Zavřít reklamu

O čem se v minulých týdnech spekulovalo, se stalo skutečností. Americké ministerstvo obchodu přidalo na černou listinu největšího čínského výrobce čipů, společnost Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC), čímž znemožnila americkým firmám s ní dělat byznys. Pokud s ní nyní budou chtít obchodovat, budou si muset u ministerstva zažádat o individuální exportní licence, které bude úřad podle agentury Reuters a listu Wall Street Journal vydávat jen ve vzácných případech. Rozhodnutí dostane do ještě větších potíží smartphonového obra Huawei.

SMIC

 

Ministerstvo obchodu krok zdůvodňuje tím, že technologie společnosti SMIC by mohly být použity pro účely čínské armády. Tvrdí to na základě výroků dodavatele amerického ministerstva obrany, společnosti SOS International, podle níž čínský čipový gigant spolupracoval s jednou z největších čínských firem v obranném průmyslu. Kromě toho prý univerzitní výzkumníci napojení na armádu navrhují projekty vycházející z technologií SMIC.

SMIC je druhou čínskou špičkovou technologickou společností přidanou na tzv. Entity List po Huawei. I když dopady jejího zařazení na tento seznam nebudou jasné do doby, dokud ministerstvo nerozhodne, kdo (jestli vůbec někdo) dostane licenci, zákaz by mohl mít značně neblahé dopady na čínský technologický průmysl jako celek. SMIC se možná bude muset uchýlit k neamerickým technologiím, pokud bude chtít vylepšit svou výrobu nebo zajistit údržbu hardwaru, a není záruka, že najde to, co potřebuje.

Zákaz by mohl mít dominový efekt na firmy, které jsou na SMIC závislé. Huawei šanghajský kolos potřebuje do budoucna pro výrobu některých čipů Kirin – obzvláště poté, co kvůli zpřísněným sankcím přišel o svého hlavního dodavatele TSMC, a může mít další problémy, pokud SMIC v nové situaci nedokáže uspokojit jeho poptávku, píše web Endgadget.

Témata: , ,

Související články

Dnes nejčtenější

.