Zavřít reklamu

Huawei P40 Pro je už druhým vlajkovým telefonem čínské společnosti, který v sobě nemá služby Google Play. V tomto případě se již Huawei snažil tento problém řešit více. Stačí to však? V dnešní recenzi si povíme nejen o používání telefonu bez služeb Google, ale také o samotném přístroji, který má ambice stát se tím nejlepším fotomobilem na trhu.

Obsah balení Huawei P40 Pro

Telefon nám do redakce doputoval v tradiční bílé krabičce. V ní se kromě samotného zařízení nachází také rychlá SuperCharge nabíječka, USB-C kabel a jednoduchá sluchátka rovněž s USB-C konektorem. V recenzované verzi jsme měli k dispozici i jednoduchý plastový obal, ten se však podle stránek Huawei nenachází v prodejním balení. Posledními věcmi v balení jsou pak manuály a nástroj pro vysunutí SIM slotu. Huawei P40 Pro se prodává ve třech barevných variantách – Ice White, Silver Frost a Black.

Klasický design roku 2020 doplňuje velký průstřel

Pokud se podíváte na přední i zadní stranu Huawei P40 Pro tak vás maximálně může překvapit větší průstřel. Zbytek telefonu už nabízí úplně standardní design, který můžeme znát z velkého množství jiných telefonů. Displej telefonu má poměrně velké zaoblení (větší než u telefonů řady Galaxy S20). Rozhodně potěší minimální rámečky na vrchní i spodní straně. Velký průstřel je takhle velký kvůli tomu, že Huawei integroval dvě selfie kamery, jedna z nich je potom infračervený TOF senzor.

Huawei P40 Pro
Zdroj: Redakce Samsung Magazine

Na zadní straně je nejzajímavější levý horní roh, kde se nachází rovnou čtyři fotoaparáty a opět si můžete všimnout i značky Leica, která pomáhala s jejich vyladěním. Samotná zadní strana je vyrobena z tvrzeného skla a bohužel se jedná o pořádný lapač otisků a nečistot. Rám telefonu je pak vyroben z hliníku. Pravá strana rámu ukrývá kolébku pro ovládání hlasitosti a také zapínací tlačítko. Spodní strana nabízí USB-C konektor, hlasitý reproduktor a slot pro dvě nanoSIM karty anebo nanoSIM a paměťovou NM kartu. Huawei tak bohužel stále pokračuje v podpoře vlastních karet. Na 3,5mm audio konektor nedošlo. Huawei se to snaží alespoň mírně vynahradit infračerveným portem, který je na telefonech rovněž čím dál tím vzácnější. Využít se dá například pro ovládání zařízení v domácnosti jako je televize.

Samotné zpracování telefonu je špičkové. Ostatně jsme neočekávali nic jiného. Huawei se již několik posledních let může v klidu rovnat s těmi nejlepšími značkami jako je Samsung nebo Apple. Nikde se nic neprohýbá ani nevrže. Huawei P40 Pro navíc splňuje certifikaci IP68, takže mu nevadí ani krátký pobyt ve vodě, konkrétně by měl vydržet až 30 minut v hloubce jeden a půl metru. S rozměry 158.2 x 72.6 x 9 mm a váhou 209 gramů se řadí mezi ty větší telefony na trhu. Během testování už jsme však neměli pocit, že je telefon příliš masivní a velký, na rozdíl od Samsung Galaxy S20 Ultra.

Huawei P40 Pro nabízí 90Hz displej

Chloubou telefonu je určitě 6,58 palců velký OLED displej s rozlišením 2640 x 1200 pixelů, kterému nechybí podpora HDR anebo 90Hz obnovovací frekvence. Možná se ptáte, proč Huawei nenasadil do svého nejlepšího telefonu 120Hz obnovovací frekvenci jako konkurence. Ředitel Huawei Yu Chengdong nedávno prozradil, že by displej šel nakonfigurovat tak, aby podporoval 120Hz frekvenci. Společnost se však rozhodla využít menší hodnotu hlavně kvůli menší energetické náročnosti a místo toho se tak zaměřili na dokonalé vyladění 90Hz. Tomu musíme dát určitě za pravdu. Vyšší 90Hz obnovovací frekvence funguje na telefonu perfektně, neměli jsme žádné problémy ani při nižším jasu a stejně tak jsme to příliš nepoznali na výdrži telefonu, která byla stále excelentní.

