Zavřít reklamu

V dnešní recenzi se podáváme na velmi zajímavý flash disk z dílny světoznámé společnosti SanDisk. Proč zajímavý? Protože jej lze bez nadsázky označit za jeden z nejuniverzálnějších flash disků na trhu. Využitelný je totiž jak s počítači, tak mobilními telefony a to skutečně na široké spektrum úkonů. Jak si tedy SanDisk Ultra Dual Drive USB-C v našem testu vedl? 

Technické specifikace

Flash disk Ultra Dual Drive je vyroben z hliníku v kombinaci s plastem. Disponuje dvěma konektory, přičemž každý se vysouvá z jiné strany těla. Jedná se konkrétně o klasické USB-A, které je konkrétně ve verzi 3.0, a USB-C 3.1. Nebál bych se tedy říci, že flasku strčíte v dnešní době téměř do čehokoliv, jelikož USB-A a USB-C jsou suverénně nejrozšířenějšími typy portů na světě. Co se pak týče kapacity, do redakce nám dorazila konkrétně verze se 64GB úložištěm řešeným přes NAND čip. Výrobce u tohoto modelu udává, že se u něj dočkáme až 150 MB/S rychlosti čtení a 55 MB/s rychlosti zápisu. V obou případech se tak jedná o fajn hodnoty, které naprosté většině uživatelů bohatě postačí. Flash disk je vyráběn ještě v 16 GB, 32 GB a 128 GB variantě. Za naši 64 GB variantu zaplatíte standardně příjemných 639 korun. 

Design

Hodnocení designu je do značné míry subjektivní záležitost a proto berte následující řádky jako ryze můj osobní pohled. Za sebe musím říci, že se mi Ultra Dual Drive USB-C opravdu líbí, jelikož je zpracován velmi minimalisticky, ale zároveň chytře. Kombinace hliníku a plastu mi přijde fajn jak z hlediska vzhledu, tak i celkové výdrže produktu, která by díky těmto materiálům mohla být dlouhodobě velmi slušná. Pochvalu si zaslouží i otvor na spodní straně pro provlečení šňůrky z klíčů. Jedná se sice o detail, avšak rozhodně užitečný. Rozměrově je totiž flashka skutečně natolik malá, že své uplatnění na klíčích mnoha lidí zajisté najde. Jedinou drobnější výtku mám k černému “jezdci” na horní straně produktu, který slouží k vysouvání jednotlivých konektorů z jedné či druhé strany disku. Ten by si dle mého zasloužil zapustit do těla produktu možná o dobrý milimetr, díky čemuž by se vcelku elegantně ukryl a nehrozilo by, že se o něj například něco zahákne. To sice v nějaké větší míře nehrozí ani nyní, ale znáte to – náhoda je blbec a zničit si flashku jen kvůli tomu, že vám v kapse čouhá nitka opravdu nechcete. 

Testování

Ještě než se pustíme do samotného testování, zastavme se na okamžik u mechanismu vysouvání jednotlivých konektorů. Vysouvání probíhá naprosto hladce a není k němu potřeba žádná hrubá síla, což celkově zvyšuje uživatelský komfort produktu. Opravdu užitečné mi pak přijde “uzamykání” konektorů po jejich úplném vysunutí, díky čemuž se při vsouvání do zařízení ani o píď nepohnou. Odemknout je pak lze jen přes horní jezdec, o kterém jsem psal výše. Na ten stačí lehce zatlačit, dokud člověk neslyší tiché cvaknutí, a pak už jej jen sunout směrem ke středu disku, čímž se logicky zasune vysunutý konektor. Jakmile je jezdec na středu, ani z jedné strany disku konektory nevyčuhují a jsou tudíž 100% chráněny. 

