Zavřít reklamu

Česká antivirová společnost Avast objevila novou várku nebezpečných aplikací pro Android i iOS, které byly speciálně zaměřeny na mladé lidi. Než byly staženy z oběhu, zaznamenaly téměř 2,4 milionu stažení a svým tvůrcům vydělaly kolem 500 tisíc dolarů.

Společnost objevila v oblíbené aplikaci pro mladé TikTok minimálně tři profily, které podvodné aplikace agresivně propagovaly, přičemž jeden z nich měl přes 300 tisíc followerů. Objevila také profil na populární sociální síti Instagram dělající reklamu jedné z aplikací, který měl více než pět tisíc followerů.

Avast
Zdroj: Redakce Samsung Magazine

Některé aplikace po uživatelích chtěly 2–10 dolarů za službu, která této ceně nevyhovovala, včetně tapet nebo přístupu k hudbě, další aplikace uživatele zahlcovaly agresivní reklamou a ostatní byly trojskými koňmi se skrytou reklamou – aplikacemi, které vypadají jako pravé, ve skutečnosti však existující jen proto, aby „servírovaly“ reklamy mimo aplikaci samotnou.

Konkrétně byly z podnětu Avastu z obchodů Googlu a Applu odstraněny aplikace ThemeZone – Shawky App Free – Shock My Friends a Ultimate Music Downloader (Google Play) a z britského App Storu Shock My Friends – Satuna, 666 Time, ThemeZone – Live Wallpapers a Shock my Friend Tap Roulette.

Na podvodné aplikace tým Avastu navedla 12letá česká dívka, která se účastnila jeho projektu s názvem Be Safe Online, jenž funguje v rámci druhého stupně českých základních škol a žáky učí o bezpečnosti na internetu a jak se v digitálním světě brát za svá práva.

Související články

Dnes nejčtenější