Zavřít reklamu

Cizí jazyky v dnešní době hrají významnou roli v pracovním i osobním životě. Roste obliba cestování a spoustu lidí hledá živobytí v zahraničí. Pravděpodobně nikdo se na dovolené nechce dorozumívat, jak se říká „rukama nohama“, stejný problém řešila i jedná moje známá a požádala mě, zda bych ji nevysvětlil nějaké základy angličtiny a nedal tipy na slovíčka, která by se jí mohla na dovolené hodit. Přemýšlel jsem, jak bych tento úkol splnil, hledal na internetu, až jsem narazil na webovou aplikaci Landigo. Po jejím prozkoumání jsem zjistil, že se s ní naučí cizí jazyk i ten, co nechce, proto jsem se rozhodl, že se s vámi podělím o svou zkušenost. Jaké plusy a mínusy aplikace má?

Představení

Landigo je webová online aplikace, kterou můžete spustit prakticky na každém zařízení, které má webový prohlížeč a přístup k internetu, není potřeba nic instalovat, stačí zadat adresu landigo.cz a je to. Aplikaci si snadno můžete přidat i na domovskou obrazovku svého smartphonu a poté ji spouštět jako klasickou aplikaci. A kdo že je tvůrcem projektu? Jak už vám mohl název aplikace napovědět, jedná se o známou společnost Landi Multimedia, která se zabývá výukou cizích jazyků od roku 1990, jistě si každý vzpomene na DVD Landi, které byly ve své době velmi rozšířené. Pomocí aplikace Landigo se můžete naučit anglicky, německy, španělsky, italsky nebo francouzsky.

Pro koho je Landigo určeno?

Aplikace Landigo je určena pro širokou skupinu lidí, od úplných začátečníků až po pokročilé. Pokud bych měl být konkrétní, angličtina je dostupná od předzačátečníků až po úroveň C1, ostatní jazyky pak nabízejí nejvyšší úroveň B1, což jsou středně pokročilí žáci.

Jazyky pro přežití – naučte se základy za 100 dní

V každém z dostupných jazyků je také kategorie Pro přežití, zde se naučíte úplně základy, které se vám budou hodit při cestování – například jak se zeptat na cestu nebo se domluvit v restauraci či obchodě. Pokud budete dělat jen čtyři cvičení denně, za 100 dnů byste se měli zvládnout domluvit.

Jak to funguje?

Landigo je založeno na cvičeních, které obsahují tisíce otázek. Pokud si však představíte jen klasické nudné doplňování slov, musím vás vyvést z omylu, k dispozici je totiž několik druhů cvičení a spoustu dalších funkcí, navíc pro angličtinu a němčinu jsou k dispozici i videokurz. V Landi věří, že je snadnější si zapamatovat slovíčka v asociaci na konkrétní obrázek, zvuk nebo situaci a tomu je uzpůsobena celá aplikace.

Zvolte si požadovaný jazyk a zobrazí se vám jednotlivé úrovně, každá z nich pak obsahuje různé kategorie a je jen na vás, kterou zvolíte. Krok za krokem, abyste se naučili základní slovíčka, Gramatika, pro procvičení gramatiky nebo třeba Idiomy. V kategorii Konverzace zase najdete nespočet témat, které se vám budou hodit v běžných situacích – na letišti, v obchodě, když se vám porouchá auto a mnoho dalších, právě tato sekce je podle mě úplně nejužitečnější. Naučit se pak lze také Frázová nebo Nepravidelná slovesa.

Když si vyberete vaši úroveň i kategorii cvičení, začnou se vám zobrazovat už přímo otázky. A nyní přichází jedna z hlavních věcí, čím se Landigo odlišuje od většiny jiných aplikací na výuku angličtiny, je možné zvolit, jak na otázky budete odpovídat. K dispozici je klasický Kvíz, kdy doplňujete nejvhodnější ze čtyř nabízených slovíček, dále si můžete vybrat Diktát, zde je vám anglicky přečtena věta a vaším úkolem je ji celou přepsat. Tohle je dle dle mého názoru úplně ten nejlepší způsob, jak se slova naučit. Další ze způsobů doplňování odpovědí je Kvíz s vypisováním, ten se liší od standardního kvízu jen tím, že vybrané slovo musíte do prázdné kolonky ručně vepsat. Zvolit můžete také Překlad s vypisováním, v této variantě máte zadanou českou větu, jejíž překlad je třeba vepsat do připraveného okýnka. Překlad v duchu je další možností, jak cvičení plnit, máte zadanou českou vetu, kterou si přeložíte pouze v duchu, pak klepnete na obrázek a věta vám bude přečtena v angličtině. Opakem tohoto způsobu je Překlad do češtiny. Ať už zvolíte cokoliv, vždy je vám věta přečtena v angličtině a to rodilým mluvčím. Hlas je nahraný velmi kvalitně, mluvčí nemá žádný „šílený“ přízvuk a mi osobně trochu připomíná hlas Donalda Trumpa, takže se u cvičení pokaždé usměju.

