Zavřít reklamu

Dnes pro vás máme recenzi univerzálního flash disku SanDisk Ultra Dual Drive Go USB Type-C. Nenechte se zmást jeho názvem. Přestože je v něm zmíněn „USB Type-C“ konektor, obsahuje i klasické USB-A. Díky tomu můžete rychle přenášet soubory přes obrovské množství zařízení, ať už jde o telefony, tablety anebo počítače. V našem testu se zaměříme hlavně na funkčnost v prostředí Androidu, kde je k dispozici i zajímavá aplikace SanDisk Memory Zone.

Technické specifikace

Jak už jsme psali v úvodu, flashdisk Ultra Dual Drive Go disponuje USB-C i USB-A konektory, takže soubory dokážete přenést v podstatě přes cokoliv. Smůlu můžou mít majitelé starších Android telefonů s microUSB konektorem anebo majitele iPhonů, u kterých je Lightning konektor. Každopádně SanDisk nabízí i odlišné flashdisky s těmito konektory. Co se týče kapacity Sandisk Ultra Dual Drive Go, flashka se dá pořídit v 32/64/128/256/512 GB paměťových verzích. My jsme k testování měli verzi se 128GB pamětí, tedy zlatou střední cestu. Sandisk u všech verzí nabízí až 150 MB/s rychlost čtení. Rychlost zápisu společnost nezveřejnila, rozhodně se na ni ale zaměříme níže v testu. Cena se pohybuje od 239 Kč až po 2 900 Kč. Testována verze se 128GB úložištěm vychází na cca 740 Kč.

SanDisk Ultra Dual Drive Go recenze
Zdroj: redakce SamsungMagazine.eu

Design

Flashka SanDisk Ultra Dual Drive Go je kompletně vyrobena z tvrdého plastu. Zhruba uprostřed je uchycena plastová krytka, která vždy chrání jeden z konektorů a může navíc sloužit jako poutko, takže si flashku můžete zavěsit na klíče nebo třeba do batohu. Z hlediska rozměrů patří Dual Drive Go k těm menším flashkám. Přesné rozměry jsou 44.41 mm x 12.1 mm x 8.6 mm. Ve fotogalerii pak můžete vidět i jednoduché srovnání s USB-A redukcí a přijímačem k Steam Gamepadu. Samotnému zpracování se nedá v podstatě nic vytknout. Díky kombinaci tvrdých plastů a malého rozměru je samotné tělo flashky pevné a snese i drsnější zacházení. To samé už se ale nedá říct o plastovém krytu. U něj může v budoucnosti hrozit odlomení. Sice na samotnou funkčnost flashky to nemá vliv, ale je škoda, že společnost například nepoužila kovovou krytku, která by toho vydržela více.

Test SanDisk Ultra Dual Drive Go

Když poprvé připojíte flashku do počítače anebo Android zařízení, zjistíte, že není prázdná. Kromě několika manuálů obsahuje i APK soubor aplikace Memory Zone. Ta je určena Android zařízením a nabízí několik pokročilých funkcí, které flashku posunují o úroveň výše. Jedná se o malou drobnost, která ale potěší obzvlášť majitele Huawei a Honor telefonů, kteří nemají přístup do obchodu Google Play. Aplikace od SanDisku je samozřejmě také normálně dostupná ke stažení z internetu anebo Google Play Store.

Při prvním spuštění aplikace vás ihned přivítá možnost uvolnění místa, zálohy souborů a cloudového připojení. To jsou tři hlavní funkce této aplikace, nicméně kromě toho funguje i jako klasický správce souborů. Můžete si v ní zobrazovat média i soubory a v případě potřeby je rychle přesouvat v zařízení anebo rovnou do flashdisku. Nejprve jsme v aplikaci otestovali funkci odstranění nepotřebných souborů. Aplikace proskenuje zařízení a ukáže, kolik volného místa vám dokáže získat. Většinou jsou čištěny věci jako soubory mezipaměti aplikací anebo starší APK soubory. Můžete si i přesně vybrat, které soubory odstraníte, a které naopak v zařízení ponecháte. Obdobně to funguje i při zálohování. Jednoduše si vyberete položky k zálohování a o zbytek se postará aplikace. Nemusíte řešit žádné kopírování, přetahování souborů apod.

K fungování flahdisku SanDisk Ultra Dual Drive Go každopádně není potřeba žádná aplikace. Funguje jako klasické OTG zařízení, takže ji můžete použít s libovolným správcem souborů. Stejně pak funguje i v počítači s Windows, kde se zobrazí jako klasický flash disk. Celkově uživatel může využít 114,6 GB. A jak je na tom rychlost tohoto flashdisku?

K testování jsme použili několik aplikací pro Android i Windows, abychom tak otestovali rychlost u obou konektorů. V první řadě můžeme potvrdit, že rychlost čtení může dosáhnout až na 150 MB/s. Hned v několika testech jsme se k této hodnotě dostávali. To ale samozřejmě neznamená, že se po celou dobu udržuje tato rychlost. Přes USB-C konektor na tabletu Galaxy Tab S6 jsme v průměru naměřili rychlost čtení 113 MB/s a rychlost zápisu 17,5 MB/s. U telefonu OnePlus 7T jsme přes USB-C naměřili v průměru rychlost čtení 201 MB/s a rychlost zápisu 23 MB/s. U USB-A na Windows notebooku jsme viděli v průměru rychlost čtení 120 MB/s a rychlost zápisu 36,5 MB/s. Screenshoty k těmto testům rychlosti naleznete ve fotogalerii výše.

Resumé

Sandisk Ultra Dual Drive GO je povedený flash disk, který splňuje přesně to, co potřebujete. Vše je navíc zabaleno do malé velikosti, takže nezabírá ani mnoho místa. Díky USB-C konektoru se navíc nemusíte bát toho, že by za pár let byl nepoužitelný. Nový konektor už pravděpodobně u telefonů a počítačů neuvidíme, takže vám vydrží až do doby, než se přejde kompletně na bezkonektorová řešení. Android aplikace funguje velice dobře a může usnadnit zálohování souborů i jejich odstranění. Pokud hledáte jednoduchou a spolehlivou flashku, tak se Sandisk Ultra Dual Drive Go chybu určitě neuděláte.

design SanDisk Ultra Dual Drive Go recenze
Zdroj: redakce SamsungMagazine.eu

Související články

Dnes nejčtenější

.