Zavřít reklamu

Tisková zpráva: Pokud pracujete převážně s texty nebo maximálně nějakými těmi tabulkami, nejspíš nemáte problém s úložným prostorem pro svoje data. Jakmile však dojde na fotografie potažmo videa, se kterými se v době fotomobilů nutně setká každý, začíná přituhovat. Nerudovskou otázku „Kam s ním?“ pak nejvíce řeší ti, kteří s fotografií a videem pracují profesionálně, ale stejně na tom jsou i nadšení fotoamatéři. Otázka klasika české literatury se však neptá na to, kam s foťákem nebo kamerou, nýbrž na to, kam s daty, která tato zařízení produkují. Pro řešení tohoto problému doma, v kanceláři nebo ve studiu, existují efektivní „stacionární“ řešení. Kam ale s velkými daty při práci v terénu či na cestách?

Dobře našlápnuto

Požadavky tedy zní asi takto: Musí to být malé, lehké, odolné počasí i nějakému tomu nárazu, a zároveň rychlé, spolehlivé s velkou kapacitou. Žádný problém – zařízení, které všechno splňuje, se jmenuje SanDisk Extreme Pro Portable SSD. Placička o rozměrech 57 × 110 × 10 mm a hmotnosti 80 gramů, čili věc menší než jakýkoliv běžný současný smartphone, v sobě ukrývá podle typu buď 500 GB, 1 TB nebo 2 TB rychlé SSD paměti. A navrch je tento pomocník vodě- a prachuodolný, plus upadne-li vám nechtěně na zem, nic se mu nestane – rám z lehké, ale odolné hliníkové slitiny ochrání vaše data.

Nepotřebujete samozřejmě ani žádné externí napájení – SSD disk je „poháněn“ přes propojovací USB kabel s konektorem typu USB-C. Rozhraní je typu USB 3.1 druhé generace (rychlost 10 Gbit/s), výrobce deklaruje rychlost čtení až 1 050 MB/s (zápis může být pomalejší). Jak se zdá, požadavky jsou splněny. Pojďme to však vyzkoušet v praxi.

Zpoždění se nekoná

O velikosti a váze nemá smysl vést polemiky – tuhle věcičku vměstnáte i do nejnacpanější fotografické brašny nebo batohu. A kdyby ani to ne, dáte si ji prostě do kapsy. Zejména na vícedenních výpravách dobrý fotograf nespoléhá na data uložená na paměťových kartách, a vytváří si jejich zálohy. Notebook se čtečkou karet je standardní výbavou, nicméně ani ten nemívá bezedný disk. Takže připojíte SanDisk Extreme Pro Portable SSD a data zazálohujete na něj.

SanDisk Extreme Pro Portable SSD

Fullframový mirrorless fotoaparát Nikon Z 7 má rozlišení 45 Mpx, takže data z něj nejsou zrovna malá. Udělali jsme tedy malý test: 200 fotografií (RAW + JPEG) z Nikonu Z 7 zabíralo na disku notebooku 7,55 GB. Kolik minut asi trvalo kopírování na externí SanDisk Extreme Pro Portable SSD? Ani jednu. 45 sekund, a bylo po všem. Pro srovnání – kopírování dat ze čtečky rychlých paměťových karet XQD na interní SSD disk notebooku trvalo něco přes minutu.

Takže zkusíme ještě video. Kopírování 8 videí v celkové velikosti 15,75 GB trvalo… i přes větší celkovou velikost úplně stejně dlouho – 45 sekund (menší počet větších souborů je při přenosu dat rychlejší). Sečteno, podtrženo: Přestože pracujete s externím úložištěm připojeným přes USB, rychlost je zcela srovnatelná se systémovým diskem počítače.

Mise splněna

Je tedy zřejmé, že požadavkům bylo do puntíku vyhověno – SanDisk Extreme Pro Portable SSD je skutečně malý, lehký a odolný, navrch pak ještě rychlý s velkou kapacitou. Pokud navíc pracujete s citlivými daty, můžete využít software SanDisk SecureAccess, umožňující 128bitové AES šifrování dat na disku. Instalační soubor tohoto programu pro Windows najdete přímo na externím disku (pro Mac OS je třeba jej stáhnout z webu SanDisku).

Běžné ceny:

SanDisk Extreme Pro Portable SSD fb

Dnes nejčtenější

.