Pravděpodobně každému, kdo si dělal cvičení z cizího jazyka se stalo, že označil špatnou odpověď, protože nerozuměl některému slovu v zadání, to se ale s Landigo aplikací nemůže stát, protože na jakékoliv slovo můžete kliknout a zobrazit si nejen překlad, ale další podrobnosti. K těm patří například příkladové věty i s překladem, výslovnost, významový slovník WordNet, ale také jak moc je slovo v angličtině používané, takže si můžete udělat představu, jak moc se vám bude slovíčko hodit. Navíc si dané slovíčko můžete uložit a později se k němu vrátit, to provedete klepnutím na některý z nabízených obrázků. Tato vychytávka je při učení nového jazyka k nezaplacení.

Když celé cvičení dokončíte, celé se vám znovu zobrazí a vy si můžete znovu prohlédnout jak své správné odpovědi, tak i ty špatné, které navíc můžete uložit a nechat se z nich později vyzkoušet znovu. Tuto funkci osobně nemůžu vynachválit, jedná se totiž o způsob, jak si znovu a znovu procvičovat slovíčka, která vám nejdou a tak si je lépe zapamatovat.

Videokurz gramatiky

Jak už jsem zmiňoval výše, součástí aplikace Landigo je i videokurz, podle mě největší úskalí celého projektu, alespoň co se týká anglické verze. Je sice připraveno celkem osm hodin videa ve 129 lekcích, od nejnižší po úroveň B2, ale nahrávky jako by byly jen zkopírované z původních DVDček, tomu odpovídá i kvalita hlasů, zejména toho ženského. Všechna videa v angličtině i v němčině jsou od nejnižší až po úroveň B1 vedeny formou dialogu muže a ženy, který je doplněn textem zobrazujícím probíraný jev. Tyto dvě osoby vás pomalým hlasem, který chvílemi zní jako uspávací robot, provedou zvoleným tématem. Začátečníci si toho nejspíš nevšimnou, ale jasně slyšitelný český přízvuk obou postav na kvalitě videí vůbec nepřidává. Bohužel však může být ještě hůř.

Anglický videokurz obsahuje i lekce úrovně B2. V těch se setkáte s Ondrou, který během několikaminutových lekcí ani jednou nemrkne a jehož intonace, která je stále stejná v obou jazycích by uspala i člověka, který právě vypil sud kávy. Jeho výslovnost může být pro žáky matoucí, snaží se totiž napodobit americký přízvuk. Nicméně pokud se přes toto všechno přenesete, získáte zajímavé a užitečné informace.

V němčině je pak k dispozici sedm hodin videa v sedmdesáti sedmi lekcích, nejvyšší úrovní je zde B1. Stejně jako v anglické variantě, i zde se setkáme se zastaralým provedením a uspávacími hlasy, ale alespoň výslovnost a kvalita zvuku je lepší.

Ještě jedna věc…

Poslední, avšak neméně užitečnou věcí v aplikaci Landigo je slovník. Najdete ho hned na začátku úvodní stránky. Můžete do něj zadat v podstatě jakékoliv slovo a zobrazí se vám překlad, příkladové věty, výslovnost a další podrobnosti, tedy za předpokladu, že se vámi hledané slovo nachází ve slovníku Landi, v takovém případě lze také slovíčko uložit. Pokud ne, ukáže vám aplikace alespoň záznam z výkladového slovníku WordNet.

Kolik to stojí?

Aplikace Landigo je kompletně zdarma a to až do 27.11.2020 a to z důvodu uzavření škol v České republice kvůli probíhající pandemii onemocnění COVID-19. Za normálních okolností je zdarma pouze několik vzorových cvičení a slovník. Pokud se zaregistrujete, budou vám také chodit bezplatně na email denně tři cvičení, registraci lze provést přes email nebo Facebook.

PREMIUM verzi, která odemkne přístup ke všem funkcím, je možné pořídit na různě dlouhou dobu. Často probíhají slevové akce, nyní lze jednoroční licenci pořídit za 1200Kč, tříměsíční za 750Kč a měsíční za 300Kč. Licence lze také zakoupit jako dárkový certifikát, což je rozhodně ceněná možnost. PREMIUM verze vám také zpřístupní v nastavení aplikace volbu, kolik cvičení vám má být zasíláno na email.

Zhodnocení

Landigo je rozhodně jednou z nejlepších aplikací na výuku jazyků. Za vyzdvihnutí určitě stojí několik možností, jak dělat cvičení, takže jen nudně nedoplňujete chybějící slovíčka. Pokud nějakému slovu nerozumíte, je snadné zjistit význam a podrobně se se slovíčkem seznámit. Velkým plusem je také možnost uložit své chyby a později se z nich nechat vyzkoušet. Co však Landigu body ubírá je rozhodně zpracování videokurzu a nutnost připojení k internetu. Další výtky by se však hledaly těžko. Pokud se tedy chcete naučit nový jazyk nebo se v něm zdokonalit, stojí aplikace Landigo určitě za zkoušku. Jsem si jistý, že vám přinese stejný užitek, jako mi.

Související články

Dnes nejčtenější

.