Zavřít reklamu

Komerční sdělení: Nabídky mobilních tarifů na místním trhu se často podobají jako vejce vejci a člověk si musí výhody buď sám vyhádat u operátora, nebo je získat díky zaměstnavateli. Tato situace netrápí jenom zákazníky, ale snaží se sní dlouhodobě pohnout i Český telekomunikační úřad. Změní něco nový operátor?

Konkurence je třeba

Právě ČTÚ má možnost vnést do nekonkurenčního prostředí trochu života. Jednou z možností by bylo pustit na trh nového operátora, který by dokázal nabízet konkurenční služby a donutil tak ostatní k akci. Ptáme se tedy, co můžeme od čtvrtého operátora čekat a v jakém časovém horizontu se objeví? 

Zahraniční závist 

Itálie si cenovou revolucí prošla již v roce 2018, kdy do místního telekomunikačního rybníčku vplula společnost Iliad a okamžitě zčeřila jeho vody. Hned po nástupu na trh Iliad nabídla tarif, o kterém se nám zatím může jenom zdát – za v přepočtu 160 korun klienti získají neomezeně minut volání a sms, spolu s 30 GB mobilních 4G dat. Oproti ostatním italským operátorům tak Iliad nabízí o třetinu levnější služby. Během několika následujících let chce firma ovládnout 10 % mobilního trhu a vypadá to, že ji nic nezastaví. Předtím, než vyrazil Iliad do Itálie, si dokázal tento operátor vybudovat silné postavení ve Francii podobnou taktikou, když začal nabízet i o 80 % levnější služby než ostatní.  

Stačilo by málo

Pro rozproudění konkurence u nás by klientům zřejmě stačila i méně extrémnější cenová válka a mobilní tarify, které tak nešetří  s mobilními daty. Faktem zůstává, že ČR má ty nejhorší nabídky tarifů v celé EU s výjimkou Kypru, který za námi jen lehce pokulhává v cenách dat. Výrazně lépe si vede i většina našich sousedů, zejména Polsko a Rakousko. V Rakousku přičítají hlavní podíl vzniku výhodného trhu s mobilními tarify postupnému příchodu současných 5 operátorů.  

Naděje i pesimismus 

Nejdříve se o novém potencionálním operátorovi dozvíme na začátku roku 2020, kdy budou vyhlášeni vítězové aukce ČTÚ o frekvenční pásma 703–733 MHz a 758–788 MHz.  Zatím nejnadějněji to vypadá pro firmu Nordic Telecom, ale reálně také hrozí, že by si pásma mezi sebe rozdělila současná trojice operátorů v podobě O2, T-Mobile a Vodafone.  

Někteří lidé se ale obávají, že místnímu trhu nepomůže ani vstup nového operátora. Za nekonkurenční označil ČTÚ mobilní trh již v roce 2012 a O2 zareagovalo rapidním zlevněním některých výhodných tarifů. Ostatní operátoři okamžitě zlevnili podobný tarif také a vytvořila se nová rovnováha, které udržela a stále udržuje současný status quo. Čtvrtý operátor by se tak mohl místo nástroje konkurenčního boje stát součástí již existujícího oligopolu.  

Kdo, kdy a s jakými nabídkami přijde na trh, zatím nevíme. Současná situace se ale zdá dlouhodobě neudržitelná a v brzké době musí nutně na mobilním trhu nastat změna. Může přijít v podobě státní regulace, nejspíše ale půjde o nového operátora. Ten, jak doufáme, dokáže zlepšit kvalitu služeb a snížit ceny, které za ně platíme. 

16565_apple-iphone-mobile

Související články

Dnes nejčtenější

.