Zavřít reklamu

Bezdrátové reproduktory se těší v posledních letech obrovské oblibě. Není se však příliš čemu divit. Stačí jen pár tapnutí na displej telefonu a z reproduktor vzdáleného na několik metrů může začít znít hudba, což bylo ještě před pár desítkami let naprosto nemyslitelné. S vlastními bezdrátovými reproduktory přišla před nedávnem i Alza.cz. A jelikož nám pár kousků zaslala na otestování do redakce, pojďme se společně podívat na to, jak se jí povedly. 

Balení

Pokud jste si již nějaký produkt z řady AlzaPower kupovali, balení pro vás zřejmě příliš velkým překvapením nebude. Reproduktor totiž dorazí v recyklovatelném frustration-free balení, které je velmi šetrné k životnímu prostředí. Ekologické smýšlení Alzy vám bude následně naprosto jasné i při vybalování reproduktoru, jelikož je obsah celého balení ve valné většině ukryt v různých papírových boxících, aby nebyl zbytečně využíván obalový plast, což je rozhodně fajn. Co se pak týče obsahu balení, kromě samotného reproduktoru v něm naleznete nabíjecí kabel, AUX kabel a návod k použití. 

vortex v2 krabice

Technické specifikace 

VORTEX V2 dokáže svými technickými specifikacemi rozhodně zaujmout, jako ostatně naprostá většina produktů z řady AlzaPower. Chlubí se například výstupním výkonem 24 W či samostatným basovým radiátorem, díky čemuž si můžete být s předstihem jisti, že právě basy budou hrát u tohoto reproduktoru do jisté míry prim. V reproduktoru dále naleznete čipset Actions s podporou Bluetooth 4.2 a podporou Bluetooth profilů HFP v1.7, AVRCP v1.6 a A2DP v1.3. Jedná se tedy o naprosto ideální verzi Bluetooth, která se pyšní jak velmi slušným dosahem pohybujícím se kolem 10 až 11 metrů od zařízení vysílajícího hudbu, tak i slušnou energetickou šetrností zajišťující reproduktoru delší výdrž baterie. 

O tu se však nestará jen Bluetooth, ale i smart funkce Energy Saving, která reproduktor po chvíli naprosté nečinnosti automaticky vypne. Do vypnutí pak zajišťuje funkce při nevyužívání reproduktoru maximální možnou úsporu energie, díky čemuž si můžete být prakticky jistí tím, že budete dobíjet skutečně jednou za pár dní. Velikost akumulátoru je v tomto případě 4400 mAh a měla by zajistit zhruba 10 hodin poslechu. Na tento čas se ale samozřejmě dostanete jen v případě, že budete mít hlasitost nastavenou na nižší či střední úrovni. Pokud však budete reproduktor využívat naplno (což zřejmě příliš nebudete, jelikož je opravdu brutálně hlasitý – o tom ale až později), doba přehrávání se zkrátí. Při mém testování jsem se sice nesetkal se žádným rapidním propadem, avšak rozhodně je dobré s odpadnutím řádově desítek minut počítat. Jablíčkáři pak budou muset stejně tak počítat i s tím, že při cestování s reproduktorem budou muset do svých batohů přibalovat i “speciální” nabíjecí kabel. Nabíjet jej totiž nebudete přes Lightning, což překvapivé rozhodně není, ale přes klasické microUSB. 

