příjem obrázku k tisku. Tyto světelné informace jsou pak ještě doplněny zvukovými tóny.

Uvnitř e-marku je ukryta vyměnitelná baterie s kapacitou 600mAh, což by mělo být dostatek na pět hodin nepřetržitého tisku. Akumulátor se nabije z 0% na 100% za dvě a tři čtvrtě hodiny, tento proces lze s jedním článkem zopakovat až tisíckrát.

První spuštění

Uvést tiskárnu do provozu zvládne díky obrázkovému návodu opravdu každý. Stačí vyjmout baterii, sundat ochrannou folii, vložit barvu, umístit zpět baterii a je to. Mi osobně přišla tiskárna vybitá, takže jsem ji musel vložit do dokovací stanice a dobít baterii. Pak už je možné, opět podle návodu, připojit tiskárnu k telefonu. To probíhá nikoliv přes Bluetooth, jak by se dalo čekat, ale pomocí Wi-Fi a to tím způsobem, že se smartphone připojí k síti, kterou vytváří sama tiskárna. Aby bylo spojení úspěšné, je zapotřebí vlastnit smartphone s Androidem 5.0 a lepším nebo iOS 11 a lepším a stáhnout si aplikaci COLOP e-mark create. Když je propojení obou zařízení dokončeno, nabídne aplikace možnost odeslat do e-marku testovací otisk a tvoření může začít. Tiskárnu lze také používat v režimu offline, k tomu je zapotřebí připojit zařízení k počítači s operačním systémem Windows 7 nebo novějším.

Aplikace COLOP e-mark create

Aplikace je velice jednoduchá, přehledná a kompletně v češtině. Na úvodní obrazovce připojíte váš e-mark a zkontrolujete stav baterie a množství barvy. Je zde možné také vybrat z předem vytvořených šablon otisků nebo si vytvořit úplně nový. Z šablon je na výběr několik kategorií – Láska & svatba, Oslavy, Dětský klub, Jídlo & pití, citáty & přísloví a Šablony pro příslušenství. V každém takovémto oddělení je připraveno 10 – 20 šablon, které jsou sice v angličtině, ale drtivou většinu z nich můžete jednoduše upravit.

Pokud si z předpřipravených šablon nevyberete, máte možnost vytvořit si úplně novou. Vaše šablona se může skládat buď z jednoho, dvou nebo až tří řádků. Po tomto výběru se už dostáváme k tvoření jednotlivých řádků. Je možné zvolit pozadí otisku, přidat vlastní fotografii, vložit text, geometrické tvary nebo nespočet tzv. klipartů, tedy jednoduchých obrázků. Kliparty jsou rozdělené do mnoha skupin – Zvířata, Jídlo & pití, Rámy & šablony, Láska & oslavy, Motivační, Příroda, Piktogramy, Smajlíci a Standardní texty. Když jste s výtvorem spokojeni, je možné jej uložit k pozdějšímu tisku nebo ihned odeslat do e-marku. Velmi praktická je také možnost Nepřetržité razítkování, díky které bude e-mark tisknout nepřerušovaně, dokud sami nepřestanete. To je ideální například k dekoraci stuh nebo k orámování listu papíru. 

V nastavení aplikace COLOP e-mark stojí za vyzvihnutí možnost nastavit automatické čištění tiskárny nebo spustit proces ručně. Toto se hodí, pokud se vám nezdá kvalita tisku. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že čištění je skutečně účinné.

Tiskárna v praxi

Používání tiskárny je skutečně velmi snadné. Stačí e-mark vyjmout z dokovací stanice a počkat cca 1-2 sekundy na dokončení automatického čištění tiskové hlavy (tzv. odstřiku), který zajistí vysokou kvalitu tisku. Pak už můžeme položit zařízení na vybraný povrch a přejet zleva doprava (či naopak), jakmile je tisk dokončen, ozve se zvukový tón. Připravený otisk se tiskne po jednotlivých řádcích, aby tedy vše bylo umístěno tak, jako v předloze v aplikaci, je třeba trochu cviku. Pokud však chcete mít otisky vždy naprosto perfektní, je možné zakoupit originální pravítko, díky kterému bude otisk dokonale umístěný.

Tisk s COLOP e-mark create

E-mark create je možné používat na velké množství povrchů, například papír, stuhy, textil nebo lepenku. Já osobně jsem vyzkoušel první tři z nich a musím říct, že mě kvalita tisku mile překvapila. Jen v případě textilu (já použil kapesník ze 100% bavlny) jsem se setkal s mírně horším podáním barev, než u papíru. Barvy se vytiskly ještě o kousek hůře na stuhu, což ale bylo materiálem, ze kterého byla stuha vyrobena. Nicméně na e-shopu společnosti COLOP lze zakoupit, mimo jiné, stužky přímo pro tisk pomocí e-marku. K dostání je pro stuhy také držák ve dvou velikostech, který vám práci s nimi velmi usnadní. Doporučuji jej používat s již zmiňovaným pravítkem, otisky tak budou přesně tam, kde jste je zamýšleli.

Každopádně je nutné zmínit, že ať už jsem tiskl na jakýkoliv povrch, barva velmi rychle zaschla a nerozmazávala se. Je však nutno brát v potaz, že otisky z textilu po vyprání zmizí, což není nutně negativní vlastnost. Pokud však chcete, aby otisky zůstaly na látce, je možno zakoupit originální nažehlovací pásky, ty vystačí na 50 otisků.

Pokaždé, když dokončíte tisk, je nutné umístit tiskárnu do dokovací stanice, aby nevysychala cartridge. Upozorní na to jak samotná tiskárna, tak i aplikace, což je dle mého názoru velmi užitečná funkce. Bohužel na víčku proti vyschnutí barvy zůstává barva a tisk může být nekvalitní, proto je třeba čas od času zkontrolovat, zda se zde nenachází přebytek barvy.

Závěr a zhodnocení

COLOP e-mark create je praktickým pomocníkem při spoustě příležitostí. Originálně ozdobí dárky nebo natiskne firemní logo na obálky. Kvalita tisku je prakticky stejná, jako u klasické inkoustové tiskárny. Velmi kladně hodnotím zvukovou a světelnou odezvu tiskárny, díky které přesně víte, co se zrovna se zařízením děje. Jedinou výtku mám snad k horšímu podání barev v případě textilu a k ulpívání barvy v dokovací stanici. Tiskárna COLOP e-mark create je k dostání v bílé a černé barvě na webu colopemark.cz. Na této stránce lze také zakoupit náhradní cartridge a další praktické příslušenství k tiskárně. Společnost COLOP nabízí také další provedení tiskárny – COLOP e-mark, která má širší využití ve firemním prostředí.

Exkluzivní dárek pro naše čtenáře

Ve spolupráci se společností COLOP jsme pro naše čtenáře připravili exkluzivní akci. Pokud totiž do poznámky k objednávce zadáte kód ve znění LSA, přijdete si tak na skvělý bonus v hodnotě více než 2 000 korun zcela zdarma. Díky této akci tak mimo samotné tiskárny a cartrige získáte i dva držáky na stuhy, 15mm a 25mm stuhy, praktické pouzdro a vytříbené štítky.

Dnes nejčtenější

.