Zavřít reklamu

Google oznámil, že Android 12, který dorazí příští rok, usnadní na telefonech používat obchody s aplikacemi třetích stran. Cílem je zajistit bezproblémovější používání jiných obchodů bez ohrožení bezpečnosti zařízení.

Google jiné obchody s aplikacemi již povoluje – většina smartphonů je podle jeho slov dodávána alespoň se dvěma. Každý obchod si může zvolit své obchodní podmínky, například jak velký podíl dostane z prodeje aplikací a in-app nákupů. Tyto podíly jsou důvodem, proč lze populární multiplayerovou hru Fortnite stahovat z vlastního obchodu studia Epic nebo obchodu Samsungu Galaxy Apps, ale nikoliv z Google Play.

Google-Play-AndroidPolice

Když už je řeč o in-app nákupech, počínaje 30. zářím příštího roku začne Google uplatňovat nové pravidlo, podle nějž budou muset veškeré in-app nákupy projít zúčtovacím systémem jeho obchodu. Toto pravidlo sice již platí, zatím však nebylo přísně vynucováno.

Podle Googlu poskytuje Google Play spotřebitelům důvěryhodnou platformu a neměl by být problémem, jelikož za posledních 12 měsíců prodalo obsah z in-app nákupů méně než 3 % vývojářů. Z nich v podstatě všichni – přesněji 97 % – zúčtovací systém obchodu již používá.

Technologický gigant zdůrazňuje, že z in-app nákupů si účtuje pouze „poplatek za službu“, nicméně opomíjí, že je to 30 % podílu z ceny. V této souvislosti připomeňme, že před nedávnem společnosti Spotify, Epic a další vlivní hráči v technologickém světě vytvořily iniciativu s názvem Coalition for App Fairness, která si „bere na mušku“ App Store Applu a jeho 30% provizi z prodejů. Konkrétně se zaměřuje na to, jak Apple nakládá s vlastními aplikacemi oproti aplikacím třetích stran. Na Google pozornost zatím neupřela, a to i když ze svého obchodu odstranil zmíněný hit.

Související články

Dnes nejčtenější

.