Zavřít reklamu

Stejně jako minulý rok se i letos Samsung hned z kraje roku pochlubil novým telefonem řady A. Samsung Galaxy A8 je zařízení, které v mnohém připomíná nejnovější vlajkové telefony s označením „S“. Telefon zaujme především krásným designem. Sklo kryje přední i zadní stranu. Předku vévodí 5,6 palcový Infinity displej. Lákadlem je jednoznačně duální selfie fotoaparát, který nenabízí ani aktuálně nejlepší vlajková loď Galaxy S9. Zatímco přední strana se od zmíněného top modelu přece jenom vizuálně dost liší širšími rámečky, výrazné podobnosti zadní strany s vertikálně uspořádanými prvky si nelze nevšimnout.

Galaxy A8, prémiový telefon vyšší střední třídy, nevybočuje z řady A jen prvky, se kterými jsme se už měli možnost seznámit u loňského top modelu. Ambiciózní je i cenovka, která je zase o něco vyšší než u nejlepšího áčka prodávaného v roce 2017. Vyplatí se koupit si telefon, ke kterému existuje nespočet alternativ, a to dokonce v rámci aktuální nabídky samotné společnosti Samsung? Na tuto otázku jsem se snažil najít odpověď v této podrobné recenzi vycházející s každodenního dlouhodobého používání telefonu.

Obsah balení a první dojmy: telefon potvrdil očekávání

V České republice jsou k dostání tři barevná provedení telefonu: černé, šedé a zlaté. Recenzi jsem podrobil poslední jmenované. Galaxy A8 dorazil zabalený v bílé hranaté krabičce kompaktních rozměrů. Už z toho bylo jasné, že uvnitř není nic, co bychom mohli při běžném používání zařízení postrádat. Kromě samotného telefonu krabička obsahuje klasická Samsung sluchátka, nabíjecí kabel s adaptérem, stručný průvodce rychlým spuštěním a jehlu k obsluze NanoSIM/MicroSD šuplíků. Vypadá to, že příslušenství není to, čím by chtěl Samsung zákazníky nalákat.

Na telefonu mě jako první zaujal povedený displej s tenkými rámečky, které neustále připomínají filozofii telefonu: přiblížit se co nejvíce vlajkovým lodím za ještě rozumnou cenu. Celé zařízení je vlastně výsledkem kompromisů mezi uživatelským zážitkem a cenou. Spuštění telefonu a import dat z jiného Samsung zařízení je velice intuitivní. Spíše než na schopnostech uživatele závisí doba za kterou bude moci telefon používat na rychlosti jeho internetového připojení. Jediný problém který může uživatel zaznamenat je MicroSIM, přesněji její nekompatibilnost s telefonem. Ten totiž podporuje pouze NanoSIM. Přebytečného plastu je naštěstí možné zbavit se s pomocí ostrých nůžek za pár minut. Telefon na mě působil luxusním dojmem. A přestože rozdíly jsou samozřejmě výrazné, nemohl jsem ho neustále neporovnávat s Galaxy S9, kterému se některými designovými prvky výrazně podobá.

Design a konstrukce: vzhled, který chceme

Samsung nepřekvapil a potvrdil, že design je, byl a bude tím, čím se snaží své potenciální zákazníky oslovit. Sklo bylo použito hlavně kvůli tomu, že vypadá prostě dobře. Bezdrátové nabíjení byste hledali marně, což je možná škoda. Ve vyšší střední třídě si na něj ještě budeme muset počkat. Ergonomie je prostě skvělá, obě dvě tlačítka po stranách jsou přesně tam, kde byste je očekávali a lépe do ruky padnoucích telefonů na trhu mnoho nenajdete.

Infinity display se rozšířil do všech stran. Byl natolik specifický, že jsem se ho rozhodl zařadit do samostatného odstavce. Na hardwarové tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů už nezbylo místo. Ta se tak musela přesunout na záda, kde zaujímá rozumné místo pod fotoaparátem. Absence hardwarových tlačítek je něco, s čím je potřeba se chvíli učit žít. Probouzení telefonu dvojitým poklepáním na určité místo displeje patří k jejím nejméně příjemným důsledkům. Na oblast citlivou na tlak musíme prozatím v řadě A zapomenout. Při vkládání NanoSIM a MicroSD karet se telefon nezapomněl připomenout svou velkou předností, odolností proti vodě a prachu certifikovanou IP68.

Displej: skvělý, ale 18,5:9 se pro zobrazení na šířku nehodí

Ačkoliv se FHD+ Super AMOLED pyšní označením infinity, milovníci trendu co nejtenčích rámečků budou asi trochu zklamáni. V porovnání s vlajkovými loděmi jsou rámečky přece jenom stále dosti výrazné. Český zákazník se musí spokojit s 5,6 palcovou verzí s působivou jemností 440 ppi, větší verze A8+ se u nás neprodává. Ocenil jsem praktickou funkci Always on, která umožňuje zobrazení důležitých informací na neaktivním displeji. Pozorovací úhly jsou dokonalé a ani s čitelností na přímém slunci jsem neměl nejmenší problém. Ale automatické zvýšení jasu na maximum na přímém slunci se zapíná až příliš často. To může za určitých podmínek snížit výdrž baterie až o desítky procent. V případě potřeby výdrž baterie co nejvíce prodloužit proto doporučuji automatickou regulaci jasu dočasně deaktivovat.

