Zavřít reklamu

Představení nového iPhonu je doslova za dveřmi. Apple by měl svou nejnovější vlajkovou loď ukázat už příští týden v úterý. Telefon by měl být skutečně prémiový, což se ale znatelně odrazí i na ceně. Cena modelu s 512 GB úložištěm by se měla vyšplhat neuvěřitelných 1 199 dolarů, což by podle aktuální přepočtu Applu z dolarů na koruny dělalo neuvěřitelných 38 840 Kč (aktuálně stojí nejdražší iPhone 31 390 Kč). Proč ale bude nový jablečný telefon tak drahý? Zdá se, že za vysokou cenovku může z velké části Samsung.

Rendery nového iPhonu podle slavného leakera @OnLeaks udělané na základě uniklých výrobních CAD snímků:

Nový iPhone bude totiž první telefon od Applu, který se pochlubí OLED displejem. Právě OLED panely vyrábí pro kalifornského giganta Samsung, který si za ně řekl dvakrát tak vyšší cenu, než jakou Apple platí za LCD panely pro iPhone 7 a 7 Plus. Prozradil to snad vůbec nejspolehlivější Apple analytik Ming-Chi Kuo z KGI Securities, který má za sebou historii spolehlivých informací.

Zatímco za LCD panely nyní Apple platí od $45 do $55, za každý OLED panel pro nový iPhone zaplatí společnost z Cupertina Samsungu od 120 do 130 dolarů. A právě to je hlavní důvod, pro Apple pokukuje po druhém dodavateli, kterým by se podle všeho mělo stát jihokorejské LG. To ale jablečné společnosti pomůže nejenom pokrýt poptávku po novém iPhonu, ale také by tím mohl snížit cenu za jeden OLED panel, jelikož by se tak LG stalo pro Samsung okamžitě konkurencí.

Samsung ale ovlivní nejenom cenu telefonu, ale také jeho vybavenost. Podle analytika totiž OLED displeje od Samsungu nepodporují 3D Touch (citlivost displeje na sílu stlačení). Apple tak musel přijít na jiný způsob, jak 3D Touch do telefonu implementovat, zároveň se ale musel vzdát snahy integrovat pod displej Touch ID (snímač otisků prstů). OLED panely se senzorem nefungují správně, což je i důvod, proč jej nemá v displeji Galaxy S8, S8+ ani nejnovější Note8. Apple se tak rozhodl nahradit snímač jinou biometrickou autentizační metodou – 3D rozpoznáním obličeje skrze přední kameru, čímž bude možné odemykat telefon a schvalovat platby přes Apple Pay.

iPhone 8 maketa FB

zdroj: 9to5mac

Dnes nejčtenější

.