Zavřít reklamu

Fotoaparát v mobilnom telefóne je dnes samozrejmosťou. Dalo by sa povedať, že mnohí z vás si ho kupujú práve kvôli nemu. Nenáročným užívateľom bohato postačí na to, aby si zvečnili dôležité momenty. Stačí jednoducho vytiahnuť telefón, zapnúť fotoaparát a „cvaknúť“. Tí náročnejší siahnu po fotoaparáte ako takom.

Dnešné vlajkové lode od Samsungu disponujú celkom kvalitnou optikou a snímačom už od svetelnosti f/1,7 na hlavnom fotoaparáte. V tomto článku nebudeme porovnávať kvalitu fotoaparátov a ani ich porovnávať so zrkadlovkami. Niekomu stačí jedno, niekomu druhé. My sa zameriame na manuálny respektíve profesionálny režim fotoaparátu. Tento režim už majú všetky novšie smartfóny, takže väčšina si to bude môcť vyskúšať.

Uvažujete o koupi nového telefonu s tím nejlepším fotoaparátem? V tom případě by vám neměl uniknout test nejlepších fotomobilů, který pro vás připravil portál Testado.cz.

Clona

V mobilných zariadeniach si clonu regulovať nevieme. Ale na vysvetlenie si o nej niečo povieme.

Jedná sa o kruhový otvor v strede objektívu, ktorý reguluje množstvo svetla ním prechádzajúce. Optika použitá v mobilných zariadeniach je nadimenzovaná, aby bola clona pevná. Je to jeden z dôvodov, aby bol fotoaparát čo najmenší a najkvalitnejší. Clonové číslo sa v posledných modeloch zariadení pohybuje od f/1,9 až f/1,7. S rastúcim clonovým číslom sa veľkosť clonového otvoru zmenšuje. Takže čím je číslo menšie, tým viac svetla sa dostane na senzor fotoaparátu. Nízke clonové čísla nám taktiež vytvárajú pekné rozostrené pozadie bez použitia filtra.

Čas

Čas je funkcia, ktorú už v manuálnom režime meniť môžeme. Udáva nám dobu, za ktorú musí dopadnúť svetlo na snímač fotoaparátu, aby bola fotka správne exponovaná. To znamená, aby nebola príliš tmavá alebo svetlá. Na výber máme rozsah od 10 sekúnd až po 1/24000 sekundy, čo už je fakt veľmi krátka doba.

Túto možnosť využijete hlavne pri slabom osvetlení, kedy je potrebné, aby svetlo dopadalo na snímač dlhší čas a nechcete sa spoliehať na automatiku. Práve ona vie narobiť za zlých svetelných podmienok problémy. No netreba zabúdať na to, že tu už budete potrebovať statív alebo niečo iné, aby sa telefón počas fotografovania nehýbal. So zmenou času si viete vytvoriť krásne fotografie vodopádov alebo tečúcej rieky, kedy bude voda vyzerať ako závoj. Alebo nočné snímky mesta skrášlené ťahavými čiarami od svetiel automobilov. Kto by nechcel také umelecké fotky?

ISO (citlivosť)

Citlivosť je schopnosť snímacieho prvku využiť svetlo. Čím je citlivosť vyššia, tým menej svetla potrebujeme na naexponovanie záberu. Pre potreby stanovenia hodnoty citlivosti vzniklo niekoľko noriem. Dnes sa používa medzinárodná norma ISO. V preklade do ľudskej reči to znamená, čím je ISO číslo väčšie, tým je snímač fotoaparátu citlivejší na svetlo.

Vezmite si krásny slnečný deň. V takých podmienkach je ideálne nastaviť ISO na minimum, ako sa dá. Svetla je naokolo dostatok, tak prečo namáhať snímač. Ak ale je už svetla menej, napríklad pri západe slnka, večer alebo v interiéri, tak už vám budú na najnižšom čísle vychádzať tmavé snímky. Vtedy si ISO navýšite na hodnotu, aby fotka vyzerala podľa vašich predstáv.  Aby nebola ani tmavá, ani príliš svetlá.

Znie to všetko jednoducho, ale ISO má taký malý háčik. Čím je jeho hodnota vyššia, tým sa začne na fotkách objavovať viac šumu. Je to z toho dôvodu, že snímač je každou ďalšou hodnotou citlivejší a citlivejší.

Vyváženie bielej

Vyváženie bielej je ďalšia z kreatívnych možností, ktorou sa dajú fotky vylepšiť bez dodatočných úprav. Jedná sa o farebnú teplotu podania snímku. Nie vždy automatický režim vyhodnotí scénu správne a aj pri slnečnom zábere môže vzniknúť namiesto zlatistého modrastý. Jednotky teploty farby sa udávajú v Kelvinoch a rozsah je vo väčšine od 2300- 10 000 K. Pri nižšej hodnote budú fotky teplejšie (oranžovo-žlté) a naopak pri vyššej budú chladnejšie (modré).

Týmto nastavením si viete vytvoriť ešte krajší západ slnka alebo jesennú krajinku plnú farebného lístia.

Záver

Clona, ISO a čas sú medzi sebou priamoúmerné veličiny. Ak zmeníte jednu veličinu, je potrebné nastaviť aj druhú. Samozrejme kreativite sa hranice nekladú a nie je to pravidlo. Je to len na vás, ako budú vyzerať vaše fotografie. Stačí len skúšať.

Galaxy S8 Stories Album

Dnes nejčtenější

.