Zavřít reklamu

Historicky poprvé vykračuje Seznam.cz se svojí mapovou novinkou za hranice České republiky. Lidem nabídne cizojazyčnou mobilní aplikaci Windy Maps. Současná česká internetová jednička vyvinula uživatelsky jednoduchou aplikaci, která je primárně určena zahraničním turistům. Nabídne snadnou orientaci kdekoliv na světě, a to i bez připojení k internetu. Bez něj si v aplikaci mohou lidé ve stažené mapě vyhledávat či naplánovat výlet pěšky, na kole anebo autem. Na zajímavá místa v okolí je navíc dovede navigace určená pro všechny zmíněné druhy dopravy. To vše Windy Maps nyní nabízejí zcela zdarma majitelům telefonů s operačními systémy Android a iOS.

[appbox googleplay simple cz.seznam.windymaps]

Hledání, plánování i navigace nejen offline, ale i v angličtině

Po oblíbené službě Mapy.cz, kterou prostřednictvím počítače nebo mobilního telefonu využije denně přes milion lidí, přichází Seznam.cz s mobilní aplikací Windy Maps.

„Impulsem pro vznik Windy Maps pro nás byla zpětná vazba od lidí samotných. Kromě českých dotazů nám začaly enormně přibývat také cizojazyčné podněty. To nás přivedlo k myšlence vytvořit turistické mapy, které v anglickém jazyce můžeme zpřístupnit lidem z celého světa. Vůbec poprvé tak nabídneme hledání, plánování i navigaci fungující i bez připojení k internetu v jiném jazyce, než je čeština. Navíc navigace je určená i pro auta a můžete si vybrat, zda vás má vést kratší či rychlejší cestou, podobně jako si na kole vyberete, zda chcete jet po silnicích, nebo vyrazit za dobrodružstvím mimo cesty,“ upřesňuje Jakub Faifer, produktový manažer Mapy.cz.

Windy Maps uživatelům nabízí možnosti, jak vyhledat atraktivní místa v okolí nebo poskytne tipy na zajímavé výlety, ať už pěšky, na kole nebo autem. Samozřejmostí je i doporučování nejbližších restaurací, hotelů či zastávek veřejné dopravy. Pro praktické využití je možné si stáhnout offline mapy světa po jednotlivých státech, u datově obsáhlých zemí lze zvolit jen regiony. Podobně jako tomu je u aplikace Mapy.cz, si tak lidé mohou do mobilu uložit pouze konkrétní oblast kdekoli na světě, kam se vydávají na cesty.

Windy maps android iOS

Nejaktuálnější data na světové úrovni

Ať už se vydají zahraniční turisté například na pracovní cestu do Čech, nebo se rozhodnou podniknout cestu kolem světa, s mobilní offline aplikací Windy Maps se velmi rychle zorientují a rozhodně se neztratí. Podobně jako Mapy.cz i Windy Maps používají stejný mapový podklad a data. Díky tomu se mohou navzájem doplňovat, a tím pádem lidem poskytovat ještě lepší data. Nejenže mapové podklady všech zemí světa (vyjma České republiky a Slovenska) stojí na datech z Open Street Map (OSM), ale aplikace využívá i další veřejně dostupná otevřená data či technologie. Příkladem je využívání dat z online encyklopedie Wikipedie, která se lidem zobrazí u konkrétních bodů zájmu v mapě, nebo Wikidata, která umožňují rychlý překlad právě třeba informací z Wikipedie do požadovaného jazyka. „Díky importu těchto dat do naší aplikace lidem nabízíme přesné informace na světové úrovni,“přibližuje Faifer. A dodává: „Je pro nás samozřejmostí, že když si z komunitních dat bereme podklady a informace, vracíme něco zpět. Naši kartografové propojují data z OSM právě s informacemi z Wikipedie. Pak také v databázi OSM opravují nahlášené nebo jimi samotnými zjištěné chyby v podkladech a podobně. A navíc i Windy Maps máme pro turisty z celého světa zcela zdarma.

Kromě těchto dat Windy Maps využívají i data o jízdních řádech v zemích a městech, které je nabízí v otevřených strojově čitelných formátech. Proto se s Windy Maps v Londýně lidé dozví nejen informace o Big Benu, ale mohou si k němu i zjistit cestu veřejnou dopravou díky funkci plánovač a propojení Windy Maps s aplikací Jízdní řády. „To, že jsou některá data o jízdních spojích ve světových destinacích veřejně dostupná, využíváme i na naší službě Jízdní řády. Postupně přidáváme další a další města, kde si pohodlně naplánujete cestu městskou hromadnou dopravou. A nevidíme důvod stejná data nenabídnout i zahraničním turistům v angličtině v aplikaci Windy Maps,“ dodává Jan Štěpán, produktový manažer ve společnosti Seznam.cz, který má v mapovém týmu na starosti mimo jiné i Jízdní řády.

Tým aplikace Windy Maps ale nevyužívá jen otevřená data. Hledá i partnery, jejichž data usnadní turistům cestování. Proto se v rámci doporučování nejvhodnějšího ubytování dohodli tvůrci Windy Maps s rezervačním portálem Booking.com a v aplikaci se již brzy objeví informace o tam nabízených 1 476 702 možnostech ubytování ve 228 zemích a teritoriích.  „Jsme rádi, že jsme našli partnera i pro segment ubytování, který je skutečně proměnlivý. Díky Booking.com nabídneme relevantní data a zároveň rozšíříme nabídku funkcí, kterou mohou lidé využívat,“ uzavírá Faifer. Další podobná partnerství pak budou daty aplikaci Windy Maps postupně obohacovat.

windy maps photo

Z budoucích plánů můžeme prozradit, že Windy Maps půjdou mnohem dál s možnostmi offline plánování výletů. Zaměří se především na obohacování jednotlivých tras o reálná data celosvětové komunity turistů.

„Mobilní aplikace Windy Maps má ambice přinéstlidem z celého světa co nejkomplexnější a nejdetailnější informace, které se hodí, kdykoli vyrazíte na cesty. Každému doporučíme to nejlepší z okolí zvoleného bodu nebo lokality, kde se nachází, s ohledem na jeho preference. To vše bez nutnosti připojení k internetu. Na začátku počítáme především s organickým šířením díky podpoře mezi komunitou Windy.com. Využití zpočátku předpokládáme hlavně v turisticky silných zemích, podle zájmu a ohlasu lidí uvidíme, jak dál budeme službu rozvíjet či podporovat,“ uzavírá Martin Fuks, který jako produktový ředitel Seznam.cz na vývoj aplikace Windy Maps dohlížel.

Nová aplikace je k dispozici na všech mobilních telefonech s operačními systémy Android a iOS v anglickém jazyce. Do budoucna jsou v plánu ještě další jazykové mutace a dostupnost i pro zařízení s Windows 10 a webové prohlížeče.

Windy Maps FB

Dnes nejčtenější

.