Galaxy A8 je další telefon podřizující se trendu displejů s poměrem stran 18:9 a vyšším. To výrazně zlepšuje jeho ergonomii. Telefon padne perfektně do ruky a riziko náhodného vyklouznutí je redukováno na minimum. Nedosažitelnost okrajových částí displeje je řešena režimem používání jednou rukou. Dosud neoptimalizované aplikace moc problémů nepůsobí, část displeje, která je v danou chvíli zbytečná, jednoduše nesvítí. Nevypadá to sice dobře, ale není to to nejhorší. Skutečně nepohodlné je používání telefonu v režimu na šířku. Uživatel zvyklý v tomto režimu psát a zároveň sledovat to co píše má často smůlu, klávesnice zabere více než polovinu displeje a v úzkém pruhu se zobrazuje vše jen ne právě psaný text. Naopak v tolik používané aplikaci Messenger je pruh s právě napsaným textem to jediné co uživatel po zapnutí klávesnice v režimu na šířku vidí. Už odeslané zprávy nejsou vidět, kvůli jejich zobrazení je potřeba přerušit psaní. Z důvodu těchto komplikací jsem byl nucen používat telefon v režimu na šířku mnohem méně často než jsem zvyklý.

Hardware, výkon a zabezpečení: ne vše je tam kde by mělo a ne vše funguje tak dobře jak bychom chtěli

Teprve dlouhodobější používání telefonu potvrdilo to, co jsem naznačoval už na začátku. Za poloviční cenu S9 prostě nemůžeme dostat něco srovnatelného lišícího se jen v detailech. Prostor pro zlepšování tu při zachování ceny stále je a tak zatím nehrozí, že by se střední třída potýkala v nejbližších měsících s naprostým nedostatkem radikálních inovací podobně jako vlajkové lodě.

Operační paměť 4 GB a osmijádrový procesor Samsung Exynos 7885 Octa-Core patří spíše k průměru. Přesto jsem za celé tři týdny testování telefonu nezaznamenal jedinou situaci, ve které by mě nepřesvědčivý výkon v používání telefonu výrazně omezoval. Nutno dodat že přepínání mezi aplikacemi by občas mohlo být svižnější. Telefon disponuje 32 GB interní paměti, ale kvůli operačnímu systému a předinstalovaným aplikacím je potřeba počítat s výsledným volným místem o několik GB menším. Interní paměť je možné dodatečně rozšířit paměťovou kartou typu MicroSD a to až o velikosti 400 GB. Pokud patříte k náročnějším uživatelům, doporučuji pořídit si ji zároveň s telefonem. Vyhnete se tak otravným přesunům dat. Po instalaci aplikací mi zbylo necelých 12 GB volného místa, které se děsivě rychle plnilo multimediálním obsahem.

Praktická je možnost používat telefon s dvěma aktivními NanoSIM zároveň. Oddělit od sebe pracovní a osobní prostor nebylo ve vyšší střední třídě v rámci jednoho zařízení nikdy snadnější. Na spodní straně telefonu se vedle oblíbeného konektoru JACK nachází i postupně prosazujícího se USB-C. To bohužel často bez redukcí znemožňuje přímé připojení staršího příslušenství. Zvuk reproduktoru byl perfektní, a to nejen z hlediska jeho kvality, ale především hlasitosti. Ale umístění hlasitého reproduktoru v horní části pravého rámečku není šťastné. Často se mi stávalo, že jsem na reproduktor položil prst. A pak jsem zejména při nižších hlasitostech ze začátku nevěděl, proč nic neslyším. Problém by mohlo vyřešit přidání druhého reproduktoru a nebo jeho přesun na spodní stranu ke konektorům.

Telefon je možné kromě klasické trojice pin, heslo a znak zabezpečit i biometrickými údaji, které je dále možno využít například v rámci služby Samsung Pass. Čtečka otisků prstů funguje bezchybně a velice rychle. Podmínkou je trefit se na ni prstem pokud možno na první pokus. V opačném případě hrozí zanechání otisků prstů na čočce fotoaparátu. Rozpoznání obličeje mě velice zklamalo. Telefon mě sice příležitostně poznal, ale někdy jsem musel proces opakovat tolikrát, že mi po několika desítkách sekund došla trpělivost, sundal jsem si rukavice a použil otisk prstu. Úspěšnost této technologie prudce klesla směrem k nule ve chvíli kdy jsem si nasadil dioptrické brýle.

Operační systém a konektivita: Nougatu není co vytknout, kromě toho, že to není Oreo

Pod nadstavbou Samsung Experience se skrývá Android 7.1 Nougat. To že to není nejnovější operační systém Oreo rozhodně nepotěší. Ale nástavba rozdíly stírá a celkový dojem je téměř srovnatelný s nedávno do prodeje uvedeným telefonem Galaxy S9. Systém je intuitivní a přehledný a za celé tři týdny používání telefonu jsem zaznamenal pouze dva pády některé aplikace. Asistent Bixby se nespouští speciálním tlačítkem, jeho obrazovka se nachází nalevo od domovské. Jako praktickou jsem shledal zejména Bixby Vision, součást fotoaparátu identifikující a analyzující objekty, na které je fotoaparát právě namířen.

