Zavřít reklamu

V dnešní době je bezpečnost a soukromí velice diskutované téma. Samotný operační systém iOS a další systémy od Applu jsou již samy o sobě velice bezpečné. Pokud však někdo zjistí k vašemu zařízení přístupový kód, tak má rázem přístup prakticky ke všem možným datům. Ať už to jsou fotky, poznámky, připomínky, či dokumenty. V App Storu je k dispozici nespočet aplikací, pomocí kterých si můžete jednoduše určitý soubory uzamknout. Pokud si však takovou aplikaci stáhnete, například na uzamčení důležitých poznámek, tak každý, kdo se dostane do vašeho zařízení, ví, že něco skrýváte. Pokud vám tedy nedej bože někdo přiloží zbraň k hlavě, tak nejspíše odemknete i samotnou aplikaci, čímž se dotyčný dat zmocní.

Proč zrovna Camelot?

Nápadnost a jen jeden jediný účel – přesně tohle jsou největší slabiny bezpečnostních aplikací z App Storu. Tuto „díru“ se rozhodla zaplnit aplikace Camelot. Pokud si myslíte, že je Camelot jen jednou z dalších aplikací, která dokáže dát vaše soubory pod jednoduchý zámek, tak se pletete. Jedná se totiž o velice komplexní a propracovanou aplikaci, která prostě a jednoduše počítá naprosto se vším, co se vám může v životě stát. Ať už hledáte uzamčení důležitých dat a souborů, ukládání hesel, či například zabezpečený chat, všechno tohle a mnohem víc vám dokáže nabídnou právě Camelot. Hned na začátek však ale zmíním, že tato aplikace rozhodně není pro všechny. Uživatel Camelotu se totiž prvně musí aplikaci naučit používat. Až poté pozná její opravdové kouzlo a fakt, že mezi bezpečnostními aplikacemi byste jen těžko hledali podobně propracovanou aplikaci.

Camelot by měl z vašeho zařízení udělat nedobytný hrad – nějak takto zní motto samotné aplikace. A musím říct, že je to doopravdy pravda. Ať už patříte mezi vyšší společenskou vrstvu, anebo mezi obyčejného člověka, tak se vám v obou těchto případech může Camelot jednoduše hodit. V případě, že patříte do vyšší společenské vrstvy, tak jste samozřejmě vystavování většímu riziku, že by někdo mohl stát o vaše data – například bankovní údaje, či další uživatelská jména a hesla. Jakožto obyčejný člověk poté můžete Camelot perfektně využít kupříkladu k uzamčení fotek a videí, což je mimochodem funkce, po které uživatelé iOS volají již opravdu dlouho. Využít lze poté také zabezpečeného chatu a dalších funkcí, které si rozebereme později.

Vylepšení UI, přehledné FAQ

V minulosti už jsem měl osobně možnost bezpečnostní aplikaci Camelot využít, tudíž mluvím z vlastní zkušenosti. S autorem této aplikace jsem v té době vedl zajímavý hovor, ve kterém mi představil všechny dostupné funkce a vychytávky. Jenže jak už to bývá, když si něco nenapíšete, tak to prostě zapomenete. A tak to bylo i v tomto případě, kdy jsem plno věcí zapomněl a musel jsem je objevovat na vlastní pěst. Camelot však během půl roku od posledního testování prošel několika aktualizacemi, které z něj udělaly o mnoho přívětivější aplikaci. Hlavně nově máte k dispozici obrázkové návody, pomocí kterých se můžete orientovat, když nebudete vědět kudy kam. Tyto návody se vývojářům opravdu povedly, jelikož v několika kapitolách znázorňují úplně všechno, co je potřeba.

