Zavřít reklamu

Virus, který způsobuje onemocnění COVID-19, může na hladkých površích jako obrazovka smartphonu, kovové povrchy a papírové bankovky zůstat aktivní mnohem déle než virus chřipky. Podle vědců z australské národní vědecké agentury CSIRO může zůstat životaschopný po dobu až 28 dní, třebaže ve značně kontrolovaném prostředí. Za stejných podmínek zůstává virus chřipky infekční jen 17 dní.

Tým vědců uvedl, že jejich výzkum dokazuje, že ve srovnání s jinými viry je koronavirus „extrémně odolný“. „Tato zjištění ukazují, že SARS-CoV-2 dokáže zůstat infekční po mnohem delší dobu, než bylo považováno za možné,“ uzavírá studie. (Látky a jiné porézní povrchy mohou nést infekční virus po dobu zhruba 14 dnů.)

I když výzkum ukazuje důležitost čištění a dezinfikování telefonů a jiných povrchů, přichází s několika velkými „ale“. Za prvé byl proveden při stálé teplotě 68 stupňů Fahrenheita (20 stupňů Celsia) v tmavých podmínkách, aby se potlačily účinky ultrafialového světla, což má daleko k podmínkám reálného světa. Vědci v experimentu také nepoužili čerstvou mukózu, běžně přítomnou s viry na površích, která obsahuje bílé krvinky a protilátky.

Navíc podle mnohých expertů není riziko přenosu koronaviru z povrchů tak „horké“. Jak uvádí například americká vládní agentura CDC (Centers for Disease Control and Prevention), „přenos prostřednictvím kontaktu s povrchy se nepovažuje za běžný způsob šíření koronaviru“. Nejběžněji se prý šíří kapénkami vypouštěnými při kašlání nebo kýchání. Nové poznatky též naznačují, že se může přenášet vzduchem ve „špatně větraných a uzavřených místech, kde často probíhají aktivity spojené s těžkým oddechováním, jako je zpívání nebo cvičení“.

Související články

Dnes nejčtenější

.