Displej s poměrem stran 18,5:9 má ještě jednu výhodu. Je přímo předurčen k multitaskingu. Obrazovku je tak možné rozdělit na dva díly a následně upravovat jejich poměry. Obsah oddělených oken je v porovnání s méně protáhlými displeji přehlednější a lépe se v něm orientuje.

Fotoaparáty: 3, ale vzadu najdete jen 1

Fotoaparáty jsou tím čím se telefon snaží získat si především mladší generaci posedlou pořizováním selfie. Nad displejem se totiž nacházejí vpravo od reproduktoru hned dva. Duální selfie fotoaparát se skládá ze dvou samostatných snímačů s rozlišením 8 a 16 Mpx. Selfie jím pořízené jsou opravdu velice kvalitní. Telefon nabízí možnost rozmazat pozadí. A to se mu právě díky duálnímu fotoaparátu daří překvapivě dobře. Pestrá škála různých filtrů a efektů je samozřejmostí, spíše kuriózní než užitečný je pak režim focení jídla.

Nad čtečkou otisků prstů se nachází hlavní 16 Mpx fotoaparát. Blesk je napravo od něj. Fotky jím pořízené jsou průměrné kvality vynikající zejména za dobrých světelných podmínek. S ubývajícím světlem kvalita jako u každého telefonu klesá, ale není to tak dramatický pokles jako u levnějších modelů, které jsou v těchto podmínkách prakticky nepoužitelné.

Každodenní používání a baterie

Telefon jsem testoval tři týdny. S vzrůstajícím číslem označujícím pořadí dne v měsíci přibývalo i škrábanců na obou stranách zařízení. Na odolnějším displeji to bylo množství téměř neviditelných delších linií, naopak na zádech bylo škrábanců pár, zato hlubších a kratších. Důrazně proto doporučuji zvážit zakoupení ochranného obalu a nebo tvrzeného skla. Telefonu to samozřejmě na kráse nepřidá, ale podle mě je to přijatelnější řešení než sledování postupně přibývajících škrábanců na těle telefonu.

O problémech s poměrem stran displeje 18,5:9 už jsem se zmiňoval. Naopak velice pochválit musím duální selfie fotoaparát, jehož režim živého zaostření je nepřekonatelný. Mnohokrát jsem ho použil a to samozřejmě nejenom při občasném focení selfie, ale především při videohovorech. Konektivita je téměř bezchybná, nechybí veškeré důležité LTE a Wi-Fi frekvence, NFC, Bluetooth 5.0 ani polohové služby.

3 000 mAh baterie dokáže zařízení i při intenzivnějším používání udržet při životě po celý den. Na vícedenní výdrž ale musíme zapomenout a revoluce v kapacitě baterií je stále v nedohlednu. Pořádná powerbanka je v případě vícedenního odloučení od zásuvky nezbytností. Pokud se tedy neodhodláte omezit většinu energii nejvíce spotřebovávajících funkcí. S výdrží se pak dostanete klidně na tři dny. Telefon se z 0 na 100% nabije přibližně za 84 minut. Rychlé nabíjení je ale v této cenové kategorii už standardem a mnohem více by mě potěšilo nabíjení bezdrátové.

IMG_20180324_125925
Nabíjení

Shrnutí: A8, S8 a S9 se navzájem připravují o zákazníky

Telefonu jsem toho tolik vytknul, že by se mohlo zdát, že jej na závěr spíše nedoporučím. Není tomu tak. Je to vynikající zařízení doplácející především na své ambiciózní poslání přinést do vyšší střední třídy to co máme nejraději na vlajkových lodích. Velice spokojený jsem byl s fotoaparáty a designem. A celkově s tím, že jsem si mohl vyzkoušet odlehčenou verzi vlajkových lodí nepostrádající jejich pro uživatele nejzajímavější prvky. Naopak trochu zklamán jsem byl průměrným výkonem, nešťastně umístěným reproduktorem a nespolehlivým rozpoznáváním obličeje.

U Samsungu jsme zvyklí, že si připlatíme za značku. O A8 platí toto tvrzení dvojnásob. To je ostatně jednoduché dokázat na docela rychle klesající ceně. Zařízení je možné sehnat už i pod 10 000 CZK, což je o více jak tři tisíce méně než v lednu. Telefon to nemá lehké. Konkurencí je mu i dosluhující vlajkový model S8, jehož cena bývá nezřídka při různých příležitostech jen nepatrně vyšší. O to více jeho kvality zdůrazňuje velmi vysoká míra jeho oblíbenosti a prodejů. Osobně bych dal přednost spíše Galaxy S8. Ale jednoznačnou odpověď na otázku jestli si pořídit spíše Galaxy A8 a nebo S8 dát neumím.

Recenze Samsung Galaxy A8 FB

Dnes nejčtenější

.