PUK, Passcode a E-PUK

Nejdřív se ale pojďme podívat na veškeré zabezpečovací prvky, které Camelot nabízí. Jako první heslo si musíte nastavit tzv. PUK. Pomocí něj můžete spravovat všechno nastavení a všechny soubory, které v Camelotu máte uložené. PUK je tedy jakési administrátorské heslo. Jakmile dojde k jeho vytvoření, tak si můžete vytvořil speciální passcody. Tyto passcody slouží k tomu, aby uzamkli důležité soubory v aplikaci. Passcodů můžete mít hned několik, kdy pod každým z nich můžete mít uložená jiná data. E-PUK poté slouží jako tzv. Emergency PUK, neboli PUK s funkcí sebedestrukce. Pokud se tedy ocitnete v situaci, kdy vám někdo bude držet pistol u hlavy a bude po vás chtít zadání PUKu, tak můžete zadat E-PUK. Jakmile jej zadáte, tak se veškeré soubory, které jsou označené možností „Smazat při zadání E-PUKu“ vymažou. Dotyčný tak bude mít přístup jen k některým souborům a bude si myslet, že jste mu dali přístup úplně ke všemu. Opak je však pravdou, jelikož se všechny důležité soubory vymazaly při zadání E-PUKu.

Tři vrstvy zabezpečení

Jak už jste možná mohli pochopit, tak Camelot nabízí tři vrstvy zabezpečení. První z nich je klasická vrstva, která neposkytuje prakticky žádné zabezpečení. Ta se projevuje tehdy, kdy aplikaci Camelot otevřete. Druhou vrstvu poté můžete zpřístupnit tak, že v pravém dolním rohu kliknete na tlačítko Camelot a zadáte passcode či PUK, čímž dojde k odemčení souborů, které jsou pod passcodem/PUKem vedeny. Třetí vrstva se poté odemkne tehdy, kdy na ikoně Camelotu podržíte prst delší dobu a zadáte Fool-PIN. Tímto se zobrazí veškeré soubory, které potřebujete.

Fool PIN

Mezi jakousi doplňkovou vrstvu zabezpečení patří ještě tzv. Fool PIN. Ten slouží k tomu, že pokud odemknete aplikaci Camelot klasickým passcodem a necháte si zobrazit všechny soubory, tak se v určitém adresáři může nacházet ještě jeden skrytý adresář, který zobrazíte právě zadáním Fool PINu. Ten zadáte opět tak, že v adresáři kliknete na ikonu Camelot vpravo dole a Fool PIN zadáte.

aplikace camelot

Příklad

Když jsem i nyní s autorem aplikace volal, tak jsem získal na aplikaci úplně jiný pohled a vše mi najednou začalo dávat smysl. Autor mi dal jednoduchý příklad s fotkami milenek, které si můžete v aplikaci ukládat. Uznávám, je to lehce nečestný příklad, ale takto jej pochopíte snad nejlépe. Máte tedy fotky milenek, které si chcete někam uložit. Vzhledem k tomu, že vaše manželka zná heslo k vašemu iPhonu, tak je jasné, že fotky do galerie neuložíte. Zde se tedy nabízí možnost využít aplikace Camelot. Manželka ale ví, že Camelot používáte a přistihne vás, jak jej používáte k prohlížení fotek. V tu chvíli rychle kliknete na tlačítko Camelot v pravém dolním rohu, čímž se okamžitě „odhlásíte“ z relace. Pokud nad vámi manželka bude stát a tlouct do vás, abyste ji ukázali, co jste si to prohlíželi, tak jednoduše stačí zadat jiný passcode, který zobrazí jiné soubory. Nakonec se tak můžete vymluvit na to, že jste si prohlíželi fotografie dárků, které pro manželku máte připravené na Vánoce…

Co když zapomenu PUK

Pokud se dostanete do fáze, že zapomenete PUK, tak máte dvě možnosti. Buď se s daty nadobro rozloučíte, anebo můžete využít strážných andělů, které jste si vytvořili před zapomenutím PUK. Strážní andělé jsou svým způsobem vaši blízcí přátelé, anebo kdokoliv, komu důvěřujete. Pokud někoho pověříte vaším strážným andělem, tak mu předáte tzv. pečeť, pomocí kterých se můžete zpětně do Camelotu dostat. Pečeť se vytváří v podobě QR kódu a nejen, že ji můžete poslat nějakému uživateli či kamarádovi. Můžete si ji třeba vytisknout na papír a zamknout do sejfu, anebo si jednu z nich uložíte třeba do jiného zařízení. Fantazii se meze nekladou a v případě strážných andělů a pečetí to platí dvojnásob. Při nastavování pečetí si ještě musíte zvolit, kolik jich je nutno naskenovat, aby došlo k odemčení aplikace. Pokud si zvolíte například čtyři pečetě a dohromady jich máte vytvořených šest, tak bude pro odemčení Camelotu nutné naskenovat alespoň čtyři z těchto šesti pečetí.

