Zavřít reklamu

Týden uběhl jako voda a já vás opět vítám u dalšího dílu recenze na NAS stanici Synology DS218play. V minulých dílech jsme se mimo produktu samotného zaměřili na systém DSM, Synology C2 Backup a několik dalších věcí. Pokud máte zájem si předchozí díly recenze přečíst, pak není nic jednoduššího, než kliknout na odkazy níže. V dnešním díle se podíváme na dvě vcelku významné aplikace, které vám můžou zpříjemnit práci s fotkami a filmy. Jedná se o aplikace zabudované přímo v DSM a pyšní se názvy Photo Station a Video Station. Doufám, že jsem vás dostatečně nabudil a pojďme se společně na onu dvojici aplikací podívat.

Jak bylo řečeno v úvodu, aplikace najdeme přímo v systému DSM na webu. Do našeho Synology se dostaneme pomocí odkazu find.synology.com. Abychom se dostali do DSM, je samozřejmě nutné se přihlásit. Po přihlášení můžeme začít obě dvě aplikace používat.

Photo Station

Photo Station byla jedna z prvních aplikací, kterou jsem po prvotním zapnutí mého Synology DS218play začal prozkoumávat. Tehdy jsem ještě na harddiscích neměl žádná data, a proto jsem nemohl vidět celkový potenciál této skvělé aplikace. Photo Station nejlépe využijete tehdy, když máte na své stanici nespočet fotek. Myslím, že většina z nás si NAS stanice kupuje právě kvůli tomu, abychom nepřišli o to, co nám je nejcennější a nevyčíslitelné – vzpomínky. Photo Station je jednoduše aplikace, která nám sdruží veškeré fotky ze Synology do jedné aplikace. Nejlépe si Photo Station můžete představit pod galerií ve vašem telefonu. Veškeré vzpomínky najdete právě tady.

S aplikací Photo Station se pracuje velice dobře. Jak už je u Synology zvykem a jak to stále opěvuji v každém dílu recenze, vše je zde velice intuitivní a jednoduché k ovládání. Synology by určitě mělo zvážit přejmenování na Intuitology (vtip). Photo Station disponuje samozřejmě několika nastaveními, mezi základní z nich patří například možnost zapnutí funkce Osobní Photo Station. Pokud tuto funkci povolíte, každý uživatel, který využívá vaši stanici, bude moct spravovat svou vlastní Photo Station. Mezi další užitečná nastavení patří například možnost uživatelů komentovat alba a stahovat fotografie či videa. Kdybych měl tady popsat každou věc, kterou v Photo Station můžete nastavit, byl bych tady asi do zítra. Proto se na všechny možnosti nastavení můžete podívat v galerii níže.

DS photo

Další skvělou vlastností Photo Station je opět propojení s quickconnect.to, lépe řečeno s aplikací DS photo, kterou najdete jak v Google Play pro Android, tak v App Store pro iOS. Aplikace nás po stažení uvítá uvítací obrazovkou, kde se prezentuje se všemi svými skvělými funkcemi. Poté se stačí jednoduše přihlásit k vašemu účtu quickconnect.to, zvolit přihlašovací údaje k vaší stanici a voilà, nacházíte se přímo v ní. Mimo to, že si v aplikaci DS photo můžete zobrazit veškeré fotografie, které se na vaší stanici nachází, můžete si je také jednoduše stáhnout přímo do zařízení. Stačí u požadované fotky stisknout tři tečky v pravém horním rohu a zvolit Uložit do složky Kamera (v případě iOS). Fotka se stáhne a ihned po stažení se zobrazí v galerii.

Video Station

Aplikaci Video Station jsem otevřel po tom, co jsem si na NASko přetáhnul moji filmovou sbírku. Zajímalo mě totiž, jestli lze přímo z DSM přehrávat i filmy na ostatních zařízení. Já vám po mé zkušenosti můžu říct, že i tohle DSM dokáže. A že to dokáže opravdu bravůrně a bez různých komplikací. Přehrávání tedy funguje dobře, ale jaké další výhody Video Station má? Je jich hned několik. Dokáže k většině filmům přidat veškeré informace – od náhledového obrázku, přes žánr, délku, obsazení, až po krátkou „upoutávku“ v textové podobě. Celá vaše knihovna filmů může tedy nakonec vypadat opravdu pěkně a přehledně. Při sledování filmu si samozřejmě můžete zvolit kvalitu přehrávaného filmu, jazyk a titulky (pokud jsou samozřejmě k dispozici – pokud nejsou, v nastavení můžete zapnout funkci automatického stahování titulků).

Stejně jako v případě Photo Station se s Video Station pracuje bezproblémově. Celá aplikace je laděna do šedých a tmavých barev a má takový ten typický nádech, jako kdybyste zrovna šli do kina. Rád bych z vlastní zkušenosti upozornil snad jen na jedinou věc – pokud máte k Synology připojený USB externí disk, film z něho ve Video Station nepřehrajete. Film se musí nacházet přímo na HDD, který je zapojený přímo vevnitř ve stanici.

DS video

I k aplikaci Video Station nám Synology připravilo aplikaci pro naše telefony – pro Android ji najdete v Google Play a pro iOS v App Store. Po prvním otevření aplikace se zobrazí okno, které nám řekne, co vše je v nové verzi nového. Po kliknutí na Hotovo v pravém horním rohu opět využijeme našeho quickconnect.to účtu. Po zadání všech přihlašovacích údajů se můžeme přihlásit a během chvilky se ocitneme v mobilní obdobě Video Station – DS video. Nemusíme na nic čekat a okamžitě si můžeme pustit film, který chceme. Uvědomujete si vůbec, jak je všechno tohle jednoduché? Nic nemusíme nastavovat, vše funguje tak, jak má. K mobilní aplikaci DS video nemám tedy jedinou výtku. Aplikace je stejně jako v případě desktopové verze laděna do tmavých barev, tudíž nás její prostředí nebude rušit ani v noci.

Závěr

Tři týdny uběhly jako voda a já se se Synology DS218play budu muset rozloučit. Chtěl bych poděkovat společnosti Synology za zaslání tohoto produktu na vyzkoušení a samozřejmě bych také rád poděkoval Jance ze Synology Česko & Slovensko, která mi ochotně se vším skrz e-mail pomohla – přesně takhle si představuji spolupráci. Co se týče DS218play samotného – udělil bych mu 9,5 bodů z celkových 10 možných. Půl bod bych strhl snad jenom za vnitřní design produktu. Synology i v tomto případě potvrdilo, že stále funguje rovnice NAS = Synology. Veškeré ovládání je velice jednoduché a intuitivní. Jelikož mám rád čistý a jednoduchý design, i v tomto případě u mě Synology uspělo, ať už jde o externí vzhled stanice nebo o zpracování DSM a aplikací. Pokud máte nějaké dotazy, samozřejmě se můžete ptát v komentářích – pokud budu vědět, rád vám odpovím a pokud ne, odkážu vás na Google nebo na stránky Synology. Děkuji za pozornost a na viděnou u další recenze!

synology_Fb

Dnes nejčtenější

.