Huawei P40 Pro
Zdroj: redakce Samsung Magazine

Displej telefonu nás potěšil i po stránce barev, maximálního jasu a pozorovacích úhlů. Čitelnost displeje na slunci je velice dobrá. Srovnávali jsme to přímo s telefonem OnePlus 7T a Huawei dopadl mnohem lépe. Samozřejmě se nejedná o žádné překvapení, vzhledem k rozdílným cenám obou telefonů. U displeje máme pouze dvě výtky. Ta větší míří k zaoblenému displeji, kvůli kterému jsme se častokrát setkávali s nechtěnými dotyky. Obzvlášť otravné to je při psaní nějaké zprávy, kdy vám z ničeho nic přestane klávesnice fungovat, protože se omylem mírně dotýkáte boční hrany displeje. Samsung si s tímto problémem u svých telefonů poradil mnohem, ať už softwarovým omezením, ale v poslední době hlavně zmenšováním zaoblení. Druhý problém se týká průstřelu, kde nám ani tak nevadí jeho velikost, protože i tak vidíte dostatek notifikačních ikon. Horší je to s tím, že je posazen poměrně dole například při sledování videa díky tomu vzniká velký černý rámeček, který zmenšuje celkovou velikost displeje.

Čtečka otisků prstů se v tomto telefonu nachází uvnitř displeje a podobně jako jsme byli zvyklí u dřívějších Huawei telefonů s klasickou čtečkou, tak i zde funguje zcela bez problémů. Rychlost odemknutí je ukázková a během testování jsme se nesetkali s žádným problémem, jako je špatná čitelnost prstu, pomalé odemykání apod.

Špičkový výkon doplňuje i podpora 5G sítí

Stejně jako konkurence, i u Huawei zařízení nemůže chybět podpora sítí nové generace. Z pohledu České republiky se nicméně stále jedná o zbytečnou funkci, protože nějaké masivnější rozšíření 5G sítí je roky daleko. Každopádně pokud byste chtěli ušetřit pouze za 4G variantu, tak máte smůlu. Huawei ji neprodává.

Výkon má na starost čipset Kirin 990 5G, který vám ještě nějakou dobu bude stačit nejen na každodenní práci, ale také na hraní náročných 3D her. Čipset jsme „prohnali“ benchmarkem Geekbench 5, kde v Single-Core získal skóre 753 a v Multi-Core pak 2944. Výsledkově se tak zhruba vyrovná loňskému čipsetu Snapdragon 855+. V porovnání s letošními čipsety Exynos 990 a Snapdragon 865 je na tom hůře. Nejedná se ale o nic překvapivého. Podobné rozdíly můžeme sledovat několik posledních let.

Co se týče paměťových verzí, tak je telefon na našem trhu nabízen v 256 GB verzi, navíc se jedná o rychlé UFS 3.0 úložiště, které pak doplňuje 8GB RAM paměť, což je opět dostatečná hodnota, která vydrží pěkných pár let.  Další výbava telefonu je opět ukázková, nechybí například podpora Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1 anebo již dříve zmíněný infračervený port. Telefonu nechybí ani NFC čip, jenže s bezkontaktním placením je to trochu složitější. Google Pay totiž není podporován kvůli chybějícím službám Google.

Baterie telefonu má skvělou kapacitu 4 200 mAh. Už dřívější vlajkové modely Huawei jsou pověstně velice dobrou výdrží baterie. Nejinak je tomu i u Huawei P40 Pro, u kterého nám baterie pravidelně vydržela až dva dny. A to i v případech, že jsme měli aktivní 90Hz displej. Při náročném používání rozhodně vydrží jeden celý den. Velice dobré je na tom telefon i po stránce nabíjení. K dispozici je 40W drátové nabíjení, se kterým nabijete telefon z nuly na sto procent do jedné hodiny. K dispozici je i rychlé 27W bezdrátové nabíjení, které je například rychlejší, než klasické drátové nabíjení u iPhonů. Bohužel jsme k dispozici neměli speciální bezdrátovou nabíječku, se kterou bychom tohle rychlé nabíjení mohli vyzkoušet.

