Zavřít reklamu

Americký antitrustový podvýbor Sněmovny reprezentantů brzy zveřejní závěry vyšetřování Facebooku a dalších technologických firem. Očekává se, že podvýbor na základě svých zjištění vyzve Kongres, aby oslabil jeho moc. Šéf podvýboru David Cicilline naznačil, že orgán by mohl doporučit jeho rozdělení. To znamená, že by se musel v budoucnu zbavit buď Instagramu nebo WhatsAppu, které koupil v roce 2012 a 2014, nebo obou. Podle Facebooku by ale nucené rozdělení společnosti z příkazu vlády bylo velmi obtížné a nákladné.

Největší sociální síť toto tvrdí ve 14stránkovém dokumentu získaném deníkem The Wall Street Journal, který byl zpracován na základě práce právníků z právní kanceláře Sidley Austin LLP a v němž společnost uvádí argumenty, jimiž se chce před podvýborem bránit.

Facebook do populárních sociálních platforem Instagram a WhatsApp od jejich akvizice vložil miliardy dolarů. V posledních letech a měsících se snaží integrovat některé jejich aspekty se svými dalšími produkty.

Na svou obranu chce společnost argumentovat tím, že rozvázání vazeb na zmíněné platformy by bylo „extrémně obtížné“, a pokud by musela udržovat zcela oddělené systémy, stálo by ji to miliardy dolarů. Kromě toho se domnívá, že by to oslabilo bezpečnost a mělo negativní vliv na uživatelskou zkušenost.

Závěry podvýboru by měly být zveřejněny koncem října. Ještě doplňme, že na 28. října si Kongres pozval na slyšení šéfa Facebooku Marka Zuckerberga, Googlu Sundara Pichaie a Twitteru Jacka Dorseyho.

Související články

Dnes nejčtenější

.