vortex v2 kabely

Za zmínku pak rozhodně stojí i podpora AFP, tedy technologie sloužící pro dynamickou detekci kvality Bluetooth kanálu pro zachování maximální kvality přenášeného zvuku, frekvenční rozsah 90 Hz až 20 kHz, impedance 4 ohmy či citlivost 80 dB +- 2 db. Pokud pak holdujete rozměrům, ty jsou u tohoto reproduktoru ve tvaru koule podle výrobce 160 mm x 160 mm x 160 mm, přičemž váha je i díky použitým materiálům 1120 gramů. Velikost měniče je pak dvakrát 58 mm. Na úplný závěr ještě zmíním 3,5 mm jack na zádech reproduktoru, který potěší zajisté všechny uživatele neholdující bezdrátovým technologiím. Díky němu totiž svůj telefon, počítač či televizi velmi jednoduše propojíte s reproduktorem i drátově, což se čas od času určitě hodit může. Stejně tak potěší i zabudovaný mikrofon, přes který lze vyřizovat hovory a z reproduktoru tak de facto udělat hands-free. Bohužel, chybí tu jakákoliv ochrana proti vodě či prachu, což by vzhledem k designu produktu, který by byl vhodný třeba i do dílen či garáží, nebo na zahradní slavnosti k bazénu určitě potěšilo. Na druhou stranu se ale nejedná o nic, kvůli čemu by bylo vyloženě nutné nad VORTEXEM V2 lámat hůl. 

Zpracování a design

Design reproduktoru se nebojím označit za futuristický. Na trhu totiž příliš mnoho podobných kousků nenajdete, což je však určitě škoda. Do moderních domácností je totiž podobně designované zařízení dle mého názoru mnohdy vhodnější, nežli “usedlá” krabice ve tvaru krychle či kvádru. Koule má holt své kouzlo, byť pro každého být určitě nemusí. 

Reproduktor je vyroben z prémiového hliníku, ABS plastu, silikonu a odolné syntetické tkaniny, přičemž suverénně nejvíc na očích budete mít právě hliník tvořící naprostou většinu viditelného těla. Ten dává reproduktoru nádech luxusu, což je vzhledem k širokým možnostem využití rozhodně vítané. Je super, že se tu Alza nerozhodna šetřit a místo hliníku tu nepoužila klasický plast, který by luxusním dojmem rozhodně nepůsobil a co víc – ani zdaleka by nenabízel takovou odolnost jako právě hliník. 

Na horní straně reproduktoru naleznete pětici standardních ovládacích tlačítek, kterými lze bez problému nahradit i telefon, pokud jej zrovna nemáte po ruce a potřebujete hudbu zastavit, ztlumit, posunout či přijmout hovor. Zde se neodpustím drobnou výtku k použitému materiálu. Myslím, že plastu se zde mohla Alza vyvarovat a použít též hliník, který by zde vypadal lépe. Nechápejte to prosím tak, že by bylo zpracování tlačítek jakkoliv špatné či snad nekvalitní – tak tomu totiž rozhodně není. Bylo by ale zkrátka fajn cítit hlavní doménu těla reproduktoru – tedy hliník – i zde. Opět se ale nejedná o nic, z čeho by měl člověk kolabovat a reproduktor okamžitě zavrhovat. Ostatně, jeho celkové zpracování je, jak je u AlzaPower zvykem, provedeno na jedničku z hvězdičkou.

Zvukový projev

Vzhledem k tomu, že jsem v minulosti již dva reproduktory z dílny Alzy testoval, přičemž recenze jednoho z nich vyšla na našem magazínu nedávno, víceméně jsem se u VORTEXU V2 neobával toho, že by mě měl zvukem jakkoliv zklamat. Přeci jen, předešlé mnou testované kousky hrály více než dobře a vzhledem k parametrům a ceně tohoto modelu tak bylo velmi pravděpodobné, že na ně naváže, což jsem si v uplynulých týdnech neustále dokola potvrzoval. 