Další funkce a Marker

Mezi další skvělé funkce patří například již zmíněný zabezpečený chat. Chat v Camelotu však není jen tak ledajaký, jelikož abyste se s uživatelem, se kterým chcete komunikovat, mohli spojit, tak si prvně musíte společně naskenovat své pečetě. Rozhodně tedy v Camelotu nehledejte nějaký vyhledávač jmen či telefonních čísel, pomocí kterých byste se s uživatelem mohli spojit. Dále můžete v Camelotu využít například generátoru hesla, když si nevíte rady s tím, jaké heslo k určitému účtu zvolit. Skvělá je také funkce Marker, která dokáže při zobrazení nepřehledného hesla zvýraznit skupiny znaků, které si lépe zapamatujete. Marker je funkce, kterou se dokonce snaží Camelot patentovat, jelikož ji nikdo před ním nepoužil.

Zálohování

Abyste o svá data v rámci Camelotu nepřišli, tak vám samotní vývojáři nabízí zálohování na jejich serverech. Samozřejmě za určitou velikost cloudu musíte zaplatit poplatek, rozhodně se však nejedná o nic, co by vás zruinovalo. 1 GB na cloudu vás vyjde na 19 korun měsíčně, 5 GB na 39 korun měsíčně a 15 GB na 59 korun měsíčně. Zálohy jsou na serverech ukládány po dobu 90 dní. Při provádění zálohy získáte speciální ID zálohy, pomocí kterého si můžete zálohu zpětně obnovit. Pokud byste tedy přecházeli na jiné zařízení, tak vše, co k nahrání zálohy potřebujete, je její ID a samozřejmě heslo. Pokud tedy chcete mít svá data v bezpečí i na vzdáleném cloudu, můžete využít právě záloh, které nabízí sám Camelot.

K dispozici pro iOS i Android

Když jsem v únoru letošního roku testoval první verzi Camelotu, tak byl k dispozici pouze na operační systém iOS. Nově je však už plně hotová také verze pro Android. I uživatelé Androidu už tedy mohou vyzkoušet, co Camelot umí, na vlastní kůži. Rozhodně bych byl rád, kdyby se Camelot později objevil i na operačním systému macOS či Windows, kde by měl podle mého názoru minimálně stejně velký potenciál, jako na mobilních zařízeních. Camelot je k dispozici ve dvou verzích, tedy ve verzi zdarma a v placené verzi. Ve verzi zdarma máte k dispozici vytvoření maximálně dvou různých passcodů, nezískáte možnost chatu a budou se vám zobrazovat reklamy. Placená verze, která vyjde na 129 korun, je poté naprosto neomezená.

Závěr

Pokud hledáte bezpečnostní aplikaci, která toho umí opravdu více, než dost, tak je Camelot to pravé ořechové. Jednak vás určitě zaujme to, že ostatní uživatelé nemohou vědět, co všechno v Camelotu skrýváte, a jednak je také zajímavý fakt, že Camelot slouží na ukládání naprosto veškerých dat a informací – nikoliv jen třeba fotek, či poznámek. Pokud se postupem času naučíte perfektně využívat PUK, passcody a popřípadě také Fool PINy a pochopíte princip aplikace, tak si hodlám tvrdit, že se z vašeho telefonu doopravdy stane nedobytný hrad. Zajímavý je rozhodně fakt, že na Camelotu pracoval zkušený dvacetičlenný tým, ve kterém nechyběl například bývalý expert z O2, který vytvořil architekturu SIM karty, a také propracovaný PIN manažer pro tuto společnost. Rozhodně bych byl rád, kdyby se Camelot v rámci své budoucnosti dostal za hranice České republiky a poznal doslova celý svět. Aplikace je dle mého doopravdy velice kvalitně zpracována a zaslouží si veliký úspěch.

aplikace camelot

Související články

Dnes nejčtenější

.