Češi během léta chytrou elektroniku nešetří. Počet případů nehod roste o více než polovinu

Dovolené, letní tábory, sportovní a další volnočasové aktivity mohou během léta přinést rodičům teenagerů nepříjemnosti spojené s poškozením nebo odcizením smartphonu . A nejen jeho. Ukazují to i statistiky řetězce Expert Elektro, ze kterých vyplývá, že počet případů poškození chytré elektroniky roste v létě oproti zbytku roku o 60 %.

Se sezonou dovolených si Češi proto kupují častěji pojištění elektroniky proti náhodnému poškození, a to až o 45 procent. Platí to zejména u mobilních telefonů, tabletů a fotoaparátů.

Jak vysvětluje Jan Říha, manažer finančních služeb řetězce Expert Elektro, „rizikovou“ skupinou jsou například nové přístroje, které rodiče pořídili dětem za vysvědčení. Ty nebývají levnou záležitostí, výjimkou nejsou ani ceny kolem 10 000 korun.

„Každý, kdo kupuje mobil pro sebe anebo své děti, chce mít jistotu, že aspoň rok dva nebude muset řešit opravu ani výměnu mobilu. Pojištění jim tu jistotu dává, všechny starosti s výměnou, opravou a dopravou jdou za pojišťovnou,“ vyjmenovává benefity Jan Říha, podle kterého v letních měsících výrazně přibývá i počet případů, kdy k poškození dojde. V porovnání se zbytkem roku je takových nehod kolem 60 procent více.

Největší hrozby: pád a voda

Mezi nejčastější příčiny poškození nositelné elektroniky a mobilních zařízení patří podle pojišťovny AWP P&C, která nabízí dané produkty pod značkou Allianz Assistance, pád s následným rozbitím displeje. Podle jejich statistik je viníkem 4 z 5 poškozených přístrojů právě pád – z kapsy u kalhot, z auta, ze stolu.

Oprava, nebo spíše výměna displeje mobilu se může vyšplhat klidně na 6 tisíc Kč. Záleží na typu telefonu a rozsahu poškození,“ uvádí Martin Lambora z Allianz Assistance. V případě, že máte elektroniku pojištěnou, hradí cenu opravy pojišťovna, na vás bude drobná spoluúčast.

Dalším nebezpečím je vniknutí kapaliny, která následně poškodí elektroniku. Tou kapalinou bývá nejčastěji voda, se kterou si ne vždy umí poradit fotoaparáty, kamery, ale ani tablety či notebooky.

K poškození elektroniky ale nedochází jen vinou neopatrné manipulace. Internetová přepravní služba Zaslat.cz během prázdnin pravidelně eviduje více případů poškozených zásilek, ve kterých lidé posílají právě křehkou elektroniku.

„Nejčastěji se jedná o sluchátka, notebooky a větší elektroniku jako přehrávače či herní konzole, které obvykle rodiče posílají do zahraničí dětem na studijní a pracovní pobyty,“ říká Miroslav Michalko, ředitel internetové přepravní služby Zaslat.cz.

Podle něj sice většina zákazníků volí připojištění balíku, ale často pak opomíná to nejdůležitější: balíček správně zabalit.

„Každá třetí poškozená zásilka je jen kvůli nedostatečnému vnitřnímu vyplnění, kdy se elektronika uvnitř krabice volně pohybuje.“

Co dělat když dojde k nehodě

Pokud dojde k náhodnému poškození vašeho zařízení, je třeba co nejdříve zavolat na klientskou linku pojišťovny, u které máte pojištění sjednané. Operátor vám vyhledá a doporučí nejvhodnější servis. Řetězec Expert Elektro nabízí rovnou i zajištění opravy nebo výměny náhodně poškozeného přístroje. Zkrátka ale nepřijde ani větší elektronika, pro kterou si můžete sjednat prodlouženou záruku. Tu je možné si koupit na 2 nebo 3 roky, po které chrání výrobek obdobně jako zákonná záruka v prvních dvou letech.

Diskuze

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Další články

Prémiová dřevěná powerbanka či hliníková s vysokou kapacitou + sleva pro naše čtenáře
Samsung spouští nový program odměn. Za objevené chyby v jeho systémech zaplatí až 4,3 milionu korun
Samsung dnes otevírá novou prodejnu v OC Chodov. Prvním zákazníkům nabídne velké slevy
Samsung spouští další bonusovou akci, tentokrát můžete získat QLED TV až o 20 800 Kč levněji
Pořízení chladničky nebo pračky od Samsungu je díky novým bonusům výhodnější
Kupte si nový Samsung a dostanete zdarma košili šitou na míru
Samsung otevřel v obchodním centru Chodov interaktivní Galaxy Studio
Samsung vám nyní za 1 Kč vymění OLED televizi za prémiovou QLED TV
Prohlížeč Seznam.cz přichází s další užitečnou novinkou – přidal funkci „Přečíst později na Seznamu“
Češi během léta chytrou elektroniku nešetří. Počet případů nehod roste o více než polovinu
Samsung a Panasonic se chtějí zasloužit o rozšíření technologie HDR10+ pro co nejlepší divácký zážitek
ESET objevil novou hrozbu, která se zaměřuje na hráče počítačových her
Vyměňte starý za nový. Přineste jakýkoli telefon a získáte slevu 3 000 Kč na Galaxy S8 nebo S8+
QLED TV
Samsung až o 20 000 Kč zlevnil své špičkové QLED televize
Samsung CFG73 bude exkluzivním herním monitorem pro hru PUBG Invitational na veletrhu Gamescom 2017
Mobil Pohotovost vám nově doručí Galaxy S8 už do 40 minut od objednávky
Konec roamingu v EU se Čechům zamlouvá, ze zahraničí volají a surfují ostošest
První koncert ve VR: Samsung bude živě streamovat koncert skupiny Coldplay ve virtuální realitě