Zvuk z VORTEXU je jedním slovem skvělý. Ať už si libujete v klasice, něčem tvrdším či snad elektronice, nebudete mít žádný problém. Na zkreslení jsem u hloubek či výšek jsem při mnohahodinovém poslechu hudby různých žánrů v mé kanceláři nenarazil, problémy ale samozřejmě nemá reproduktor ani se středy. Obecně se mi zdál zvuk z reproduktorů od Alzy vždy “hutnější”a tedy i svým způsobem velmi pohlcující, což platí i tentokrát. Pochválit tu musím i basy, které jsou u VORTEXU V2 pocitově mírně lepší než u nedávno recenzované AURY A2. Těžko říci, zda na to má vliv použitý materiál či změna tvaru, výsledek zkrátka stojí za to. Fajn je navíc i to, že jej můžete pozorovat vizuálně přes zadní membránu, která se nebojí patřičně rozechvět. 

vortex v2 detail

Jak už jsem psal výše, reproduktor zřejmě na maximální hlasitost využívat příliš často nebudete. Proč? Protože je zkrátka skutečně brutální. Opravdu si nedokážu představit, jak obrovský byt či dům bych musel mít, abych při maximální hlasitosti dokázal na jeho druhém konci neohluchnout, natož normálně pracovat. Díky tomu si tak můžete být jisti, že vám bez problému vystačí na větší garden party či oslavu narozenin. A pozor – strašák jménem šumění či zkreslení, který se při vysoké hlasitosti u některých reproduktorů velmi rád dostavuje, u VORTEXU V2 absolutně chybí, za což si rozhodně zaslouží palec nahoru. Otázkou však skutečně je, jak často právě tuhle vlastnost oceníte. 

Pokud byste si s jedním reproduktorem nevystačili, je tu možnost využít funkci StereoLink pro sestavení stereo soustavy složené ze dvou VORTEXů. Propojení soustavy je velmi jednoduché, jelikož k němu dojde po stisknutí specifické kombinace tlačítek a to samozřejmě bezdrátově. Nastavit lze jak levý a pravý kanál, tak i hlasitost či přehrávaná skladba jak z jednoho, tak i druhého reproduktoru. Je tedy naprosto jedno, se kterým reproduktorem jste měli předtím spárovaný telefon. Zvukovou složku totiž zkrotíte přes oba a to v naprosto stejném měřítku. A zvuk? Fantazie. Díky StereoLinku je totiž najednou zvuk všude kolem vás a nejen v jedné části domu a bytu, což ocení jak příležitostní posluchači, tak i zapřísáhlí konzumenti hudby toho nejhrubšího zrna. Byla by však chyba si myslet, že reproduktory jsou dobré jen pro poslech hudby. Skvělou službu totiž udělají i po připojení k televizi u sledování filmů a seriálů, nebo po připojení k herní konzoli. V obou případech si díky VORTEXU užijete perfektní zvukový prožitek. 

Další vychytávky

Na úplný závěr recenze se ještě v krátkosti zmíním o zabudovaném mikrofonu sloužícím pro hands-free hovory. Jedná se sice o vcelku nedůležitý doplněk, avšak svou skvělou funkčností dokáže zaujmout. Váš hlas totiž dokáže zachytit velmi dobře a hovory přes něj tak protistrana vnímá stejně jako hovory přes telefon. Jasně, pokud jste od něj dál, je nutné mluvit hlasitěji, avšak jeho citlivost je velmi dobrá a rozhodně se nedá říci, že byste na něj museli jakkoliv zbytečně křičet. Zkrátka parádní vychytávka, která se u reproduktoru neztratí. 

Resumé 

Pokud se pro pořízení VORTEXU V2 rozhodnete, rozhodně vedle nešlápnete. Jedná se totiž o skutečně velmi dobrý reproduktor vhodný jak k televizi, tak pro poslech hudby, který bude ozdobou vašeho domu či bytu a to navíc za velmi příznivou cenu. Kombinace dvou těchto reproduktorů je pak naprostou pastvou pro uši a určitě jí mohu doporučit, jelikož je zkrátka skvělá. Troufnu si říci, že za podobnou cenu na trhu mnoho stejně kvalitních reproduktorů nenaleznete – pokud tedy vůbec nějaký. 

vortex v2 zepredu 2
vortex v2 zepredu 2

Dnes nejčtenější

.