Zavřít reklamu

Televizor TCL 43EP660 na webové stránce, nebo v kamenném obchodě rozhodně nepřehlédnete. Minimální rámečky, kovové nožičky a hlavně obrazovka posazená na designovém tubusu činí celek vskutku odlišným.

Dvě nové produktové řady televizorů, EP64 a EP66, představilo TCL v červnu s tím, že pracují s rozlišením 4K, využívají novou firemní platformu umělé inteligence a jsou vybaveny nejnovějším operačním systémem Android TV 9.0. EP660 je pak k dispozici v úhlopříčkách 109 cm (43ʺ), 127 cm (50″), 140 cm (55″), 152 cm (60″), 165 cm (65″) a 191 cm (75ʺ) za ceny od 9990 Kč výše. Pozoruhodná je však i výbava zahrnující sice jen standardní Wi-Fi „n“ na 2,4 GHz, ale na druhou stranu také Bluetooth, které mnohdy i chybí v podstatně dražších přístrojích. A samozřejmě také zabudovaný Google Chromecast pro spojení s mobilním telefonem či tabletem, který je už nějaký čas součástí platformy Android TV. Za pozornost ale nepochybně stojí i HbbTV 2.0 a i když zatím u nás není jediná aplikace, která by ho využívala, za pár let tomu bude jinak. Tento televizor je ale na budoucnost připraven.

Ovladatelnější než když dříve

U televizorů TCL – a teď mluvíme obecně – si po instalaci nezapomeňte zkontrolovat dvě věci: jednak jestli je vypnuta volba pro rychlejší zapnutí TV a zda náhodou také povolenou volbu probuzení po síti (LAN), ať už se jmenuje jakkoli. Obě volby vám totiž mohou ke spotřebě v pohotovostním režimu přidat jeden, či spíše dva watty, a to není málo. Jinak je TCL 43EP660 už ve fázi zprovozňování pozoruhodná tím, že si můžete v seznamu naladěných kanálů vybrat více stanic a ty na novou pozici přesunout najednou. Řazení je tak podstatně rychlejší, což se dnes hodí nejen u satelitu, ale i u pozemního vysílání, kde klidně naladíte i přes sto stanic.

Specialitkou čínské firmy TCL je zjevně i dálkový ovladač. Je totiž nezvykle úzký, ale do ruky padne výborně! Tlačítka kolem šipkových kláves s OK uprostřed jsou ve dvou výškových úrovních a zvyká se na to lehce. Pod nimi najdete rozměrné Guide vyvolávající programovou nabídku EPG, nad nimi je pak vstup do menu nastavení, a protože jsme u Androidu, jsou tu dvě a trochu odlišná. To druhé naleznete v nabídce Home, která je – stejně jako u Android TV 8 – upravitelná, takže ikony aplikací můžete přesouvat a mazat a mazat jdou i celé vodorovné nabídky. Toto značné vylepšení prostředí (kolovat se zde stále nedá stejně, jako v menu nastavení) přinesla právě verze 8.0 a v devítce naštěstí zůstalo zachováno. I zde však chybí nápověda, která by majiteli možnost úprav připomněla.

TCL-EP66_JRK_1706_RET

V aplikacích zatím trochu slabší, implementace HbbTV 2.0 výborná

Programová nabídka EPG, zde nazývaná Guide, je bez obrazu, ale nabíhá bez přerušení zvuku, což dnes právě často nevidíme. Nezvyklé ale je, že přejetí na novou stanici zároveň přepne tuner a pokud je to zapotřebí, také se sama stáhne nabídka pořadů, což je na druhou stranu výborné.

