Zavřít reklamu

Společnost Samsung v průběhu uplynulého víkendu upozornila prostřednictvím e-mailu relativně malé množství svých zákazníků na to, že ukládá k ledu svůj jedenáct měsíců starý projekt Linux on DeX. Projekt umožňoval za pomoci speciální dokovací stanice (později dokonce v některých případech pouze za pomoci USB-C kabelu) v kombinaci s některým z nejnovějších modelů smartphonů spustit plnohodnotný linuxový systém vedle Androidu. Program sice nebyl příliš rozšířený, hrstka aktivních uživatelů si ho ale stihla oblíbit.

S příchodem operačního systému Android 10 ale Samsung oznámil, že projekt definitivně ukončuje. V betaverzi nového Androidu pro smartphony Samsung Galaxy S10 již podporu Linuxu nenajdete, a uživatelé jsou tak odkázáni na alternativy, jako je třeba aplikace Linux Deploy. Tyto alernativy ale podle některých vývojářů nedosahují kvalit ukončeného Linux on DeX. Projekt Linux on DeX nesloužil primárně k tomu, aby přilákal zavilé linuxáře k mobilním zařízením od Samsungu, ale byl určen spíše vývojářům. Uživatelé na různých diskusních fórech se shodli na tom, že po dvou letech beta testovacího provozu projektu Linux on DeX očekávali spíše příchod plné verze než definitivní konec. Platforma DeX nicméně bude v provozu i nadále.

Linux on DeX

Pro účely projektu Linux on DeX se firma Samsung dala dohromady se společností Canonical. Samsung v rámci svého rozloučení s platformou LoD poděkoval uživatelům za jejich přízeň a hodnotnou zpětnou vazbu a oznámil, že pro budoucí zařízení a aktualizace operačního systému již podpora LoD nebude k dispozici. Důvod ukončení podpory Samsung zatím neuvedl.

Linux-on-DeX-fb
Zdroj

Dnes nejčtenější

.