Zavřít reklamu

Sci-fisté o tom čtou už dlouhá desetiletí, ostatní poslední dekádu. O čem? O domácnosti, kterou vlastně neopouštíte, i když budete pryč. Respektive domácnost, kterou máte pod kontrolou na dálku a která se navíc učí s vámi spolupracovat.

Nejpraktičtějším příkladem, i co se ekonomických přínosů týče, je využití smart technologií u vytápění domácností. Dosud to bylo tak, že jak si kdo ráno topení nastavil, tak ho večer našel. Ovšem pod podmínkou, že topný systém byl připojený ke zdroji tepla, který v průběhu dne nevyhasíná. Ty dny jsou pryč jako letošní léto…

I proto nabídka chytrých systémů určených k vytápění domácností roste. S jedním takovým systémem přišel ČEZ. Jde o Chytrý termostat tado°.

tado_Smart Radiator Thermostat
tado_Smart Thermostat

Chytrým termostatem rozumíme spojení s chytrými hlavicemi na radiátory a samozřejmě s chytrým telefonem, díky tomu máte ovládání vytápění přímo pod palcem. Aplikace pro mobilní telefony s Androidem 4.0.3. a vyšším má intuitivní ovládání. Je v češtině a je-li spuštěna na pozadí, vystačí si měsíčně s daty do 10 MB. Její velikost se liší podle jednotlivých verzí pro různé operační systémy, počítejte však minimálně s 50 MB volného prostoru paměti.

Aplikace sleduje polohu členů domácnosti, respektive jejich telefonů. Lokalizace neprobíhá přes GPS, jak by se nabízelo, ale pomocí GSM a taktéž Wi-Fi. Toto sledování polohy je oproti GPSce mnohem méně energeticky náročné.

Chytrý termostat tado° nejen, že sleduje, zda jste nebo nejste doma, ale také se učí vaše denní rytmy, aby už předem odhadnul, kdy budete odcházet do práce, nebo se naopak vracet dříve. Není tedy třeba každodenních manuálních zásahů do nastavení vytápění. Aplikace také sama sleduje počasí a jeho předpověď a operativně se podle něj dokáže zařídit a třeba i přitopit.

Z našeho pohledu je termostat tado° zajímavá vychytávka. Jde o praktické zařízení, které si objednáte na eshopu ČEZ, technik vám jej přijede nainstalovat (pozn. zdarma) a s technikem také nastavíte aplikaci tado° do telefonů všech členů domácnosti. A pak si může užívat komfortu domova vytopeného vždy na tu správnou teplotu. Takto efektivně řízené vytápění domácnosti vám pak navíc ušetří i na účtech za energie, v některých případech klidně i o třetinu.

tado-uvodni
Tado thermostat FB

Dnes nejčtenější

.