Zavřít reklamu

Komerční sděleníFotovoltaické neboli solární elektrárny jsou jednou z mála dostupných variant obnovitelných zdrojů energie pro rodinné domy. Jsou šetrné k přírodě, protože poskytují jistotu, že vámi spotřebovávaná elektřina nepochází z fosilních paliv. Zároveň jsou dlouhodobě finančně výhodné, což navíc podtrhuje možnost na jejich pořízení získat státní dotaci. Z čeho je FVE složena a jaká řešení jsou k dispozici?

fotovoltaika

Co je to fotovoltaická elektrárna? 

Fotovoltaická elektrárna (FVE) je termín, který v odborné mluvě neoznačuje koncept solárních elektráren, ale jen jeden z jejích typů. Správným souhrnným termínem je „fotovoltaický systém“. Fotovoltaická elektrárna je označení pro typ systému, který je připojen na vnější distribuční síť, nemá ale vlastní baterie. Systém, který naopak připojený k síti není, ale baterie má, nazýváme ostrovní systém. A nakonec je-li systém připojen jak k bateriím, tak k distribuční síti, je to systém hybridní. 

Fotovoltaické systémy pochopitelně vyrábějí elektrickou energii ze slunečního záření. Proto jsou jejich základními prvky solární panely. Ty doplňuje měnič – srdce celé solární elektrárny, a volitelná baterie. Pro optimální výkon elektrárny musí mít panely správný sklon, stejně jako musí být celý systém správně dimenzován, o to by se ale měl postarat najatý zhotovitel. Více informací o solárních elektrárnách zjistíte v článku na Alza.cz. 

Fotovoltaické systémy: návratnost, životnost a možnosti dotace

V závislosti na velikosti se návratnost fotovoltaických elektráren udává v rozmezí 6 až 10 let, u bateriových systémů s vyšší pořizovací cenou je to pak 10 až 15 let. Zde přichází ke slovu životnost fotovoltaických systémů, která potvrzuje slova o návratnosti. Solární systém bude fungovat 30 let, což je doba, po kterou bude snižovat či zcela odpouštět platby za elektřinu. Pokud systém zaplatíte za 10 let, dalších 20 let z něj budete jen profitovat. Jedná se o dlouhodobou bezrizikovou investici.

Pořízení solárního systému navíc hraje do karet, že je štědře dotováno. Díky programu Nová zelená úsporám lze získat až 155 000 Kč, a to na systémy připojené k distribuční síti. Majitelé domů v Ústeckém a Moravskoslezském kraji mají možnost získat dotaci ještě o 10 % vyšší (až 170 000 Kč). Při souběžném využití tzv. kotlíkové dotace lze nadto obdržet ještě dotační bonus ve výši 10 000 Kč.

Řešení pro malý dům

Solární systém pro malý dům je určen pro budovy s užitnou plochou do 120 m² (cca 5 + kk). Roční spotřeba energie takto velkého rodinného domu je analýzou odhadována na 2 MWh, proto má fotovoltaická elektrárna (bez baterie) výkon 2,52 kWp a hybridní systém 3,250 kWp. Celková cena po odečtení dotace činí 84 999 Kč a 178 546 Kč.

1-5

Řešení pro střední dům

Pro rodinný dům střední velikosti, tedy až 250 m² (dle rozvržení zhruba 6–8 + kk), jsou k dispozici dva hybridní systémy. Při pořízení prémiovějšího z nich budete mít nárok na maximální dotaci ve výši 155 000 Kč. 

2-5

Řešení pro velký dům

Oba hybridní systémy dostupné pro velké domy mají nárok na státní dotaci ve výši 155 000 Kč. Jsou určeny pro domy s podlahovou plochou nad 350 m², což zahrnuje velké řadové i rodinné domy a vily.

3-5

Solární systém na klíč a na míru vašemu domu můžete pořídit na Alza.cz.  Navíc pro vás zajistíme celý proces podání žádosti o přiznání dotace. Dostane se vám dobrého poměru ceny a výkonu, osobního přístupu, odborné konzultace, dlouholeté záruky i profesionální montáže. 

fotovoltaika

Související články

Dnes nejčtenější

.