V případě HbbTV se připravte na to, že nejspíše nebude po instalaci povoleno. Jeho zprovoznění však nebylo nijak náročné a nemusí se nic instalovat. Stačí jen vstoupit do menu nastavení a spustit ho. Jeho důkladné prověření na nejsledovanějších televizních kanálech neukázalo žádné potíže. Reklama na FTV Prima nabíhala i po přerušení uprostřed pořadu, u ČT šla měnit kvalita a problémy nebyly ani s nedávno uvedeným zbrusu novým iVysíláním. Ani Nova, která postupně svůj obsah v HbbTV vylepšuje, neměla s televizorem žádný problém a vše tak šlapalo jako hodinky. Zpětná aplikační kompatibilita je u HbbTV 2.0 pochopitelně tím nejdůležitějším.

Spustitelné a hlavně nově dohratelné aplikace z Google Store jsou asi největším tahákem operačního systému Android TV. Tady ale zatím není kompatibilita taková, jaká by být mohla a také měla. Mimo jiné se tak na Google Store nepodařilo najít aplikace České televize či Prima Play, které zjevně mají zakázán tzv. big screen, tedy výstup na velkou obrazovku televizoru. Kupodivu však chybělo i Voyo, které dříve pracovalo v drtivé většině případů. Z dalších a známějších aplikací spolehlivě fungovalo HBO GO, Lepší.TV, Seznam.cz TV, Pohádky a také VLC Player. Ten si rozuměl i se serverem Synology na domácí síti, a to včetně externích titulků ve videu, které zabudovaný přehrávač TCL nezvládá. A pracovaly i v plné češtině.

TCL-EP66_JRK_1721_RET

Jaký je? S výtečnou kombinací cena/výkon

Za pozornost ale stojí i obraz, který byl jednoduše výborný se solidním plošným podsvícením a s překvapivě dobrým – vzhledem k ceně – resamplováním z nižších rozlišení, a to nejen z rozhraní USB, ale i z nastupujícího vysílání v DVB-T2. Stanice ČT vysílané na DVB-T2 v HD pak byly podávány skutečně výtečně a kvalitnější vstup byl na televizoru pochopitelně znát. I tady se však zdálo, že šel nad rámec ceny průměru třídy a zajímalo by mě, jak by se choval stejný, resp. podobný přístroj řady EP660 v případě úhlopříčky 140 nebo třeba 165 cm. Zvláště v prvním případě by se jasněji ukázalo, co v televizoru skutečně je.

Zvuk obstarávají do podstavce vyzařující reproduktory a zesilovač o v tomto případě dosti vysokém výkonu 2x 10 W. Ten se subjektivně vzato v rámci pozemního příjmu jevil ještě výkonnější, zvuk ale z průměru deseti, patnácti tisícové kategorie příliš nevybočoval.

Během testu se televizor choval spolehlivě a byla znát dobrá sladěnost hardwaru s firmwarem, takže provoz byl stabilní, bez restartování či nějakých výpadků. Tu a tam se sice ukázalo, že firmware ještě není zcela dotažen, ale nebylo to nic zásadního. Někdy tak asi minutu po zapnutí televizoru nešlo spustit EPG, resp. přístroj na pokyn nereagoval, a někdy byla například znát pozvolná změna nově nastaveného obrazového režimu. Tohle jsou ale jen drobnosti, které se jistě usadí. Tím daleko důležitějším je kvalitní obrazové podání a hlavně výtečný poměr mezi cenou a tím, co za ni obdržíte. TCL 43EP660 není ve své kategorii nejlevnější, ale podle mého nabízí hodně a snese srovnání i s přístroji ještě dražšími.

Hodnocení

PRO: výtečná cena, poměr cena/výkon, solidní HDR10, elegantní design, Android TV 9, excelentní dálkový ovladač s parádním rozložením, HbbTV 2.0, stabilní chod a dobrá sladěnost hardwaru s firmwarem

PROTI: pouze jedno USB, někdy pomalejší operace, chybí nápověda pro editaci nabídky Home

Za sepsání článku děkujeme našemu čtenáři Janu Požárovi ml.

TCL-EP66_JRK_1711_RET
TCL-EP66_JRK_1706_RET

Dnes nejčtenější

.