Zavřít reklamu

Podle nové zprávy marketingové a výzkumné společnosti Counterpoint Research se globální průměrná cena smartphonů ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšila o 10 %. Nárůst zaznamenaly kromě jednoho všechny hlavní světové trhy, největší pak Čína – o 13 % na 310 dolarů.

Druhý nejvyšší nárůst vykázal Asijsko-pacifický region, kde průměrná cena smartphonů meziročně stoupla o 11 % na 243 dolarů. V Severní Americe došlo ke zvýšení o 7 % na 471 dolarů, v regionu Blízkého východu a Afriky o 3 % na 164 dolarů a v Evropě se cena zvýšila o jedno procento. Jižní Amerika jako jediný trh zaznamenala pokles, a to o 5 %.

Analytici společnosti připisují zvýšení ceny faktu, že i když se globální prodeje smartphonů v poslední době propadají, telefony s prémiovou cenovkou se stále prodávají dobře – v tomto segmentu trhu došlo k meziročnímu poklesu jen o 8 %, zatímco globálně to bylo o 23 %.

K houževnatosti trhu s prémiovými smartphony přispěly velkou měrou prodeje telefonů s podporou 5G sítě. Během druhého kvartálu tvořila 10 % celosvětových prodejů smartphonů 5G zařízení, která přispěla k celkovým tržbám dvaceti procenty.

Za zmínku stojí také to, že největší podíl na prodejích smartphonů měl v předmětném období Apple, a to ze 34 procent. Na druhém místě skončil Huawei s podílem 20 % a první trojici uzavírá Samsung, který si z celkových tržeb „uzmul“ 17 %. Za nimi následují Vivo se sedmi, Oppo se šesti a „ostatní“ s šestnácti procenty. S cenou smartphonů zamává také představení iPhone 12.

Dnes nejčtenější

.