Zavřít reklamu

I když se Samsungu v poslední době ekonomicky velmi daří prakticky po celém světě, nalezneme i místa takřka neposkvrněná. U menších států by to až tolik nevadilo. To však bohužel nemůžeme tak úplně říci o trhu se smartphony v Číně. Tamní trh totiž patří mezi ty nejlukrativnější na světě a cílem každé společnosti podnikající v tomto odvětví je tento trh ovládnout. Samsungu se to však bohužel hrubě nedaří.

Můžou stát za špatnými prodeji vypjaté mezinárodní vztahy?

Co je však příčinou pouhého tříprocentního podílu na trhu se smartphony za druhé čtvrtletí tohoto roku? Odpovědi jsou vcelku jednoduché. Zaprvé, vztahy Číny s Jižní Koreou jsou na bodu mrazu a zášť, kterou místní obyvatelé ke Korejcům cítí, se může do značné míry projevit i při koupi nového telefonu. Pokud si myslíte, že tento problém se určitě prodeje telefonů nedotýká, zkuste si odpovědět na jednoduchou otázku, zda byste si ochotně koupili telefon vyráběný třeba v Rusku. Velká část si pravděpodobně odpověděla, že ne. A teď si to představte v daleko větším a „vyhrocenějším“ měřítku.

Druhým problémem, který Samsung sráží nejspíš daleko více než mezinárodní vztahy, jsou Čínští výrobci smartphonů. Ti dokážou vyrobit v poměru cena/výkon takřka neuvěřitelné modely, na které tamní obyvatelé slyší. Čínští výrobci tak díky svým výrobkům drží ve svých rukou skoro až pohádkových 87% trhu. Nejvýznamnějšími výrobci pak jsou Huawei, Oppo, Vivo a Xiaomi. Ti se už dokonce rychlým tempem rozrůstají i do ostatních zemí světa a jejich síla roste de facto každým dnem.

Jediný Apple drží krok, i on však začíná pokulhávat

Jediná zahraniční společnost, která dokáže držet s čínskými výrobci smartphonů částečné tempo, je Apple. Ten si sice též nevede nijak úchvatně, svým podílem 8,5% však jasně naznačuje, že se s nim počítat musí. Samsung se však podobných čísel pravděpodobně ještě dlouho nedočká. Jeho čísla letí totiž čím dál strměji dolů a ze slušných 7% se za poměrně krátkou dobu dostal na již zmíněné pouhé 3%.

Pokud se tedy Samsungu nepodaří velmi brzo na čínském trhu něčím zaujmout a získat si potřebnou klientelu, zavře za ním jeden z nejlukrativnějších světových trhů svá vrátka. Jak dlouho by trvalo, než je znovu otevře, si nikdo odhadovat nedokáže. Pokud se však jednou zavřou, návrat zpět je

cina-samsung-fb

Zdroj: koreaherald

Dnes nejčtenější

.