Zavřít reklamu

Elektronický gigant z Jižní Koreje je už pěknou řádku let považován za světovou jedničku ve výrobě OLED displejů. Kvalitu jejich panelů můžeme vidět už řadu let na jeho vlajkových lodích a v poslední době i na telefonech konkurence. Velkou objednávku displejů pro svůj letošní iPhone dokonce před nedávnem učinil i samotný Apple. Korejci se navíc brzy chystají svoji fabriku na displeje mnohonásobně rozšířit a vybudovat tak bezkonkurenčně největší továrnu tohoto druhu na světě. Vše tedy nasvědčuje tomu, že se v tomto odvětví Samsungu dokonale daří. Některé konkurenční společnosti však začínají pomalu vystrkovat růžky.

Tři zásadní činitelé

Jedním z těch, kteří by rádi Samsungu jeho nadvládu nad OLED trhem uzmuly, je společnost LG. Ta podle nejnovějších zpráv do svých továren napumpovala už přes 13,5 miliardy dolarů. Finance by měly zajistit právě výrazné zlepšení své vlastní produkce a tím pádem i ukousnutí části klientely Samsungu. Ten by však konkurenci jedné firmy zřejmě bez sebevětších problému přežil.

Co je však nepříjemné, je zájem Applu angažovat se též v této oblasti. Výrobce linek, na kterých Samsung své displeje vyrábí, jablečné společnosti údajně jednu z hlavních částí prodal a ta začala následně budovat svoji vlastní testovací laboratoř a výrobnu OLED displejů na Tchaiwanu. Pokud se Applu skutečně podaří své displeje vyvinout do potřebné kvality, Samsung o něj jakožto o velice lukrativního klienta přijde a to by mohl být u společnosti, která tvoří sedminu veškerého odběru OLED panelů problém.

Třetím problémem by pak mohly být snahy ostatních menších společností se v tomto odvětví trhu prosadit. Samsung totiž nasadil cenu svých displejů relativně vysoko a výrazně nižší cena produktů srovnatelné kvality by ho mohla připravit o další vlnu klientely. Prvotní investice do zařízení továren na výrobu OLED displejů je však tak vysoká, že by mohla některé společnosti odradit.

Uvidíme, jak se bude Samsungu v dalších měsících v tomto odvětví dařit. Kvalita se jeho displejům rozhodně upřít nedá a jen jen otázka času, kdy ji opět o nějaký ten stupeň zvedne. Největším otazníkem tak bude spíš to, jak svižně a kvalitně dokážou konkurenční společnosti Jihokorejce dohnat. Pokud se jim to povede v nějakém rozumném časovém horizontu, můžeme se těšit na velmi zajímavý konkurenční boj. V opačném případě se pak může stát, že se Samsung některou ze svých novinek na poli s displeji tak utrhne, že už ho nikdo hodně dlouho neohrozí. Vše však ukáže jen čas.

Samsung Galaxy S7 edge OLED FB

Dnes nejčtenější

.