Zavřít reklamu

První spekulace o tom, že by Samsung mohl představit na CES 2019 4K OLED displej pro notebooky, se objevily už koncem minulého roku. V Las Vegas však jihokorejská společnost tuto novinku neuvedla. Čekání je však nyní u konce. Samsung totiž oznámil, že se mu povedlo vytvořit první 15,6″ UHD OLED displej pro notebooky na světě.

Jihokorejský technologický gigant není na poli OLED displejů rozhodně žádným nováčkem. Samsung pokryl trh OLED displeji pro mobilní zařízení a nyní expanduje na trh s notebooky. Samsung má po celém světě celkem devět továren na displeje a je specialistou v tomto oboru.

OLED technologie přináší několik výhod oproti LCD panelům a skvěle se tak bude hodit do prémiových zařízení. Prémiová je však také cena displeje, což může být hlavní důvod, proč se zatím žádný jiný výrobce do panelů této velikosti nepustil.

Pojďme však k výhodám OLED technologie. Jas displeje se může snížit až na 0,0005 nitů nebo se vyšplhat až na 600 nitů. A společně s kontrastem 12000000:1 je černá barva až 200krát tmavší a bílá o 200 % světlejší než je tomu u LCD panelů. OLED panel dokáže zobrazit až 34 milionů barev, což je dvakrát více než u LCD displeje. Podle Samsungu jeho nový displej splňuje nový VESA DisplayHDR standard. To znamená, že černá je až 100 krát hlubší než je tomu u současného HDR standardu.

Samsung zatím neoznámil, který výrobce použije jako první jeho 15,6″ 4K OLED displej, ale můžeme očekávat že to společnosti jako Dell nebo Lenovo. Podle jihokorejského giganta začne výroba těchto panelů v polovině února, takže bude ještě nějakou dobu trvat, než je uvidíme ve finálních produktech.

samsung oled nahled

Dnes nejčtenější

.