Dá se Huawei P40 používat bez Google služeb?

Pokud alespoň trochu sledujete dění ohledně Huawei telefonů, tak víte, že tato čínská společnost se již od minulého roku potýká s embargem ze strany USA. Kvůli němu nemůže Huawei obchodovat s americkými firmami, což mimo jiné znamenalo ukončení spolupráce s Googlem. Samotný systém Android je naštěstí otevřený software, takže jej může Huawei používat i nadále. Netýká se to už však služeb Google, kde spadá třeba obchod Google Play, aplikace Googlu, asistent Google, placení přes Google Pay apod. Embargo se dá neoficiální cestou obejít a zpřístupnění služeb Google není pro technicky pokročilejšího uživatele problém. V rámci testování jsme se však rozhodli používat telefon bez Google služeb tak, jak to připravil Huawei.

Telefon běží na Androidu 10 s nadstavbou EMUI 10.1 a na první pohled ani nepoznáte, že v telefonu chybí služby Google. Tedy pokud nepočítáme, že vám nevyskočí nutnost přihlášení s Google účtem, ale místo toho se budete přihlašovat přes Huawei účet. V telefonu jsme zkoušeli instalaci Google aplikací bez nějaké úpravy a velká většina se ani nespustí, protože vyžaduje služby Google. Jedinou výjimkou z těch hlavních aplikací byly Fotky Google. Ty však fungovaly pouze v offline režimu jako klasická fotogalerie.

V tomto telefonu se již nachází služby Huawei, které mají za cíl nahradit ty od Googlu. Zatím však jde vidět, že vývoj je na počátku a nějaké propojení s aplikacemi není velké. Hodně otravné je navíc vyskakování reklam, které vás lákají na instalaci nových aplikací, které jsou navíc nevalné kvality. Podobně je to i u obchodu s aplikacemi, který se nazývá AppGallery. Počtem aplikací se nedá vůbec srovnávat s obchodem Google Play a stejně tak můžete zapomenout na oblíbené aplikace amerických společností. Huawei má nicméně přímo na stránkách návod k instalací těchto aplikací, které normálně v AppGallery nemůžou být. K dispozici jsou odkazy k různým obchodům jako je APKPure, Aptoide anebo F-Droid.

Zážitek z používání těchto obchodů byl však přímo otřesný. V první řadě se musíte spokojit s pomalým stahováním aplikací, které navíc nefunguje na pozadí, takže musíte mít aplikaci neustále otevřenou, což je skvělé, když musíte aktualizovat několik desítek aplikací. Druhým problémem bylo, že tyto obchody nerozeznávají vaši lokalitu a zařízení, které používáte. Několikrát se nám během testování stalo, že se nám aktualizovala aplikace na nejnovější verzi, jenže se stáhla pro špatné zařízení anebo špatný region, takže přestala fungovat. Pokud se to stane, tak musíte aplikace pracně odinstalovat a ručně hledat správnou verzi. Jednoduše řečeno byl zážitek bez Google služeb hodně špatný a nechuť k používání telefonu rostla každým dnem.

Vysvobození přišlo s klientem Aurora Store, který se připojuje přímo na obchod Google Play. Díky Aurora Store se tak můžete dostat ke Google Store bez nějakých složitých nastavení, a dokonce se můžete přihlásit i vlastním Google účtem. To však nedoporučujeme, protože Aurora porušuje podmínky Googlu a ve výsledku by mohl být váš originální Google účet zrušen. Obchod se však dá používat i bez účtu. Nejlepší na tom však je, že Aurora funguje perfektně, včetně rychlého stahování na pozadí, nalezneme tam veškeré aplikace, které jsou v obchodě Play určené pro náš region. Díky Aurora Store tak odpadl jeden z největších mínusů Huawei P40 Pro a telefon je díky tomu mnohem použitelnější. Rozhodně doporučujeme instalaci na všechna Huawei zařízení bez podpory Google služeb.

