Zavřít reklamu

Asi každý z vás mi dá za pravdu, když prohlásím, že Samsung je jednoznačně jeden z průkopníků bezdrátové nabíjení u smartphonů. Jeho telefony jej nabízí už pěknou řadu let a od Galaxy Note5 se dokonce díky nové podložce naučily bezdrátově nabíjet o něco rychleji, které začalo dávat smysl. Nicméně stále je co vylepšovat, a to nejenom po stránce efektivity či funkčnosti, ale také z hlediska designu. A právě všechny tyto tři aspekty se Samsungu letos podařily spojit do jednoho, skutečně povedeného produktu – Samsung Wireless Charger Convertible – na který se dnes podíváme.

Jak už samotný název napovídá, jedná se o bezdrátovou nabíječku, která nabízí i konvertibilní design, tedy že vám poslouží i jako stojánek. Telefon tak nemusí na podložce jen ležet, ale je možné jej na ni i postavit přibližně pod úhlem 45° a i přesto se bude rychle dobíjet. Jasnou výhodou pak je, že telefon v tomto režimu můžete během bezdrátového nabíjení požívat – například kontrolovat notifikace, reagovat na ně nebo se dívat na nějaké YouTube video či dokonce film. Funkci stojánku však nabízela už loňská generace podložky, a tak pro některé nebude novinkou.

Balení

V balení kromě samotné nabíječky a jednoduchého návodu nově najdete také redukci z microUSB na USB-C, kterou Samsung ostatně v poslední době přibaluje téměř ke všem svým produktům. Je škoda, že spolu s nabíječkou není dodáván i vhodný kabel, a hlavně pak adaptér, je potřeba si tak sáhnout po těch, co jste dostali k telefonu, případně si přikoupit další. Na druhou stranu je to vcelku logické, protože cena podložky je ve srovnání s jinými od konkurenčních výrobců o něco levnější, a tak se muselo ušetřit na balení.

Design

Jednoznačně největší změnou letošní generace podložky je design. Samsungu se totiž konečně povedlo přijít na trh s bezdrátovou nabíjecí podložkou, která vypadá skutečně elegantně. Wireless Charger Convertible se tak pro vás stane nejenom užitečným doplňkem, ale také jakýmsi šperkem či doplňkem. Za podložku se rozhodně nemusíte stydět, naopak dokonale padne na dřevěný stůl, který svým způsobem vyzdobí.

Hlavní tělo, na které pokládáte telefon, je z materiálu, který ej téměř nerozeznatelné od kůže. Jak samotný Samsung uvádí, o pravou kůži se nejedná, a tak hádám, že půjde o kůži umělou. Zbytek těla tvoří matný plast, přičemž na spodní straně je ještě gumová protiskluzová vrstva, která zajišťuje, aby podložka držela na místě, neotáčela se ani neposouvala. Zatímco vpředu na spodní části je LED dioda, která vás informuje, že nabíjení probíhá, tak vzadu je pak ukrytý USB-C port pro připojení kabelu.

Jak už jsem prozradil v úvodu, podložku lze snadno rozložit a udělat z ní tak stojánek. Režim stojánku je skutečně skvělý, ale jednu výhradu přeci jen mám. Zatímco hlavní tělo podložky je měkké, spodek, na který telefon v režimu stojánku pokládáte, je obyčejný tvrdý plast a pokud tedy jako já používáte telefon bez obalu, pak se možná budete bát, aby se jeho hrana o plast nepoškrábala. Samozřejmě ne každému to vadí, ale myslím si, že nějaké vypolstrování nebo jenom obyčejné pogumování by určitě nebylo na škodu.

Nabíjení

Nyní již k tomu nejzajímavějšímu, tedy k nabíjení. Pro využití rychlého bezdrátového nabíjení doporučuji podložku do sítě připojit skrze USB-C kabel a výkonný adaptér, které Samsung přibaluje ke svým telefonům (například Galaxy S7, S7 edge, S8, S8+ nebo Note8). Právě s tímto příslušenstvím dosáhnete maximálních rychlostí. Zatímco při standardním bezdrátovém nabíjení má podložka výkon 5 W (a na vstupu vyžaduje 10 W neboli 5 V a 2 A), tak při rychlém nabíjení podává výkon 9 W (na vstupu pak vyžaduje 15 W neboli 9 V a 1,66 A).

Bezdrátové nabíjení zatím nedošlo do takové fáze, kdy by mohlo překonávat nabíjení přes kabel, a to ani v případě, že se jedná o rychlé bezdrátové nabíjení. Samsung uvádí, že jeho rychlé bezdrátové nabíjení je až 1,4krát rychlejší. To je podle testů pravda, ve srovnání s rychlým adaptivním nabíjením skrze kabel je ale o poznání pomalejší. Například z 69 % se Galaxy S8 na 100 % skrze rychlé bezdrátové nabíjení dostane za 1 hodinu a 6 minut, ale při využití rychlého nabíjení přes kabel se ze stejné hodnoty na 100 % nabije za 42 minut. V tomto případě je rozdíl 24 minut, ale při nabíjení úplně vybitého telefonu je samozřejmě rozdíl výrazně znatelnější, a to o více jak hodinu.

Skrze podložku jsem zkoušel nabíjet i smartphone od jiné značky, konkrétně nový iPhone 8 Plus od Applu. Kompatibilita je stoprocentní, bohužel ale iPhone nepodporuje rychlé bezdrátové nabíjení, a tak u něho dává o něco menší smysl. Jeho baterie s kapacitou 2691 mAh se tak nabíjela skutečně dlouho, konkrétně něco přes tři hodiny. Podrobný rozpis pro zajímavost uvádím níže.

Pomalé (5W) bezdrátové nabíjení 2691mAh baterie

  • 30 min. na 18 %
  • 1 hod. na 35 %
  • 1,5 hod. na 52 %
  • 2 hod. na 69 %
  • 2,5 hod. na 85 %
  • 3 hod. na 96 %

Závěr

Samsung Wireless Charger Convertible je podle mého názoru jedna z nejpovedenějších podložek pro bezdrátové nabíjení na trhu. Dokonale spojuje užitečnost a prémiový design spolu s podporou rychlého nabíjení. Škoda jen absence kabelu a adaptéru v balení. Jinak je podložka naprosto ideální a obzvlášť užitečné je, že vám poslouží i jako stojánek, kdy můžete telefon rychle dobíjet a při tom se koukat na film. Svým provedením resp. designem vás také rozhodně neurazí, spíše naopak vám poslouží jako příjemná dekorace na stůl.

Pro někoho může být určitou překážkou cena, která je na oficiálních stránkách Samsungu nastavena na 1 999 Kč. Nicméně, pokud mezi ně patříte, mám pro vás dobrou zprávu. Mobil Pohotovost nyní podložku nabízí s 30% slevou, kdy její cena klesla na 1 399 Kč (zde). Pokud vás tedy Samsung Wireless Charger Convertible zaujala, dlouho s koupí neotálejte, sleva je pravděpodobně časově omezená.

  • Bezdrátovou podložku Samsung Wireless Charger Convertible můžete koupit v černém a hnědém provedení
bezdratova nabijecka Samsung Wireless Charger Convertible FB

Dnes nejčtenější

.