Testování je nutné rozdělit do dvou rovin – jedna je počítačová a ta druhá pak mobilní. Pusťme se nejprve do té druhé, tedy mobilní určené konkrétně pro smartphony s portem USB-C. Těch je v současnosti na trhu celá řada, přičemž další a další modely přibývají. Přesně pro tyto telefony si SanDisk připravil do Google Play aplikaci Memory Zone, která slouží zjednodušeně řečeno pro správu dat, která lze stahovat jak z flash disku na telefony, tak i opačným směrem – tedy z telefonů na flash disk. Pokud tedy máte například nízkou kapacitu interního úložiště a nechcete se spoléhat na SD karty, je právě tento flash disk možností, jak tento problém vyřešit. Kromě správy souborů z hlediska přesunu slouží aplikace i k jejich prohlížení. Flashka tak lze využít třeba i na sledování filmů, které si na ní na počítači jednoduše nahrajete a po zasunutí do telefonu si je na něm bez problému přehrajete. Nutno podotknout, že přehrávání mediálních souborů funguje skutečně spolehlivě, takže se nemusíte bát žádných nepříjemných záseků, ani ničeho podobného. Zkrátka a dobře – na flasku je ve spojení s mobilní aplikací spoleh. 

_DSC6644

Co se týče testování v rovině počítačové, zde jsem flashku prověřoval primárně z hlediska přenosových rychlostí. Právě ty totiž hrají pro mnohé uživatele v posledních letech alfu a omegu všeho, jelikož rozhodují o tom, kolik času budou muset strávit u počítače. A jak si tedy flash disk vedl? Z mého úhlu pohledu velmi dobře. Testoval jsem přesuny dvou souborů o rozdílných kapacitách a to samozřejmě na zařízeních, které nabízely plnou podporu jak pro port USB-C, tak pro USB-A. Jako první jsem přesouval 4K film o velikosti 30 GB, který jsem na disk nahrával přes MacBook Pro s Thunderbolt 3 porty. Start zápisu filmu na disk byl parádní, jelikož jsem se dostal na zhruba 75 MB/s (chvilkami jsem se pohyboval i lehce nad 80 MB/s, avšak nikoliv dlouhodobě). Po pár desítkách vteřin nicméně rychlost zápisu spadla zhruba na třetinu, na které se držela s mírnými výkyvy směrem nahoru až do konce zápisu souboru. Podtrženo, sečteno – přenos mi trval zhruba 25 minut, což není rozhodně zlé číslo. Když jsem pak směr otočil a stejný soubor přenášel z flash disku zpět do počítače, potvrdila se brutální přenosová rychlost 130 MB/s. Ta naběhla prakticky ihned po spuštění přenosu a skončila až při jeho dokončení, díky čemuž jsem soubor přetáhl za zhruba čtyři minuty, což je dle mého paráda.

Druhým přenášeným souborem byla pak složka skrývající všehochuť souborů od .pdf, přes screenshoty až po různé textové dokumenty z Wordu či Pages nebo hlasové záznamy (jednalo se zkrátka a dobře o odkládací složku, kterou má ve svém počítači snad každý z nás). Její velikost byla 200 MB, díky čemuž byla na flash disk i z něj přenesena skutečně velmi rychle – na něj se dostala konkrétně za nějakých 6 vteřin, z něj pak téměř instantně. K přenosu jsem stejně jako v předešlém případě použil USB-C. Nicméně oba testy jsem poté provedl i s připojením přes USB-A, které však nemělo ani v jednom případě na přenosovou rychlost vliv. Je tedy jedno, jaký port využijete, jelikož se v obou případech dostanete na stejné výsledky – tedy samozřejmě pokud bude i váš počítač nabízet plnou kompatibilitu standardů. 

Resumé

SanDisk Ultra Dual Drive USB-C je dle mého názoru jedna z nejšikovnějších flashek na současném trhu. Její využitelnost je vskutku široká, rychlosti čtení a zápisu více než dobré (pro běžné uživatele), design povedený a cena přívětivá. Pokud tedy hledáte co možná nejuniverzálnější flashku, která vás pěkných pár let nenechá na holičkách a zároveň na ní budete schopni uchovat obrovské množství dat, je právě tento model jedním z nejlepších. 

_DSC6642
_DSC6644

Související články

Dnes nejčtenější

.