Fotoaparát Huawei P40 Pro patří mezi absolutní špičku

Huawei byl tou společností, která před dvěma roky odstartovala novou éru fotomobilů s několika snímači, velkým zoomem a většími foto snímači. Od vydání telefonu Huawei P20 Pro se tato čínská společnost může bez problémů porovnávat s těmi nejlepšími fotomobily a v mnoha ohledech si zajišťuje i první příčku. V podobném duchu se pokračuje i u modelu Huawei P40 Pro. Telefon má celkem šest fotoaparátů, čtyři jsou na zadní straně a dva pak na přední.

Ten hlavní má 50 MPx, světelnost F/1,9 a nechybí mu ani OIS. Dále nechybí 12MPx telefoto snímač, který je vyveden jako periskop a nabízí až 5x optické přiblížení a 50x digitální zoom. Samozřejmostí je ultra širokoúhlý fotoaparát, ten má 40 MPx a světelnost F/1,8. Poslední fotoaparát je TOF senzor, který pomáhá s hloubkou ostrosti. Na přední straně je 32 MPx selfie kamera, kterou doplňuje TOF senzor s podporou infračerveného světla. Telefon může natáčet 4K video při 60 FPS i ultra zpomalená videa ve FullHD a 960 FPS.

Výsledná kvalita fotografií je na velmi vysoké úrovni, jenže Huawei čelí podobným problémům jako Samsung Galaxy S20 Ultra. Oba telefony mají skvělý hardware, který však limitují občasné softwarové problémy jako jsou problémy se zaostřením, horší kvalita videí anebo noční režim, který se meziročně příliš neposunul dopředu. Naštěstí i Huawei postupně vydává aktualizace, které se zaměřují na kvalitu fotoaparátů a problémy postupně ubývají. Pokud vám jde u telefonu o kvalitu fotografií a nezáleží vám příliš na videu, tak by Huawei P40 Pro měl být rozhodně ve vašem užším výběru. Celkově totiž dokáže tvořit velice dobré fotografie ze všech tři hlavních fotoaparátů a málo kdy vás nechá ve štychu.

Závěr recenze Huawei P40 Pro

Embargo ze strany USA je pro Huawei velká rána, kterou pocítí každý majitel Huawei P40 Pro. Pokud bychom však vynechali problémy se službami Google, tak se jedná o skvělý vlajkový model, který má pár much. V první řadě se můžou uživatelé těšit na skvělý fotoaparát, který se pomocí aktualizací neustále vylepšuje, velice dobrý OLED displej se čtečkou otisků prstů a špičkové zpracování. Výkonu má telefon na rozdávání a z pohledu budoucnosti potěší také podpora 5G sítí.

Pokud se podíváme na chyby, kterých se Huawei dopustil, tak nejvíce nám vadí nechtěné dotyky kvůli zaoblenému displeji a podpora vlastních NM karet namísto klasických microSD. Kvalitou nahrávaného videa rovněž zaostává za tou nejlepší konkurencí. Největším mínusem je pak bez pochyby absence služeb Google, i když za to přímo nemůže Huawei. Problém je to hlavně pro uživatele, kteří nejsou příliš techničtí zdatní. Můžou totiž mít problémy s instalací oblíbených aplikací, které znají ze starého telefonu anebo jím nemusí fungovat oblíbené aplikace či hry . A to jsou věci, které u telefonu s cenou 27 990 Kč nechcete vidět.

Pokud se však alespoň trochu vyznáte v telefonech, tak není problém nainstalovat služby Google anebo alternativní obchody s aplikacemi. Tím tak v podstatě eliminujete hlavní nedostatek. Huawei P40 Pro by mohl být rovněž ideální pro ty, kteří nemají v oblibě produkty Google a dávají například přednost řešení od Microsoftu anebo jiné společnosti.

huawei p40 pro recenze
Zdroj: redakce Samsung Magazine

Za zapůjčení telefonu Huawei P40 Pro děkujeme obchodu MobilPohotovost.cz.

Dnes nejčtenější

.