Zavřít reklamu

Leto je v plnom prúde a nejeden z nás je vlastníkom vodeodolného zariadenia. Strávený čas pri vode je tá pravá chvíľa na to, aby sa taký smartfón predviedol. Zábery spod vodnej hladiny si nemôže dovoliť každý. Ale ja som jeden z tých, ktorý sa pochváli super selfie spod modrej hladiny. Zapínam fotoaparát, ponáram telefón pod vodu, „cvak- cvak“, vyťahujem ho vonku a v tom obrazovka je zrazu čierna. Na nič nereaguje, nevibruje, nesvieti. Čo sa stalo? Veď mám vodeodolný smartphone.

V tomto článku si povieme viac k danej problematike a vysvetlíme si, čo tá vodeodolnosť znamená a ako zabezpečiť, aby sa nenarušila. Samsung používa na svojich smartfónoch a inteligentných hodinkách certifikáciu stupňa ochrany IP67 a IP68.

Certifikácia IP67

V prípade stupňa ochrany IP67 nám prvé číslo, momentálne 6, udáva ochranu proti úplnému vniknutiu prachu, čím sa stáva mobil prachotesný. Druhá hodnota, číslo 7, nám udáva ochranu proti vode, konkrétne sa jedná o dočasné ponorenie do hĺbky 1m po dobu 30 min.

Samsung ponúka ochranu IP67 u telefónov, kde si užívateľ viem sám odstrániť batériový kryt. Na ňom sa nachádza gumené tesnenie, ktoré zabezpečuje vodeodolnosť. Preto je nesmierne dôležité, aby gumička a plocha, na ktorú dolieha, boli udržiavané čisté a nepoškodené. Kryt musí byť samozrejme poriadne zatvorený. Ak sa dodržia tieto pravidlá, nemali by ste sa obávať vniknutiu vody do vašeho smartfónu.

Certifikácia IP68

Z nástupom inteligentných hodiniek Gear S2 a modelom Galaxy S7 prichádza Samsung s vylepšenou ochranou krytia IP68. Dočasné ponorenie nahradilo trvalé a hĺbka ponoru sa z 1m zvýšila na 1,5m. Keďže zariadenia už nemajú odnímateľný batériový kryt, mnohí by si mysleli, že sa do zariadenia voda nemá ako dostať. Opak je žiaľ pravdou. Každé takéto zariadenie má slot na SIM alebo aj na pamäťovú kartu. Tie sú takisto opatrené tesniacou gumičkou, ktorú je potreba udržiavať čistú, aby sa predišlo vniknutiu vody do zariadenia.

Vodeodolnosť nie je vodotesnosť

To, že produkty od Samsungu majú certifikáciu IP67 a IP68, neznamená, že s nimi môžete plávať a experimentovať. Pred každým zakúpením zariadenia by sa mal užívateľ povinne oboznámiť s užívateľskou príručkou, aby vedel, za akých podmienok je možné dané zariadenie používať.

Konkrétne pri vodeodolných modeloch sa v nej nachádza viacero informácií. Napríklad, ako sa správať k zariadeniu po vybratí z vody. Rozdiel medzi vodeodolnosťou a vodotesnosťou je hlavne v pôsobení tlaku. Zvýšený tlak nastáva hlavne pri plávaní (hodinky) alebo napríklad pri fotografovaní pod rýchlo tečúcou vodou, ako je vodopád alebo potok. Práve vtedy je membrána v otvoroch ako mikrofón, nabíjací konektor, reproduktor, jack namáhaná a dochádza k jej poškodeniu.

Záver

Dbajte na to, aby po kontakte s vodou bol mobil alebo hodinky riadne vysušené. Po kontakte s chlórovanou alebo morskou vodou je potrebné výrobok opláchnuť čistou vodou (nie pod silne tečúcou). Po vniknutí vody do zariadenia zvyčajne dochádza ku kompletnej oxidácií súčiastok. Nedodržanie záručných podmienok vás môže vyjsť veľmi draho. Cena dielov v autorizovanom servise pre vlajkové modely nie je vôbec lacná.

Galaxy S8 water FB

Související články

Dnes nejčtenější

.