Zavřít reklamu

JPEG XS: revoluční formát pro VR, drony a streamované video přichází

V současné době je JPEG standardní formát používaný pro kompresi digitálních fotografií. Ovšem skupina stojící za JPEG brzy uvolní zcela nový formát zvaný JPEG XS, který však nemá nahradit původní JPEG. V podstatě budou oba dva formáty existovat vedle sebe, protože JPEG XS byl vytvořen speciálně pro streamování videa a VR oproti formátu JPEG, který pomáhá digitálním obrázkům.

Skupina Join Photographic Experts Group minulý týden oznámila, že formát JPEG XS se vyznačuje nízkou latencí, a tak se vám neudělá zle. Spousta uživatelů si stěžovala, že se jim udělalo špatně, když měli nasazený VR headset, přičemž aby se tak nedělo, čas přenášený do VR a do hlavy musí být co nejkratší. Vedle nízké odezvy se JPEG XS pyšní nízkou spotřebou energie.

Zároveň je komprese jednodušší a rychlejší, což vede ke kvalitnějším obrazům. Zkomprimované soubory jsou ve výsledku sice větší než soubory JPEG, což ovšem nepředstavuje až takový problém, neboť soubory jsou navrženy tak, aby se streamovaly, nikoliv ukládaly na úložiště smartphonu.

JPEG například sníží velikost obrázku na faktor 10, zatímco JPEG XS na faktor 6. Ještě nutno podotknout, že JPEG XS je open source a kvůli své rychlosti se bude využívat především v situacích, kdy je potřeba dostat obraz k CPU zařízení. Příkladem je autonomní vozidlo.  

Diskuze

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět