Zavřít reklamu

Tisková zpráva: Najväčší český online predajca Alza.cz testuje na Slovensku rozvoz tovaru pomocou nákladných elektrobicyklov. Novú službu spustil e-shop minulý rok na jeseň najskôr v centre Bratislavy, kde v pilotnej prevádzke dokázal doručiť cca 300 zásielok mesačne. Tento rok chce tento typ prepravy viac rozšíriť. Výhodou je najmä jednoduché doručovanie aj v dopravnej špičke a šetrnosť voči životnému prostrediu.

V súčasnej dobe má Alza na Slovensku vo svojej flotile 3 nákladné elektrobicykle, ktorými obsluhuje primárne pešie zóny a oblasť starého mesta Bratislavy. V rámci rozvozového dňa zvládne jeden bicykel doručiť v priemere až 13 objednávok denne, čo je zhruba polovica toho, čo klasická dodávka. Kuriéri jazdia po uliciach denne od pondelka do piatku bez ohľadu na počasie. Víkendy majú z dôvodu slabšieho dopytu zatiaľ voľné. Výber tovaru na doručenie cyklokuriérom je pritom veľmi široký, okrem XXL produktov dokáže dopraviť takmer akýkoľvek artikel. Zatiaľ najväčšou perličkou testovacej prevádzky bol prevoz 65″ televízora, 12 ks monitorov alebo sušiak na bielizeň a žehliace dosky.

rozvoz elektrokolem

Hlavným dôvodom na zavedenie nového typu ekologickej prepravy bolo problematické centrum Bratislavy, kde platí pre nákladné automobily celý rad obmedzení (možnosť obsluhy len na ranné hodiny alebo dokonca úplný zákaz vjazdu motorových vozidiel atď.). Povolenie do týchto zón udeľuje magistrát hlavného mesta len výnimočne, a to za nemalý poplatok 4 000 €. Naopak bicykel nelimituje v centre takmer nič, čo prináša firme obrovské možnosti do budúcna.

Alza vďaka cyklokuriérom šetrí nie len náklady, ale aj životné prostredie. Pilotná prevádzka ukázala, že len v slovenskej metropole firma mesačne ušetrí až 150 l paliva a viac ako 300 kg CO2. Zavedenie novej služby vyvolalo pozitívne ohlasy aj medzi bratislavskými zákazníkmi, niektorí dokonca tento typ dopravy sami žiadajú. Aj z tohto dôvodu e-shop počas jeseň rozšíril rozvoz tiež do mestskej časti Petržalka, do Ružinova a do ďalších podobne vzialených lokalít. Tento rok chce pridať ešte ďalšie miesta v Bratislave a uvažuje sa aj o rozšírenie do Prahy.

rozvoz-balicky
rozvoz elektrokolem 2

Dnes nejčtenější

.