Zavřít reklamu

Je tomu přesně měsíc od chvíle, kdy jsme si představili velmi zajímavý reproduktor Riva Arena, který nabízí poměrně nekompromisní hudební zážitek v dané kategorii. Když nám do redakce dorazil také její větší sourozenec s názvem Festival, bylo jasné, že to nebude mít po úspěchu Areny úplně snadné. S cenovkou, která dvojnásobně přesahuje cenu základního modelu Riva Arena a také s dvounásobnou velikostí nelze než očekávat dvojnásobnou kvalitu. Pojďme se tedy bez zbytečných řečí podívat, zda se jí skutečně dočkáme a Festival obstojí v naší recenzi stejně dobře jako jeho menší bráška Arena.

Riva Festival je multiroom reproduktor s defakto neomezenou možností připojení. Samotný reproduktor není na první pohled po designové stránce nijak výjimečný, když byste však odkryli samotný kryt, zjistíte že se skládá z dřevěného jádra, ve kterém je rozmístěno 10 ADX reproduktorů, které se starají o to, aby zvuk vyplnil celou místnost a i když použijete jen jeden reproduktor, eliminuje se díky nim pocit, že hudba vychází jen z jednoho místa v místnosti, které spolehlivě detekujete i přes zavřené oči. Dřevěné jádro s reproduktory pak pokrývá kvalitní tvrzený plast a co jistě potěší i přes skutečnost, že tento reproduktor bude spíše, než vaší zahradě vévodit obývacímu pokoji je odolnost proti stříkající vodě. Na vrchní části najdete ovládací prvky vybavené symboly pro Brejlovo písmo a na zadní potom sérii portů. Reproduktor je i na své poměrně velké rozměry nezvykle těžký, váží téměř 6,5 kilogramu a konstrukce působí na první a druhý pohled velmi kvalitním dojmem.

Riva Festival

Právě díky nim v kombinaci s bezdrátovými technologii v podstatě nenajdete možnost připojení zdroje zvuku, která by zde chyběla. Co se bezdrátových možností týká, můžete využít Wi-Fi, DLNA, AirPlay™ a Bluetooth®, pro připojení pomocí kabelů pak můžete využít 3,5mm aux konektor, USB konektor a dokonce i optický kabel. Celkově tak můžete připojit k reproduktoru cokoli si jen smyslíte a to buď klasicky nebo bezdrátově. Riva může v rámci vaší sítě fungovat buď jako součást AirPlay systému a nebo pokud máte z nějakého zvláštního důvodu Android, pak stačí nastavit vše jako Chromecast. Výhodou připojení přes Chromcast (pomocí GoogleHome APP) je možnost párovat reproduktory do skupin a hrát do těchto skupin pomocí aplikací které podporují ChromeCast jako Spotify, Deezer a podobně. Pomocí aplikace Riva Wand pak můžete poslouchat hudbu dokonce přímo z vašeho DLNA serveru. Reproduktor přitom dokáže přehrávat hudbu až do kvality Hi-Res 24-bit/192kHz, což u kompaktních reproduktorů s integrovaným zesilovačem není zrovna standardem.

Co může být pro někoho zásadní je fakt, že Riva Festival je Multi-Room reproduktor, což znamená, že si můžete po bytě umístit několik reproduktorů a jednoduše se mezi nimi přepínat a přitom jak budete plynule procházet domem nebo bytem budete poslouchat skladbu na reproduktorech v jednotlivých pokojích, případně pokud uděláte domácí párty, stačí zapnout streamování hudby z vašeho iPhonu nebo Macu do všech repráků najednou. Pokud zrovna chcete nabíjet své zařízení přímo z reproduktoru, máte možnost. Přes integrované USB můžete nabíjet své zařízení.

To na co nyní všichni kdo čtou tuto recenzi čekají je kvalita zvuku. Tu je však tentokrát poměrně složité posoudit, protože extrémně záleží na tom, v jaké místnosti reproduktor posloucháte a na jaké podložce je umístěn. Pokud jej položíte na zem do zvukové, respektive akusticky špatné místnosti, kvalita nebude ani zdaleka taková, jako když budete ozvučovat obrovskou a akusticky dobrou místnost. To samozřejmě platí u každého jednoho reproduktoru na světě, ovšem tentokrát mám pocit, že to platí ne dvojnásob, ale stokrát víc než u ostatních reproduktorů. Riva Festival je vážná věc a je poměrně důležité jej tak vnímat. Kupujete si špičkový reproduktor, minimálně v rámci dané kategorie a musíte počítat s tím, že aby vynikla jeho kvalita, je extrémně důležité jej správně umístit. Ideální je sehnat si skutečné podložky pod reproduktory, například ze žuly nebo jiného pevného kamene a na ty pak Riva Festival položit, což díky gumovým podložkám nebude problém.

Pokud reproduktor dobře umístíte, získáte neobyčejně vyvážený zvuk, který ještě o level překonává drtivou většinu ostatních reproduktorů z dané kategorie. Basy slyšíte tehdy kdy jsou skutečně použité a kdy je slyšet máte, ne při kterémkoli hlubším tónu tak jak tomu je u některých reproduktorů. Středy a výšky jsou skvěle vyvážené a když k tomu připočtete fakt, že vás zvuk doslova obklopí, pak není problém se nechat při poslechu unést a sem tam zavřít oči a představit si jak jste na skutečném koncertu, atmosféra kterou Riva Festival vytváří k tomu má totiž velmi blízko.

Riva Festival

Riva Festival je jiný než většina klasických bezdrátových reproduktorům, díky svým deseti reproduktorům rozmístěným do tří stran v úhlu devadesáti stupňů se jednak částečně ztrácí fakt, že zvuk nevychází ze dvou ale pouze z jednoho reproduktoru s čím mám u většiny běžných Bluetooth a Multiroom reproduktorů zásadní problém, ale zvuk dokáže také vyplnit celou místnost a to díky technologii Trillium. Ta označuje, že má reproduktor levý a pravý kanál o které se starají vždy dvojice reproduktorů na pravé, respektive levé straně a také mono kanál, který hraje ze středu, tedy čelem k vám. Tím pádem dokáže v prostoru vzniknout virtuální stereo, které vyplní celou místnost. Pokud máte akusticky dobrou místnost, ocitnete se rázem uprostřed kotle na živém koncertu. Tomu napomáhá také vyvážený zvuk, který ale není příliš umělý, ale naopak má lehce klubový nádech, ale skutečně jen velmi lehce. Základem filozofie značky Riva je reprodukovat zvuk tak, jak jej umělci nahráli, s co nejmenším zkreslením. Reproduktor podává hudbu velmi živě a zábavně, a to i navzdory tomu, že hudbu nezkresluje.

Pokud hledáte nekompromisní reproduktor, ke kterému připojíte cokoli a kdykoli si vzpomenete jakýmkoli způsobem vás jen napadne a zároveň chcete kvalitní nezkreslený zvuk, pak je zde Riva Festival právě pro vás. Pamatujte však že se jedná o reproduktor, který dokáže spolehlivě rozezvučet místnost o 80 metrech čtverečních a upřímně pokud máte malou pracovnu, myslím si že vám bude stačit Riva Arena, u které nebudete muset až tak řešit kam ji umístíte. Oba reproduktory si můžete poslechnout v Brně v prodejně na odkazu níže a porovnat si, do kterého nakonec investujete. Ať už se rozhodnete pro menší nebo větší variantu, uděláte skvělou volbu.

Riva Festival

Dnes nejčtenější

.